Katero olje?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. feb 2007 12:54

rdkapica je napisal/a:
Katero olje uporabljate za vsakdanje kuhanje? Imam zelo kvalitetno hladno stiskano oljčno olje in kvalitetno domače bučno olje, ki ju uporabljam predvsem za solate. Tega olja ne segrevam. Za kuhanje uporabljam povprečno hladno stiskano oljčno olje. Katero olje je primerno za peciva? Katero za vsakdanje kuhanje? Na policah je veliko vrst olja. Kako ugotoviš, npr. katero sončnično olje je kvalitetnejše? Kako se vi odločate pri nakupu in uporabi olja?
Tudi midva sva najprej delala tako - extradeviško olivno olje za vse nepogrete jedi, navadno olivno za pečenje, ampak ker ga tako malo porabiva in ker vedno dobiva kako super olivno olje od očeta ali mami, uporabljava zdaj kar tega tadobrega tudi za kuhat, skratka za vsakdanje kuhanje, skoraj za vse. Za kitajsko in azijske kuhinje pa rajši olje za cvrtje, tisto, ki ima polovico arašidovega olja (ker pač čistega arašidovega še nisem našla), ker zdrži višje temperature in je čisto v redu nevtralnega okusa. Za cvret krofe ipd. imava tudi olje za cvtje, za sladice pa navadno uporabljava kar sončnično. Rastlinskega ne, ker je to zmešano vse, kar jim ostane... Za začinit uporabljam še sezamovo olje, pa zadnjič sem za hec kupila olje z okusom masla, da vidim, kako je, mogoče za kako sladico kdaj, ampak še nisem uporabila. pa bučno imava tudi, domače, za solate, seveda. Z mastjo je problem, da se nama potem valja sto let po hladilniku, ker res zelo redko jeva s tem, če kdaj kupim ocvirke, dobi potem fant večkrat pečena jajca za zajtrk:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

28. feb 2007 13:24

nola je napisal/a:
mamamia je napisal/a:

Pretežno uporabljamo olivno olje, kot ga je najbolj priporočljivo uporabljat, torej brez pretiranega segrevanja. Za jedi, za katere se olje segreje, uporabljam sezamovo olje (in za vse kitajske in tajske jedi, tega veliko pripravljam), pa arašidno olje je tudi vedno na polici.

Bučno je vedno za solate, razen za zeljevo, to naredim z belim, od običajnih belih olja pa uporabljam repično ali koruzno, včasih sončnično. Običajno kupim Zvezdina olja, ni pa pravilo. Mamamia

 

 

mamamia

No, tole me pa prav res zanima, a na zeljevo solato pa ne gre bučno? Jaz ga kar na vsako surovo pa tudi kuhano stavim ker se mi zdi tako fino, bi me zanimalo, kako gre, če ga pogreješ. Ima prav fin, malo na orehe okus . Za cvrtje in vročo pripravo pa vedno napravim kuhano maslo ( tipo ghee). Tu pri nas za vse, razen delikatnega peciva uporabljamo kar domače olje, je kar navadno domače olivno, v glavnem še od starih sort, tako, da ni kot od belic in ne peče. Za pecivo pa seveda surovo in kuhano maslo, najbrž je to pri vas belo olje. No, Štajerke, zamenjam kakšen liter olivnega za enako količino bučnega olja. nola

 

Ne vem zakaj, ampak pri nas doma je pač navada, da se zeljeva solata naredi z belim oljem, vsaj praviloma, občasno tudi z bučnim. Nikakor ni torej razlog v tem, da ne bi bučno olje "pasalo" na zelje, nasprotno. Ampak kto pri številnih drugih jedeh ima pač vsak od nas kakšno navado, ki jo le redko menja.

 

So pa se na mariborski Srednji šoli za gostinstvo in turizem pred leti opogumili in nekaj kapljic bučnega olja dodali solati iz morskih sadežev. Ta je bila del jedilnika, s katerim so tekmovali na nekem evropskem srečanju srednjih šol in poželi kar velik uspeh. Tako da morda velja poskusiti še kaj drugega z bučnim oljem - v eni od MB gostiln na bučnem olju pečejo tudi postrvi, poznam pa ljudi, ki na bučnem olju cvrejo jajca.

 

Glede menjave dobrega, domačega bučnega olja za olivno pa bi bila pravi naslov Prekmurka.

 

Mamamia

mamamia

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

28. feb 2007 13:43

Rdkapica hvala. Morda nisem bila pozorna, ker sem "cepljena" na steklenice. Bom pogledala. LP Lipa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. feb 2007 13:55

Zeljno solato z bučnim oljem sem prvi jedla na Kozjanskem in sem  bila fascinirana. Mi tudi na kraj pameti ni prišlo, da  to tako paše skupaj.

veri, so punce žže napisale, da se dobi arašidovo olje tudi pri nas, jaz ga še iz stare navade še vedno kupujem v Italiji, sicer zadnje časa niti ne, ker smo je šla friteza na kosovni, nihče ocvrtega ne je, izjema so bili letošnji Recini krofi. 

Sezamovo se itak uporablja samo kot začimba. Tisto z maslom pa je tudi pri meni na polici in čaka premiero. 

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. feb 2007 14:15

Kalipso, od kod si? Priporočam bučno olje kmetije Skledar. Kaj več, če te zanima. rimljanka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

28. feb 2007 14:37

Mamamia pri nas doma sem edini,ki mi je solata iz svežega zelja okusnejša z belim oljem.Če solate ne pripravim sam,je vedno začinjena z bučnim oljem,si pa ne znam predstavljati kislega zelja v solati brez česna in bučnega olja. ati zlati

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. feb 2007 22:33

E pa kaj se vse človek ne nauči. Nisem si mislil, da se vsa ta olja dejansko uporabljajo. Bučnega olja mi je pred časom zmanjkalo in ga tudi nič ne pogrešam, po teh prebranih postih ga bom nabavil in poskusil na zelju. Jaz sem ga uporabljal na fižolu, poskusil sem tudi zeleno solato z bučnim oljem in po zeleni godlji, ki je spominjala na slabe ZF filme sem imel dovolj poskušanja. Drugače, jaz veliko porabim olja za cvrtje ( predvsem za ribe ), za kuhanje in drugo pa repičino olje ker ga imajo skoraj enakovrednega olivnem ( moti me edino, da je nekdo zapisal da repičino olje ima znak, nevem kakšnega živila, sedaj , ko imamo kapitalizem, jaz v te stvari nič ne verjamem, vse je ena sama goljufija ( po moje )). Uporabljam še olivno olje ( seveda virigin, hladno stiskano, najraje grško, pa ne vem zakaj ), za zelene solate in za buzare ( edino tam olivno olje segrevam ) in zo bi bilo vse. Hčerka mi je iz grčije prinesla olivno olje z zelišči, majhna steklenica, še po enem letu ga imam nekaj. Mika me , da poskusim čilijevo olje ( imam rad pekoče, tista pekoča spojina je netopna v vodi, topna je pa v olju in olje bi lahko bilo dobro ). Za kuhano zelenjavo ( predvsem cvetača, brokoli in brstični ohrovt uporabim maslo, enako tudi za roastbeaf, in to so vse moje maščobe ( svinjske masti ne uporabljam, pa ne vem zakaj ). ežoj

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

28. feb 2007 23:09

Tudi pri nas gre najbolj v promet navadno belo olje, ker moji doma ne marajo drugega. Imam sicer še domače bučno in olivno olje ampak ga uprabljam samo jaz, pa še to, če se mi ravno da delat kakšno solato posebej za sebe. Mast uporabljam zelo malo, zato pa imamo veliko raje ocvirke (s krompirjem, zeljem, jajci...)

Čilijevo olje sem tudi že delala. Posušen čili sem dala v olivno olje in pustila stati nekaj časa. (Mišljeno je bilo sicer za moža ampak mi je šele pol kapnilo, da ne mara olivnega olja. No, stekleničko je dobila prijateljica, mož pa še čaka, da naredim z navadnim oljem ... ) 

stana

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. mar 2007 7:05

madonca, stana, si mi dala idejo, še imam veliko hudih feferonov ( iz lastne " proizvodnje " ), mal jih narežem in dam v olje, to mi še na misel ni prišlo, hvala. ežoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. mar 2007 8:20

@ežoj: domače bučno olje se kot noč in dan razlikuje od tistega, ki ga dobiš na policah najboljšega soseda. Mora biti sveže, gosto, bučnice se pa med pripravo ne smejo preveč pražit, ker sicer dobi olje okus po prežganem. Skratka, splača se ti najt res dobrega dobavitelja in ga potem pokrivat, da se ne prehladi!:))) Na videz zelene godlje se je treba pa navadit (acquired taste:)))) Poskusite kdaj kapljico dobrega bučnega olja na vanilijev sladoled... Sama uporabljam za nekatere solate bučno olje, za druge olivno, za kuho domače olivno olje ali maslo, za dunajsko cvrtje pa vedno mesanico belega olja in masla. Za dodatek jedem na koncu kuhanja ali za zabelo kuhane zelenjave imam tudi najraje maslo. Ocvirke ali zaseko pa na kuhanem stročjem fižolu s krompirjem... (žile pa v luft..:))) lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti