članki
V rubriki članki vas bomo popeljali po različnih temah, ki zadevajo prehranjevanje in zdravo življenje.
več možnosti
Človek je večji del svoje stotisočletne zgodovine jedel žuželke, kar je bilo lažje, hitrejše, varnejše in bolj učinkovito kot lovljenje mamutov ali jamskih medvedov. Po svoji kalorični vrednosti in biokemični sestavi žuželke ni nič zaostajalo za mesom, škrobnimi jedmi in maščobami, s katerimi se prehranjujemo danes.
Vsako leto znova se ves december počasi poslavljamo od starega in hkrati, polni želja in pričakovanj, brzimo v novo, neznano. Ali sneg za božič in novo leto bo, ali ne; tega pač ne vemo. Da bo december kratek, mrzličen, včasih tudi naporen, pa tudi lep in razburljiv, poln prazničnih trenutkov, bolj ali manj tudi kulinaričnih, pa je gotovo; kot je gotovo, da bo omamno dišeč, saj si adventni čas brez aromatičnih začimb težko predstavljamo, še teže božič in silvestrovo.
Mozzarella se imenujejo nekateri odlični italijanski siri, od teh je najslavnejši mozzarello di buffalo ali mozzarella iz bivoljega mleka. Največ ga pridelajo v pokrajini Kampaniji. Nekaj ga izdelajo tudi iz kravjega mleka.
Indijska podcelina »vre« že od osamosvojitve leta 1950 naprej. Vojne med Indijo in Pakistanom se vrstijo leto za letom, Bangladeš prizadevajo najhujše ujme, kar jih poznamo, v Nepalu dvigajo glavo maoisti, na Cejlonu se upirajo Tamili. Ljudstva so revna, med najrevnejšimi na svetu in vsako leto veliko ljudi umre od lakote ali nepravilne prehrane.
Poletje je tu! Dnevi so postali dolgi, vročina pripeka, zamenjali smo garderobo, ljudje odhajajo na počitnice. Spremenimo pa tudi prehrano. Jedi, polne kalorij, ki smo jih uživali pozimi, so manj primerne poleti, na vrsti so poletne specialitete.
Molekularna kuhinja ali, kot ji tudi pravijo, molekularna gastronomija, je zadnji krik kuharske umetnosti, ki ji nekateri gastronomi pojejo slavo, drugi pa je ne priznavajo. O njej se veliko piše in govori, objavljajo članki in knjige, odpirajo se molekularne restavracije, kuhajo molekularne jedi, ližejo molekularni sladoledi... Ni čudno, da se gostinski in domači kuharji čedalje bolj zanimajo zanjo.
Ko govorimo o znamenitih azijskih kuhinjah, ponavadi naštevamo kitajsko, indijsko, tajsko, vietnamsko, kvečjemu še japonsko kuhinjo. Redko pa opisujemo korejsko kuhinjo, čeprav tega ne zasluži.
Kje je domovina soparnikov, se ne ve. Danes jih uporablja ves kulinarični svet. Slavna francoska kuhinja ne more brez njih. Kljub temu so najbolj značilni za azijske kuhinje od korejske do indonezijske, prednjači pa kitajska. Tudi stara slovenska kuhinja je poznala soparjenje, npr. štruklje, kuhane v sopari.
Število člankov: 63, prikazujem članke od 37 do 48