Peneča šmarnica

neznan uporabnik

tema odprta - 16. feb 2002 18:14 | ogledi: 8.434 | odgovori: 25

Pozdravljeni !

V prispevku v temi Hrvaška vina sem že nekaj napisal o šampanjcu iz šmarnice.

Za Krešimirja imam nekaj vprašanj:

-Zakaj je šmarnico prepovedano saditi, jaz namreč tega nisem vedel?

-Ali bi jo potem morali posekati, pa čeprav v vinogradu raste že nekaj rodov?

-Ali mi je Simon mogoče dal piti kaj drugega, glede na opisan okus? Navadno vino iz šmarnice je kislo kot vrisk, zato sem pomislil, da se iz tega ne da narediti penečega vina.

Čas je, da se tudi o vinu malo izobrazim. Lepa hvala!

Murko Franc

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

16. feb 2002 19:30

Z A K O N O VINU IN DRUGIH PROIZVODIH IZ GROZDJA IN VINA (ZVDP) 31. člen (vino in drugi proizvodi, katerih promet je prepovedan) Prepovedan je promet: - z vinom iz grozdja samorodne trte in drugih proizvodov iz grozdja te trte, ki vsebujejo alkohol; - - VIII. KAZENSKE DOLOčBE 47. člen (prekrški pravnih oseb in samostojnih podjetnikov) Z denarno kaznijo od 300.000 do 500.000 tolarjev se za prekršek kaznuje pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti: 12. če da v promet ali prodaja vino ali druge proizvode, katerih promet je prepovedan (prvi odstavek 31. člena);

neznan uporabnik

16. feb 2002 19:56

Pozdravljeni ! Razumem Riko, ampak zakaj? Zakaj? Murko Franc

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

16. feb 2002 21:17

Vino iz šmarnice vsebuje znatno količino metanola (CH3OH), ki se v telesu po zaužitju razgradi v formaldehid in mravljinčno kislino, ki sta za telo zelo strupena, saj v večjih količinah lahko povzročita celo slepoto in smrt. Morda malo zapleteno, je pa tako! Ne poznate?: « Znano je da v šmarnici ni samo alkohol / je še ena divja stvar, ki se je reče metanol. / Ko se ti tak po pari litrih začne (rahlo) zibat šank / rataš tak močn, da si upaš iti golorok na tank.« Riko

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

16. feb 2002 23:02

Pozdravljeni G. Riko, hvala za te hitre in točne odgovore. Upam, da je g. Murko zadovoljen. Eno osebno vprašanje g. Riko: Ali ste vi sin g. Polaka,znanega gastronoma,kuhara....??? lp.krešimir

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

17. feb 2002 15:26

G. krešimir Ne, nisem. Mojega očeta nisem nikoli videl s kuhovnico v roki, ker za to tudi ni imel časa. Sem pa moje nagnjenje do kulinarike od otroštva tešil pri naši kuharici Minki in njej se imam zahvaliti, da o tem danes nekaj vem, ker me ni vedno, ampak le občasno nagnala iz kuhinje…..! Pa lep pozdrav! Riko

neznan uporabnik

17. feb 2002 17:34

Pozdravljeni ! Ja, ja tudi meni se je tako zdelo kot se je Krešimirju, pa nisem hotel biti vsiljiv. Saj vem, da je težko priznati, ker te potem izkoriščajo, pa tudi Minka se mi zdi zelo znana v tej kombinaciji. Riko, a ne da si tapravi ? Meni je šmarnica drugače zelo všeč. Res, da je precej kisla, zraven mesa pa tudi paše. Ali se, da narediti kakšno omako, da bi jo žena lahko dala vanjo ? Tole z mentanolom se mi zdi pa malo čudno, ker se ne spomnim, da bi kdo, ki ga poznam, kdaj že imel kakšne probleme zaradi tega. Čudno ! Murko Franc

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

17. feb 2002 18:41

Hojla! A zato potem rečejo v okolici Gorjancev šmarnici "turborizling"? Ažokoh!

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

19. feb 2002 15:23

Pozdravljeni g. Riko Ja,ja. Res je zanimiva ta kombinacija.Kdo je potem na ti z vinsko zakonodajo? Vi ili ...??? G. Murko Težko bom najdel omako v katero bo pasala šmarnica(mogoče kakšna lovska ali omaka z kislimi kumariacami...). Rabite vina z manj alkohola in kisline, ter z več ekstrata,bukeja, tudi rdeča!!! lp.krešimir

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

19. feb 2002 17:26

...ce ima smarnica tako moc kot pravi Riko, potem bi jo lahko tihotapili k Jarafatu, potem bi njegovi bili bolj uspesni proti Izraelcem ... ali pa se kam drugam Tako pocetje seveda ni kulinaricno (ali pa mogoce le?), potem ne bo nic z vstopom v Evropsko Unijo Lep pozdrav vsem Henri

neznan uporabnik

20. feb 2002 12:32

Krešo, Krešo ! Če je Murko rekel, da ima šmarnica okus po zelenih gozdnih jagodah, bi pasala k zlenim vtnim jagodam ali pa k napol zrelemu poljskemu kiviju. Vse skupaj zmiksamo, dodamo malo kisle smetane in zamešamo v štajersko kislo juho. Evo ti ga na ! marjan zajc

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti