Katere ribe pripravljate največkrat?

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

2. mar 2007 15:14

V toplejših mesecih (sezona se bo letos začela očitno res zgodaj) so ribe zelo velikokrat na jedilniku, v bolj hladnih mesecih pa bolj poredko (nekako si jih ne zaželimo tako pogosto). Najraje imamo orade in brancine (pečene v ponvi, na žaru, v pečici ali v soli). Velik favorit so tudi tunini zrezki (zelo malo pečeni). Obožujemo tudi sardelice in skuše. Losos bolj poredko zaide na krožnik, ker sem se ga v Skandinaviji močno prenajedla. Kovač in škarpina sta božanska. Obožujeo tudi lignje, sipe, folpe, hobotnico (najboljša je seveda izpod peke), škampe, školjke vseh vrst, itd. Pri ribah pa imam najraje čisto preprosto pripravo, ker se mi zdi drugače kar škoda ribe. Pri tem sem res malo staromodna. Še največji "greh" je ta, da k brancinu v soli obvezno postrežem aioli. In da lososov filet občasno pripravim z zelo veliko zelišči, karameliziranimi limonami in zvezndim janežem in to potem pripravim v foliji. Stvar, ki pa je lahko pojem samo kos ali dva pa so kamenice, potem pa se mi ustavi in jih vsaj nekaj časa ne smem več videti. fresh

Miškolina  

član od: 15.11.2004

sporočila: 244

2. mar 2007 15:15

Pri nas doma oči večinoma pripravlja romba, žabo, škarpeno, zobatca, morskega psa, brancine, mole, kovača na vse možne načine - v pečici, na žaru, v brodetu.. Jaz si zase pripravljam postrv v soli ali posebni foliji pečeno, tune sem se pa že pošteno naveličala. In še, če je kuhana na vodi in seveda brez vseh začimb in masti, je precej neužitna. :) Odkar sem ugotovila, da je lahko riba zelo okusna brez vseh dodatkov samo v soli pečena, se samo še tega načina poslužujem. Miškolina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. mar 2007 15:28

Ribe jem enkrat, večinoma dvakrat na teden, če je enkrat, pol mora bit plava riba ( srdela, skuša ,  šnjuri ali haringa, un, drug dan pa kombiniram po navdihu v Leclercu, kjer v glavnem kupujem ribe ). Doma v zmrzovalniku, zmeraj imam filete osliča, ampak to praktički ne štejem za ribo. Praktički jem vse vrste rib, edino raje cele ribe kot filete ( pa ne vem zakaj ).

Pri ribah ( pravzaprav pri vsem ), rad imam, da začutim okus ribe, zaradi tega se izogibam močnim začimbam, pravzaprav tržaška omaka  na skuše in morda postrvi ( če bo kdo jedel z mano ), pa tartar sos ( tatarska omaka, zanimivo se mi zdi, da je tatarska omaka dobra v ta zadnji gostilni, dobre, industrijske tatarske omake pa ne dobiš ), pa limona obvezno, riba pa le pomokana ( pol ostre pol mehke moke ) in pražena v dovolj olja ( po pregovoru, plavat mora trikrat........., za prvo plavanje poskrbi narava, jaz pa za druga dva ). Poleti, seveda večkrat na žaru ( v glavnem skuša, brancin ali orada, zdej sem se spomnil, da zubatca na žaru že dolg nisem jedel ), pa tudi poleti ( pa tudi ne vem zakaj ) večkrat brodet ali pa kakšen paprikaš od krapa, potem mehkužci ( kot je rekla mamamia to je poglavje za sebe ) pa....... pa nehaj, te bojo nekam brcnili.  

ežoj

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

2. mar 2007 16:14

Pri nas smo pa trije ljubitelji rib, mož jih pa sicer je, ni pa ravno navdušen nad njimi. S sinovoma smo si tako že privoščili ribji teden, takrat, ko je mož popoldne delal. Radi imamo sardele, ki jih običajno samo posolim, povaljam v ajdovi moki in spečem, postrvi, skuše, lososa običajno naredim v smetanovi omaki s sirom, tuno, lignje imamo najraje polnjene. To je najbolj pogosto, včasih pa kupim tudi kakšno drugo ribo, če me ravno v ribarnici zamika (škarpeno, orado, morskega psa...). Nena

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. mar 2007 16:54

 

Sem pozabila povedat, da obožujem kuhano ribo. Škarpena na primer, potem marinirana v malce olivnega olja, z dodatkom vina in juhe, v kateri se je kuhala, malo začimb, da se meso ne uniči.

 

Pa orada, divja, kuhana kar v morski vodi....prava poslastica.

 

Ja, pa ežoj je omenil brodet. Pa polenta zraven.

 

Da ne pozabimo sladkovodnih rib. Ne le postrvi, tudi dober smuč je prava specialiteta, v soli ali kako drugače, pa ščikini cmčki, polpeti iz krapa. Da ne govorim o ribjem paprikašu, takole lepo začinjenem, Slavonci in Vojvodinci, pa Srbi tam ob Donavi in navzdol so pravi mojstri v tem...

 

Meni je še kuhana skuša dobra, med dieto sem se jo navadila jesti kuhano, prelito le z s sesekljano zelenjavo in malo zavretka.

 

Skratka, ni je ribe, ki je jaz ne bi pojedla, meni teknejo tudi sardine iz konzerve. Mamamia

 

mamamia

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

2. mar 2007 17:15

Tudi mi imamo radi ribe, ravno danes smo imeli fileje osliča, pečenega na teflonu. Na krožniku posolimo in pokapamo z limoninim sokom brez kakršnih koli začimb, taki so nam najbolj všeč. Pogosto na enak način pripravim fileje rdeče postrvi, ki so še bolj okusni. Sicer pa kalamari na vse načine...... Dušanka

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

2. mar 2007 17:25

ja, marinirane ribice (npr. sardele) to imam najraje. ribe jem premalokrat :( kar ne spomnim se jih kupit... Zelo všeč mi je ugor in igla. Zadnjič je pa mami kupila pango - zmrznjeno v Leclercu prodajajo zraven pulta z ribami. In je odlična za jest - boljše kot oslič, pa skoraj nič kosti nima. Scorpy

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

2. mar 2007 17:51

Ribe niso naša specialiteta. Kak oslič že v vroče olje pade,pa lignji.Če pa jo že spečem jo zaradi tržeške omake. Sem dobila 2x koščico v grlo pa imam do njih sedaj najraje varnostno razdaljo. ena mš

pikica82  

član od: 7.9.2006

sporočila: 236

2. mar 2007 17:57

Pri nas vsi člani družine niso navdušeni nad ribami, zato jih imamo na jedilniku bolj redkokdaj. Ponavadi naredimo lososa v listnatem testu z blitvo, jemo tudi postrvi in pa morskega lista. Lp, pikica82

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. mar 2007 20:44

mamamia je napisal/a:

 .....................................................................................................................................

 .....................................................................................................................................

Skratka, ni je ribe, ki je jaz ne bi pojedla, meni teknejo tudi sardine iz konzerve. Mamamia

 

mamamia

tole slovnično uredite za moški spol pa tudi jaz podpišem. 

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti