Bagance- butarce

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

tema odprta - 30. mar 2007 19:40 | ogledi: 5.187 | odgovori: 11

Ali sami izdelate baganco, ali jo kupite ? Kako pa jo poimenjujete pri vas ?

Če jo kdo zna izdelati sam, vabljen, da nam predstavi kako ! Jaz bi jo že poskusila izdelati sama, pa verjetno še kdo, pa ne znam.

LENČA

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. mar 2007 20:55

Jaz jo naredim doma, ampak  sedaj čisto majčkeno. Uporabim pušpan, brinje, reso, forzicijo.

Najprej naberem nekaj tankih ravnih šib  (leske ali vrbe), na vrhu vtaknem med njih vejice brinja ter vse skupaj dobro povežem. Potem prilagam izmenično vejice pušpana, rese in forzicije in jih sproti povezujem s trakom. Ko končam, končke vejic lepo prirežem in jih prekrijem s krep papirjem ali kakim primernim svilenim trakom.

Ko smo delali velike butare, smo dali v sredino močno palico, okrog nje šibje, vse skupaj smo na gosto povezali z obroči in za te obroče zatikali veje bršljana (biti pa mora že tako star, da cveti, ker prej nima lepih vejic). Na tako butaro smo privezali še kako pomarančo in včasih tudi pisane trakove iz krep papirja.

Malim smo rekli butarice, velikim pa butare.

 

PRIPIS: Ta velike butare so nosili fantje, ker so bile prav težke. Marsikateri je prinesel domov samo še

šibje, če so bile vejice preslabo zataknjene ali pa če so mulci z njimi mlatili

Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 30. mar 2007 20:58:29

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

30. mar 2007 22:32

Super. Čudovite ideje, samo kje pa se dobi tako čudovit bršlan ? Jaz sem ga nabirala v gozdu, nekaj pa ga mi je dala soseda, ki ima utico obraslo z njim, nima pa jagod. Imamo pa super idejo in ga bom poživila še z rsjem pa mogoče še s forzicijo. Predvsem me je zanimalo, ali se bršljan ovija okrog šibja ali se ga privezuje. Hvala obema se bom skorajžila in jo naredila sama. LENČA

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. mar 2007 10:01

Z bršljanovimi viticami si ne boš mogla kaj dosti pomagati. Tiste prave vejice  najdeš le v krošnjah  dreves ali vrh  objektov, ki jih bršljan že dolgo prerašča.  Ali pa na tržnici, tam ga prodajajo. Jaz zato uporabim pušpan, butarice so sicer malo ožje, lepe prav tako, pa še dišijo lepo. Alii pa malo več brinja ali vejice cipres, ali kak lovorikovec, tisti, z ožjimi listi. Saj dandanašnji  ni toliko važen sestav, da le zgleda lepo (le v starih časih je bilo točno določeno, kaj sme v butarico in kaj ne).

Cila

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

31. mar 2007 10:19

Mi pa rečemo presmec. Dodamo pa tudi kak cvet narcise. V bistvu lahko daš vse kar oznanja novo življenje. božena

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

31. mar 2007 13:52

na Koroškem je snop! senka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

31. mar 2007 16:40

Pri nas-na Gorenjskem rečemo butarce. Dela jih ati.Ko smo bili še majhni,smo vsi hoteli čim večjo,danes pa se kregamo kdo bo imel najmanjšo.Naredi jih pa iz leskavih šib,ki jih povije z vrbo,zatakne bršljan,pušpanj in brinje. Da so v bršljanu jagode je res treba ponavadi zlesti visoko...pa še to navadno kar precej pred cvetno nedeljo,ker jih drugače oberejo škorci. Pa še slikca http://tjasa-ron.moj-album.com/album/61902 Roncolino

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

31. mar 2007 22:14

Evo, naša baganca je narejena, Uporabila sem bršljan, resje in pušpan. Dobro izgleda in vsi so jo pohvalili. Zdaj smo navezali še jabolka in pomaranče ter zavezali na vrhu trakove. Jutri bom dodala še forzicijo( da ne uvene) in gremo k sv. maši. Naš župnik je res faca in se bomo pri maši spet lepo zabavali. Edino to je škoda, ker bo gužva. LENČA

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

1. apr 2007 11:58

Pri nas, okolica Celja,  rečemo snop. Frina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. apr 2007 17:56

Pri nas, okolica celja, a druga stran kot Frina, rečemo butara, butarica, pa tudi rep. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti