Koroški kruh

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

tema odprta - 30. dec 2006 13:37 | ogledi: 11.401 | odgovori: 28

Pred nekaj dnevi sem v Avstriji v Merkurjevem centru kupila črn kruh (ne vem, iz kakšne moke je), ki je zelo "zbit" in ga mož naravnost obožuje. Baje je podoben Koroškemu kruhu. Zdrži dolgo in je ravno pravi za podlago k zaseki, suhemu mesu ...

Je pa tudi zelo drag, zato bi ga želela speči sama doma. Ima kdo recept zanj ali vsaj za kaj podobnega? Tule na forumu sem gledala, vendar so vsi recepti za rahel kruh.

Lep pozdrav!

ZIMA

Nikita  

član od: 21.6.2004

sporočila: 285

30. dec 2006 14:54

Mislim da brez kvasa ne bi bil več tako rahel. Nikita

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. dec 2006 15:34

Uporabi polnozrnato moko , lahko dve ali tri različne, pa bo vsekakor bolj čvrst. Brez kvasa pa ne verjamem .... Aki

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

30. dec 2006 21:30

zima,jaz ga vsake toliko časa naročim,pri prijateljici.Tapravi,koroški iz krušne peči.Ga lahko imaš kar dolgo časa.Če želiš,ti ga lahko naročim,oziroma,se lahko javiš na privat,pa se zmeniva naprej. Saša

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

30. dec 2006 22:05

Zima, kruh zdrzi izjemno dolgo, najboljsi pa je res direktno iz kaksne koroske kmetije, kjer ga se vedno pecejo doma. Brez vsakega problema se svezega tudi razrezes in zamrznes in ga odtajas, ko ga potrebujes. Mi smo svoje case jemali zelo velike hlebce in smo ga dajali v zamrzovalnik. Ce pa ga zelis peci doma, moras najprej narediti droze, potem pa uporabiti rzeno moko. Vendar iz pecice ne bo nikoli tako dober kot iz krusne peci. fresh

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. dec 2006 22:29

Jaz sem že probavala delati to doma, pa ne gre... Je nastal poc. (pa sicer redno pečem kruh...). Torej, tudi mene zanima, kako korošci delajo kruh??? Da se dobi tako konsistenco? (jaz v trgovini kupujem samo koroškega). Pa tudi če iz pečice ni enak, važno da je...

nat75  

član od: 4.4.2006

sporočila: 58

31. dec 2006 16:21

štos je v rženi moki. Ampak jo je potrebno zmešati s krušno (polbelo) moko, sicer nastane "poc". Ni nujno, da so drože, lahko je navaden kvas. Torej, išči med recepti za ržen kruh. nat75

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

31. dec 2006 17:28

Center za razvoj podeželja s Prevalj na svoji spletni strani www.celk.si predstavlja dobrote izpod Pece, med katerim je predstavljen tudi pravi koroški rženi kruh. rdecapesa

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

31. dec 2006 20:36

50% bele moke tip 500, 25% krušne moke tip 1100, 25% polnozrnate ržene moke (jaz namesto te uporabljam polnozrnato tritekal) in pa približno pol jogurtovega lončka koruzne moke. Vse moke je približno kako kilo dvajset. Kvas pripravim kot običajno. Za tekočino uporabim dva dl mleka in vodo. Za maščobo pa približno dve zvrhani žlici mlečnega sala. Ko testo prvič vzhaja mu primešam in vgnetem še pol jogurtovega lončka mešanice različnih semen. testa je za luškan hlebček in par žemelj ali pa pleteničko. Kruh je temen in čvrst. Ostane pa svež kar nekaj dni, če ga prej ne pomažemo. Matjaž

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

1. jan 2007 15:17

O, kako ste se potrudili, res hvala vsem! Matjaž, kaj pa je to "mlečno salo"? Bom poizkusila speči po tvojem receptu, semena bom izpustila, le da nisem prepričana, če je to to. Vsaj kar se tiče konsistence, bi rada, da bi bil vsaj podoben Koroškemu. Če pa ne bo uspelo, te bom pa res prosila, vemves, če mi ga boš lahko nabavila pri prijateljici. Sicer se pa slišiva na ZP. Lep prvi novoletni dan vsem skupaj! ZIMA

stefka65  

član od: 26.2.2006

sporočila: 38

1. jan 2007 18:31

ZIMA, mislim, da poznam MLEČNO SALO. To se je delalo včasih pogosto v času kolin. Zelo je uspelo moji mami, saj ni bilo še margarine, maslo pa je bil privilegij bogatih kmetij.Svinjsko salo se zreže na kose, prilije kravje mleko in cvre na srednji vročini tako dolgo, da nastane kot mast tekoča tekočina, zelo bistra. Na dnu posode pa nastanejo delci rjavkaste barve. Mi smo jih imenovali drobtince. To mlečno salo pustimo, da se malo ohladi, potem ga pa ločimo od drobtinc. Zlijemo v kompotni kozarec in pustimo, da ne ohladi in strdi. Drobtinic menda nismo uporabili. Mlečno salo pa se lahko uporabi za piškote, potice, kruh. Izredno lepo diši, testo pa je krhko. Še ga v časih skuham. LP Štefka stefka65

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti