Kateri koktajl....

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. apr 2007 6:34

elaphus, ( ni o koktajlih, je pa o merah ), resnična zgodba:

v šoli,  učitelj fizike sumii, da punca ne ve koliko velik je en meter in, ko na predlog naj pokaže z roko ona pokaže cca 40 cm, on ves presenečen vzklikne kaj, ona hiter zmanjša na cca 10 cm. ( zgodba je resnična, lahko pa bi bil tudi fant ).

glede koktajlov: a je gemišt tudi koktajl?   

 

ežoj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. apr 2007 6:55

ojej, ežoj, na žalost ti zelo verjamem, da je zgodba resnična - imam podobne izkušnje .

Po moje, če hočemo biti zelo fini, lahko tudi gemišt uvrstimo med koktajle (med long drinke, ker so količine nekoliko večje)

LP

cervus

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

12. apr 2007 9:03

elaphus je napisal/a:

Merimo z merico, ki je lahko iz stekla ali kovine, največkrat dvojna, z ene strani ima vsebino 0,5cl, z druge 0,3 cl.

Ojoj.

Še enkrat - 0,5 cl oziroma 0,3 cl bi lahko kvečjemu merili s pipeto! Številske vrednosti in decimalke so že v redu, enote pa ne. Če govorimo o nič celih karkoli že, potem so v koktajlskem svetu mišljeni dl (decilitri).

 

Sama povzemaš po tiskanem viru (mimogrede - eden boljših v slovenščini!), da je: 

elaphus je napisal/a:

1 brizg enak 0,1 cl

1 barska žlica 0,5 cl

Torej vsebuje standardna barska merica (jigger) na eni strani tri brizge (dashe) in na drugi volumen ene barske žlice? Pa kaj še!

 

In Vesna,

reca je napisal/a:

Zadovoljni ali ne s tako količino......... tako pač je 

 

ne, ni tako. Tvoj koktail bi torej bil velik za pol južne žlice. Kiksnila si pri enotah (cl vs. dl) ali pri decimalkah.

 

Davor

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. apr 2007 10:48

elaphus, to je to, hvala! Galyka in mamamia sta bili tisti svetnici z linki, hihi:) Sicer se pa dosti brezalkoholnih kokteljov najde pod drugimi imeni - sadni sok, včasih pa celo smoothie, čeprav to je zmiksano sadje, ampak v osnovi za nas, brezalkoholike, je dosti vseeno, samo da je dobro;) Glede enot se pa kar strinjam z Jernejo in fanti - Reca, če daš 0,7cl je to res slabe pol žlice koktejla, torej 1 šilce si razdelite štirje, kot je že prej nekdo napisal; no, meni je prav, če so oni zadovoljni, alko itak ni ne vem kako zdrav;) Jušna žlica namreč meri povprečno 15 ml kar je malo več kot 2x7ml (7 ml je isto kot 0,7 cl, to je verjetno vsem jasno, če pa še komu ni, mu bo mogoče tole v pomoč, navajam samo tiste, ki so zanimive za kulinarike - potem samo množiš s tem: mili - tisočinka (torej mm je ena tisočinka oz. tisoči del metra) centi - stotinka (torej cm je ena stotina ali stoti del metra) deci - desetinka (torej rabiš 10 teh, da dobiš enega celega karkolipač:) deka - deset kilo - tistoč Tu pri deka in kilo se tudi rado zatika (vsaj po mojih izkušnjah) - ker deka je 10, kilo pa 1000, če češ iz enega v drugega, moraš pa množit s 100 ne z 10... Zato včasih napake pri receptih;) Američani vejo, da je to preveč za njih, pa so vse dali v svoje "cups" (skodelice, običajno je mišljeno 240 ali 250 ml), hehe:) So pa smešni, ko bereš recept, rabiš en kozarec za vlaganje, ki je velik 1 quart (to je malo manj kot liter - natančneje 946 ml, se mi zdi), potem bi pa vanj nasuli 6 skodelic (ki so seveda 240 ml), hehe, vsaka matematika ti pove, da se to nekak ne da... (6x240ml=1440ml) Ampak njim očitno rata, hehe;) Tak da se splača kak recept prej malo preračunat;) Balkanci s(m)o seveda zadevo zakomplicirali še v tej smeri, ker se tudi nam ni dalo tehtat in že od nekdaj tudi dosti merijo v skodelicah, samo da svojih, tistih za turško kavo, velikosti pol decilitra... Potem se pa znajdi, hehe:) No, saj se da, malo moraš vedet o kuhanju, pa malo o enotah, pa ma vse hitro smisel;) Veri

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. apr 2007 10:51

elaphus je napisal/a:

 Merimo z merico, ki je lahko iz stekla ali kovine, največkrat dvojna, z ene strani ima vsebino 0,5cl, z druge 0,3 cl.

http://images.replacements.com/images/images5/flatware/T/tow

Davor, mislim, da bi tale jigger kar ustrezal temu, kar sem napisala.

LP

cervus Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 12. apr 2007 13:28:56

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

12. apr 2007 13:31

elaphus je napisal/a:
[

Davor, mislim, da bi tale jigger kar ustrezal temu, kar sem napisala.

 

In boš noter nalila 0,5 cl oziroma 0,3 cl ?  Pa saj praviš, da so to kapljice ....

 

Davor

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. apr 2007 13:36

Meni tile takratki tako ali tako ne grejo dol, pa če je še tako malo. Skratka tisto kar je nekaterim dobro, je meni lahko zanič. Sem pa vse navedeno prepisala iz knjige Alexa Ogrina, našega najboljšega barmana. Tehle kratkih pri nas nismo nikoli mešali in se v kaj več kot to da je reč prepisana iz knjige nebi mešala. Je pa res, da sem hitela pri pisanju in sem zamenjala številki. Kak računovodja bi rekel, da sem usekala češko (v njihovem žargonu). Spredaj bi morala biti 7 in zadaj 0, torej 7,0 cl. Tega sploh nisem opazila in se globoko opravičujem. Sicer pa mislim, da se nismo kregali, tako kot eni mislijo. Pa še to, v tej brošurici so tudi brezalkoholni koktejli. lp Vesna

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. apr 2007 13:40

Ja, Davor, saj imaš prav, se mi zdi - sem dobila sliko podobnega, zraven je pa merilo - decimalno vejico premaknemo za eno mesto v desno, pa dobimo pravo mero, se mi zdi. Saj ne vem, če naj napišem "mea culpa" - sem pač citirala knjigo, v kateri tako piše, poglabljala se pa (na žalost) nisem v to.

LP

cervus

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. apr 2007 14:15

Pa smo stvari zrihtali. "Kratkega" koktajla (npr. tistega vodka martinija, ki ga pije James Bond) je torej največ 7 cl = 70 ml = 4-5 žlic = 3/4 skodelice za turško kavo. To je predpis, ki sem ga našla na netu v nekem pravilniku za (slovensko) tekmovanje barmanov. Je pa decimalna vejica komplicirana stvar! teta torta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. apr 2007 16:06

Teta torta, vejica je čisto preprosta reč, samo enim dela njen položaj težave! rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti