Kruh privilegi ali ...?

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. sep 2006 14:17

Oktobra bo dve leti, kar pečem kruh doma. Mislim, da lahko še vedno na prste preštejem, kolikokrat sem ga vmes kupila (če odštejem malico dopoldne, ki jo res redko vzamem doma). Kruhomata nimam, imam ga pa namen kupiti. Pekla bom pa v njem redko. Pečem kruh vsaj vsak drugi dan, običajno polbelega, ob posebnih priložnostih pa s kakšnimi dodatki (polnozrnatega, s čebulo, z olivami...). Še nikdar pa nisem in tudi ne bom kupila kakšne pripravljene mešanice za kruh. Razlika v ceni med kupljenim in doma pečenim je precejšna, ampak tudi če ga pocenijo (ha, ha), ga moji kupljenega še vedno ne bodo hoteli jesti. Pa da ne bo kdo mislil, da imam preveč časa. Zaposlena sem skoraj po cel dan, dopoldne v službi, popoldne doma v delavnici, v tisti temi mame štrajkajo bi pa tudi lahko kaj napisala. Je pa zame peka kruha v bistvu čisto rutinska zadeva, ki mi vzame zelo malo časa. Nena

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. sep 2006 14:36

Jaz mam pa zlato teto, ki ga peče še po ta starem v krušni peči. Samo moko smo ji malce zamenjali, zdaj belega skorajda ne dela več. Pa semena smo ji zrihtali... Sama pa delam bolj eksotične variante, zadnjič sem naredila štručke s sezamom in pistacijami. Za ceno kruha pa ne bom nič rekla, za vsejedce je še poceni, kaj pa Nejčev, samo njegova moka stane 1240 SIT za kilogram, pa celiakaši in ostali, ki navadnega ne smejo jesti. Loni Makaroni

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. sep 2006 14:38

Ja, lahko vam, ki ste mlade in je vse tik tak, jaz po vsakem mesenju, moram prositi moža, da mi masira hrbet, da se lahko zravnam in nadaljujem z mesenjem lp Anamarija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

27. sep 2006 14:44

Alexis, jaz sem bila tudi skeptična glede kruha iz kruhomata. A ker se mi ne ljubi mesit in ne vem kaj vse, sta me iz zadrege rešili prijateljici in mi kupili kruhomat. In sem zelo zadovoljna. Pečem samo črn kruh - prej sem opisala, zakaj, s tem da sem zdaj pogruntala še recept za odličen koruzni kruh, na poti v bazo receptov pa je še en s curryjem. Predlagam ti poskus: naj ti nekdo speče kruh v kruhomatu, pa naj tvoj dragi pove, ali mu je dober ali ne. Če mu bo všeč, se apart splača kupit, sicer ne. Tole o porabi elektrike - gotovo je porabi aparat manj kot pa kakšna stara pečica...Pa saj vse troši elektriko, zdi se mi, da se danes res ne splača gledat še na to, pri vseh teh aparatih, ki jih imamo... Pa tudi cene aparatov za kruh niso tako visoke. Mamamia mamamia

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

27. sep 2006 14:48

Ker nas je v družini sedem kruh pečemo doma.Si ne predstavljam več ,da bi ga kupovali,dnevno bi ga potrebovali 2 kg,in potem to pomnožite s 30 dni mesečno in pridemo na lepo številko,za kruh bi mesečno dali okrog 17000 ,tako pa ga sama spečem in je 3x ceneje. kuharca37

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

27. sep 2006 14:55

Kruh se mi zdi drag. Vsak dan kupujem svežega in to samo bele žemlje (po možnosti od najboljšega soseda, ker so za moje pojme ravno te najokusnejše). Črn kruh pri nas preprosto ne gre v promet. Doma kruha ne pečem, ker se mi zdi, da je s tem preveč dela (kljub temu, da imam tudi kruhomat), pa še tako rahel in puhast ni, kot je kupljen kruh. Ker sva oba z možem velika "žemljojedca", bi se verjetno prej odpovedala čemu drugemu kot pa svežim, dišečim, še toplim žemljicam. juti

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

27. sep 2006 15:17

Anamarija, jaz kruh delam s kvasovo emulzijo in ker sem pri peki strašno neučakana (+ lena za mesenje), ga ne mesim kaj preveč dolgo, pa vedno nastane visok hlebček. Poskusi. Alternativa je pa kruhomat, a jaz še vedno prisegam na klasičen kruh! V glavnem meni je domač kruh boljši, fino mi je da lahko delam različne variacije, cenejši je, pa še vem kaj vse dam noter. Enkrat sem v trgovini pogledala na deklaracijo pri kruhu in me je skoraj kap - noter niso samo moka, voda, kvas in sol, ampak še miljon drugih stvari... LP ivonja

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4312

27. sep 2006 15:50

Tudi pri naši hiši že kar nekaj mesecev pečemo kruh doma in sicer tako, da ga zamesi kruhomat, speče pa navadna pečica - cena za kg običajnega belega kruha je tako maksimalno 150 SIT, če pa dam še kakšna semena, jogurt ali kaj drugega, je pač nekaj dražji, ampak je res super .... pa tisti vonj, ko cela hiša diši ... ga bomo kar še naprej doma pekli. rrr

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. sep 2006 16:11

Kruha ne pečem - je toliko profesionalcev, ki znajo to bolje od mene. Kupujemo kruh, ki zdrži dalj časa, ker ga prav veliko ne pojemo. Mi je pa vedno prijetno iti mimo pekarne, ker tako lepo diši. Glede ekonomije in kruha je pa takole: - ko raste kupna moč prebivalstva, se delež potrošnje za nakup osnovnih živil v celotni potrošnji zmanjšuje, ko kupna moč pada, je pa ravno obratno. Torej, cene kruha ne rastejo hitreje, kot raste narodni gospodarski produkt. Počasnejša rast cen se vzdržuje tako, da država določa odkupne cene žita - žito je strateška dobrina in tu se nobena država ne heca(to je ena od temeljnih narodnogospodarskih veščin, pa ne bom nadaljevala, da se ne bo kakšna lady spet "utrudila"). Torej, če se bo cena kruha rasla, bo rasla počasneje kot kupna moč večine prebivalstva. Če bomo vsi tukaj prisotni imeli to srečo, da bomo med "večino" prebivalstva, ki ji bo šlo statistično dobro, potem rasti cen kruha ne bomo opazili. V nasprotnem primeru bo pa hudič. Če se gospodarski kazalci obrnejo v popolnoma drugo smer, potem pa se bo zgodilo tisto, kar smo videli in doživljali v SFRJ (saj se spomnite tiste fotografije, ko so se ženske steple za "socialni" kruh): nižje kvalitete moke in zajamčena cena socialnega kruha. Sem pa viidela pred dobrim desetletjem v obkoljenem Sarajevu: kruh je zadnja stvar, ki jo ljudje nehajo kupovati. Tudi, če stane hlebec kruha 10 mark in več. Vendelina jr.

gajka  

član od: 16.4.2006

sporočila: 307

27. sep 2006 19:06

zelo malo kdaj ga kupim v trgovini,tako da cene ne vem.pečem ga vedno doma v roru,imam tudi pekač kruha vendar so ga naši tako stadlali da sem ga nehala tam pečt. poleti v roru,pozimi pa v krušni peči. gajka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti