Katero olje?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. feb 2007 19:35

Adamlje na njem cvre hrano. Se pa ne spomnim, kaj je delal tako, sem enkrat nekje en recept videla, pa nimam več v spominu.

 

rimljanka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

27. feb 2007 19:54

Ne bom pisala o uporabi olja za solate, ker sem tu posebnež.

Moram pa opozoriti na masleno olje, olje, ki ima okus in vonj  po maslu in ga imajo pod znamko Kronen tudi v pol litrskih steklenicah v IŠ. Brez Kulinarike tega ne bi vedela. Do sedaj še nisem srečala nikogar, ki mu je znano to olje ( niti poslovodkinji na živilih v tem IŠ ). Uporabljalmpa ga v sladicah., za peko paličink ipd.

Frina

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

27. feb 2007 20:56

Največkrat kupim olja GEA, imajo izredno široko ponudbo (le arašidovega nisem zasledila); vedno imam doma vsaj 5 vrst olja. Sedaj sem odkrila Geino Ekstra rastlinsko olje z omega-3 - super. Pri pecivih in slaščicah še vedno prisegam na maslo, razen tam (kvašeni rogljički), kjer je izrecno napisano olje. Doma imam nekaj receptov z bučnim oljem, vendar jih žal nisem preizkusila. Mislim, da je pomislek segrevati bučno olje ali ne podoben kot za oljčno olje, da s toplotno obdelavo izgubijo na kakovosti. Sama npr. kupljene ražniče spečem v ponvi brez olja (pa še štedilik ostane čist), oljčno olje pokapljam po že pečenem mesu; ali pa polovico olja med kuhanjem, polovica na koncu. LP Lipa

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. feb 2007 21:07

mamamia je napisal/a:

Pretežno uporabljamo olivno olje, kot ga je najbolj priporočljivo uporabljat, torej brez pretiranega segrevanja. Za jedi, za katere se olje segreje, uporabljam sezamovo olje (in za vse kitajske in tajske jedi, tega veliko pripravljam), pa arašidno olje je tudi vedno na polici.

Bučno je vedno za solate, razen za zeljevo, to naredim z belim, od običajnih belih olja pa uporabljam repično ali koruzno, včasih sončnično. Običajno kupim Zvezdina olja, ni pa pravilo. Mamamia

 

 

mamamia
No, tole me pa prav res zanima, a na zeljevo solato pa ne gre bučno? Jaz ga kar na vsako surovo pa tudi kuhano stavim ker se mi zdi tako fino, bi me zanimalo, kako gre, če ga pogreješ. Ima prav fin, malo na orehe okus . Za cvrtje in vročo pripravo pa vedno napravim kuhano maslo ( tipo ghee). Tu pri nas za vse, razen delikatnega peciva uporabljamo kar domače olje, je kar navadno domače olivno, v glavnem še od starih sort, tako, da ni kot od belic in ne peče. Za pecivo pa seveda surovo in kuhano maslo, najbrž je to pri vas belo olje. No, Štajerke, zamenjam kakšen liter olivnega za enako količino bučnega olja. nola

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

27. feb 2007 21:44

Pri nas pa vedno več uporabljamo kokosovo maščobo. božena

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. feb 2007 21:47

Gretje bučnega olja ni greh,saj bučna semena pred stiskanjem pražijo,da dosežejo željeno barvo in aromo.Na vroče je alergično olivno olje,ki začne razpadati že pri nižjih temperaturah. ati zlati

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

27. feb 2007 22:01

mi smo doma očeta komaj navadili, da je začel konzumirat bučno olje, ki ga v makedoniji ne poznajo in mu je blo blazno čudno. vednjo govoril nekot takole: ma ja ojle iz bučnic, ma kdo je še to videl (v makedonščini) no potem se je pa le navadil in mu je zdej dobro. bi pa rada dobila kak liter domačega bučnega olja, to trgovinsko me samo nervira, ker je bolj malo okusno in ga moraš dat veliko, da ima okus in potem je vse premastno. imam pa zdaj doma domače olivno olje iz visa in je tako okusno, da lahko komot kruh noter tunkaš in ješ. blazno dobro je. sezamovo olje in arašidovo sta dobra za visoke temperature in olje oljčne ogrščice je tudi zelo dobro za visoke temprature (še najbolješe ga prenaša) lp sam da se kuha..

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. feb 2007 7:03

Pri nas uporabljamo zelo malo olja, kar ga  je olivno, nekaj bučnbega in kokosovo maslo. Belo olje samo za vzorec. Ocvrtih jedi že dolgo ne pripravljamo več.

 

kobra 1

Sanjula  

član od: 8.1.2007

sporočila: 52

28. feb 2007 9:39

Mi doma uporabljamo v glavnem sezamovo olje in kokosovo maščobo pa seveda olivno vendar nikoli za kuho ampak samo kot "začimbo" ko je jed že pripravljena ali pa v solati. Sanjula

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

28. feb 2007 9:56

Lipa je napisal/a:
(le arašidovega nisem zasledila)
Tudi to olje obstaja: <http://www.gea.si/izdelki/gea/olja/arasidovo.as> Res me zanima, ko se odpravite v trgovino po sončnično olje ali rastlinsko ali koruzno olje ali ..., kako se odločite? Ali izberete najcenejšega, ali tistega, ki je v akciji, ali tistega, ki je v določeni kategoriji najdražje in si mislite, če je drag je tudi dober? Ali obstajajo kakšni testi ali raziskave o razlikah med olji iste vrste? V čem se razlikujejo med seboj v trgovini kupljena npr. sončnična olja? Sporočilo je spremenil(a) rdkapica dne 28. feb 2007 14:18:40

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti