Svetla in temna jajca

teja-kit.  

član od: 11.8.2006

sporočila: 183

tema odprta - 9. nov 2006 17:26 | ogledi: 3.477 | odgovori: 9

Pozdravljeni, vsi ki vas uvrscam kar med najvecjo zakladnico znanja...

Danes v trgovini se mi je porodilo zanimivo vprasanje in sicer:

Glede na to, da sem bila vedno navajena kupovati jajca (kurja) v zaprti embalazi (pac skatli za jajca), nisem bila nikdar pozorna na to, kaksne barve so (od zunaj). In navadno so bila vseh moznih odtenkov, od zelo svetlih do zelo temnih (rjavih).

Zdaj pa jih kupujem tako, da jih naberem/izberem sama. Zanimivo je to, da so bila celo sortirana po barvi, temnejsa v enem in svetlejsa v drugem zaboju. Cena enaka. In tukaj se pojavi vprasanje: v cem je sploh razlika? Vem, da imajo npr. razlicne sorte kur tudi drugacno barvo jajc in pa to, da je tista temna lupina vedno bolj kompaktna, svetla pa se precej hitro zdrobi. Ampak mene zanima notranjost oz. ali je kakrsna koli razlika? So ena ali druga bolj zdrava ali karkoli s tem v zvezi?

Ker tudi priblizno ne vem odgovora na to, sem domov prinesla vsakih nekaj. Kar pa ni prav posebna "fora", saj v jedeh kjer jih bom uporabila nakoncu itak ne bo (teoreticno) nobene razlike.

mene pa vseeno zanima, da bom vedela, kaj naj se naslednjic znajde v moji vrecki...

Torej, za vse, ki se jim karkoli (priblizno) sanja o tem...

Bom zares z zanimanjem prebrala vsako mnenje, idejo, celo "znanost" mogoce in tako bomo vsi vedeli nekaj vec...

No, pa hvala za odgovore vnaprej!

lahko noc iz Shanghaija

Teja

teja-kit.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. nov 2006 17:46

Med različno obarvanimi jajci ni nobene razlike v hranilni vrednosti, vsaj kolikor je meni znano. LP cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. nov 2006 18:06

Pred desetletji, ko so piščance še valile domače koklje, se spomnim, da so bila jajca povečini bela, nekaj pa tudi rjavih - iz iste jate. Kot piše v tistem članku na yahoo-ju, je barva odvisna od sorte kur. Sedaj, ko večina rejcev piščance nabavlja iz množične vzreje, so pač tudi jajca vsa rjava. Vsaj jaz belega kurjega jajca že dolgo nisem videla. Nič skrbi pri izbiri. Vse je isti šmoren. Če se že kaj izbiram, potem kvečjemu jajca talne reje ali pa pri prodajalcu, kjer poznam razmere. Lp Cila

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. nov 2006 19:52

Lani smo bili v Nemčiji. Tam prodajajo v supermarketih izključno popolnoma bela jajca. Bela pa so tako, da takšnih še v življenju nisem videla, kot sneg. Sem bila kar malo šokirana. Jaz doma večinoma uporabljam domača jajca od kokoši, za katere vem, kaj jedo. Imam to srečo, da imam sorodnike, ki mi radi dajo domača jajca. Kokoši se prosto pasejo na ograjenem travniku. Tudi ko so morale biti zaprte, so jim lepo ogradili prostor in naredili dobro lično streho in veterinar je rekel, da zadovoljujejo standarde o zaprtosti kokoši in tako so veselo tekale v velikem prostoru. Med temno rjavimi in svetlorjavimi jajci pa glede vsebine ni ne vem kakšne razlike. Moja babica pa je vedno govorila, da je rumenjak od kokoši, ki jedo koruzo bolj rumen in boljši. Ji kar verjamem. Tu pa tam kupim kakšna jajca iz kao domače reje. Če so res, pa ne bi vedela. Predvidevam, da so res. Kyara

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. nov 2006 20:11

ko sem bila otrok (dolgo tega nazaj), so bila sveža jajca problem. Pravzaprav so gospodinje z jajci uprizarjale pravo znanost, od izbire, vlaganja v apno.... Glavni problem pa je bil v tem, da so imela bela jajca tudi rumenjak zelo blede barve. Zato so bile blede tudi testenine, biskviti..ipd. Spomnim se, da so gospodinje zato iskale čimbolj rjava jaca, ker naj bi imela tudi rumenjak bolj intenzivne barve. Postopoma so potem bela jajca iz ponudbe izginila (in s tem tudi lepi velikonočni pirhi). Ne vem, morda je bil razlog ravno povpraševanje. Piše pa na škatli od nekih jac (ne spomnim se katerih), da smo z rjavimi jajci posebnost, saj ponekod prodajajo le bela. Zadnje čase kupujem razna omega in selen jajca - kaj mislite o tem? Imam predsodek, da je mogoče res kaj dobrega v njih, čeprav čisto popolnoma ne verjamem (pa še jajc ne pojem prav dosti). Lisa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. nov 2006 20:58

No, če bi torej držalo tisto o belih bio jajcih, bi vse ameriške kure valile bio jajca, v kar pa močno dvomim. Loni Makaroni

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

9. nov 2006 23:14

bela jajca imajo zato tanjšo lupino ker rabjo kure jest pač te apnence (kamenčke, nekateri jim dajajo kar lušine od jajc nazaj ... zato da lahko pač naredijo jajco trdo in kompaktno , če jim primankuje teh kamenčkov in podobnega v hrani imajo bela in krhka jajca , pač tko me je stara mama učila in njene kure so zmeri mele eno posodo kamnčkov za jest pa lušine tudi kdaj pa kdaj ... zdj če se je pa to zmisnla pa jst nemorem pomagat , sam jst ji verjamem

teja-kit.  

član od: 11.8.2006

sporočila: 183

10. nov 2006 2:58

Sem komaj cakala da pri nas mine noc in pridem pogledat kaj vse je tacas nastalo tukaj. In res, hvala vsem, ki ste se odzvali na moje vprasanje. In se moj zakljucek po vsem: ker tukaj beseda pirh niti ne obstaja, niti ne "na splosno", v moji kuhinji pa jih ze prej ni bilo "na programu", je torej zares povsem vseeno, kakna barvna mavrica se razvije na policki za jajcka v hladilniku. Malo takih in takih, da je bolj pestro, najbolj vazno od vsega pa je, da bodo tako in tako vsa koncala zmesana, vmesana, stepena v cem "finem" kot bi rekel moj... pozdravcek in dobro jutro za najbolj zgodne Teja teja-kit.

neznan uporabnik

11. nov 2006 5:15

Sama ponavadi kupujem jajca v zaprti embalaži. Za peko in podobno največkrat Mercatorjeva. Nekega dne pa sem bila slučajno v Hardiju in da nisem hodila v Mercator samo še po jajca sem tam kupila 2 škatli takih jajc. Ko pridem domov odprem - popolnoma bela jajca. Nihče teh jajc ni hotel jesti, ker da izgledajo ogabno in da naj jih kar stran vržem ali pa dam psu in mački, ki imata jajca v mleku noro rada. Bolj kot sem dopovedovala, da so čisto enaka kot navadna rjava, da jih za pirhe nekateri prav iščejo, ker se lepše obarvajo... manj so verjeli. Porabila sem jih potem tako, da sem rekla, da sem jih počasi dala psu - vsako jutro po enega v mleko, kar ima noro rad, jaz sem pa jajca uporabila za peko - tam pa ni nihče opazil, da so imela jajca belo lupino. Seveda sem zaradi ljubega miru takoj kupila še dva paketa Mercatorjevih rjavih navadnih jajc. Torej vse je v glavi. l.p. Tedi tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti