Rimljanka prosim za pomoč (zdravilne rastline)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. jan 2010 21:00

Ojej, kje si pa to temo našla..... A veš o tej rastlini še kaj drugega? Tole bo premalo in predvsem premalo zanesljivo. Z rastlinami se ni igrati, če je strupena, je lahko hitro nesreča. Počakam na še kaj podatkov.

rimljanka - zasebno mnenje

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

14. jan 2010 21:14

Ne, pravzaprav ne vem ničesar o tej rastlini. Dobila sem samo priporočilo, naj povprašam zeliščarke za to rastlino in jo skupaj z rmanom uporabljam pri kuhanju čaja za dvig hemoglobina v krvi. Prav zato, ker rastline ne poznam, sprašujem tu.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. jan 2010 21:18

Dvig hemoglobina je povezan z vnosom železa v ustrezni obliki v kri. Dvomim, da bi samo s čaji šlo.

Žal ti s tako malo podatki ne znam pomagati, morda se oglasi kdo drug. Še en nazoren primer, zakaj so strokovna (latinska) imena rastlin tako pomembna. Ker so enoznačna.

rimljanka - zasebno mnenje

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

14. jan 2010 21:36

Rimljanka, hvala. Za dvig hemoglobina pijem tablete Hematopan. Ta rastlina pa me zanima že zato, ker sem prvič slišala zanjo.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

14. jan 2010 21:41

Kaj pa če ni odejica ampak plahtica? Ne vem pa, če pomaga pri tovrstnih težavah, vem le, da se uporablja pri ženskih težavah.

Atina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. jan 2010 22:16

Zanimivo, Atina, tudi jaz sem pomislila na plahtico. Slišala sem tudi za ime Marijin plašček - odejica pa ni daleč od tega (no, ja, z malo domišljije). Odlična je pa (menda) tudi pri celjenju ran. Bleščica - mogoče zato, ker se na listih plahtice nabirajo kapljice rose, ki se v prvem jutranjem svitu lepo bleščijo (no ja, samo ugibam )

lp

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 14. 2010 22:17

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. jan 2010 5:25

Si o njej, andrejka, slišala včeraj zjutraj na radiu? Menda je bila omenjena na prvem programu. Zanima seveda tudi mene, jasno.

No, bomo še malo brskali.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

15. jan 2010 7:23

rimljanka je napisal/a:

Še en nazoren primer, zakaj so strokovna (latinska) imena rastlin tako pomembna. Ker so enoznačna.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje

Ampak nekatere rastline pa imajo tudi po dve latinski imeni. Sem bila zelo dolgo zmedena pri dišeči lakoti (Galium odoratum/Asperula odorata). ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. jan 2010 7:34

Ja, eno je veljavno, drugo je sinonim, ki ni več veljaven, se pa vseeno še uporablja. Ampak, to ni problem, ker gre v vsakem primeru za ISTO vrsto rastline. Morda res moti, ampak se vedno da razbrati katero ime je veljavno. Pri nas trenutno tisto, ki je zapisano v zadnji izdaji Male flore Slovenije.

Ljudska imena pa so lahko nevarno zavajujoča, ker isti izraz v različnih krajih uporavljajo za zelo različne rastline, ali za isto rastlisnko vrsto zelo različna imena. Dokler rastline nabiramo le za šopke, ni nevšečnosti, če pa jih uporabljamo v prehrani, zdravilstvu, kozmetiki, pa ni več heca.

rimljanka - zasebno mnenje

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

15. jan 2010 18:32

Ene dve leti nazaj mi je ena asistentka na našem faksu povedala kako si je ona ali sinu (ne vem več točno) dvignila vrednost Hb v krvi. V domača neškropljena jabolka je nabodla stare zarjavele žeblje (tiste, ki so jih včasih kovači kovali), ki jih je seveda prej očistila. Pustila je čez noč, potem pa jabolka pojedla. Sem znancu to omenila (ko sem iskala žeblje), pa se mi je tako smejal, kot da bi mu povedala največji štos na svetu. Sama sicer nisem poizkusila, tako, da ne morem povedati ali 100% deluje. LP, pe3ca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti