Božično novoletni čas - čas za pripravljanje raznih dobrot

simonka  

član od: 29.11.2001

sporočila: 52

18. dec 2001 7:31

Evo, tukaj imam recept za londonske rezine, ki je bil objavljen bog ve katerega leta v prilogi Naše žene: Recepti za praznično mizo. Londonske rezine Testo: 42 dag moke 28 dag masla ali margarine 6 rumenjakov 14 dag sladkorja malo soli pecilni prašek Nadev: sneg 6 beljakov 28 mletega sladkorja 28 dag orehov Iz sestavin zgnetemo testo in ga zvaljamo v obliki pekača. Testo ne sme biti višje od centimetra. Premažemo ga z marelično marmelado in prelijemo z orehovim nadevom. Pečemo na zmerni temperaturi. Ohlajeno narežemo na rombe, lahko ga hranimo dalj časa v zaprti posodi. Za nadev stepemo trd sneg, mu dodamo sladkor in rahlo zmešamo, da sneg ne upade. Dodamo še orehe. Nekaj jih narežemo na večje koščke in potresemo po vrhu peciva, preden damo v pečico. LP, Simona

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

18. dec 2001 11:20

EVO, OBLJUBA DELA DOLG - NEKAJ MOJIH NOVOLETNIH LONDON REZINE Testo: 25 dkg moke 7 dkg sladkorja 14 dkg masla 3 rumenjaki malo smetane zamesi testo, razvaljaj in položi v namaščen in pomokan pekač. Nekajkrat prebodi z vilicami. Speci do tričetrt. Nadev: 3 beljaki 20 dkg sladkorja 2 rebri naribane čokolade 15 dkg nasekljanih orehov stepaj beljake s sladkorjem v sneg in nato nad paro, da se zgosti, dodaj čokolado in orehe. Na pol spečeno testo namaži z marelično marmelado, polij z nadevom in speci do konca. Še vroče razreži na poljubne rezine FIGOVE KROGLICE 40 dkg mletih fig /na mesoreznici/ 20 dkg sladkorja 5 dkg drobno sesekljanih orehov sok ene limone lupina ene pomaranče rum po okusu. Zamesi, oblikuj kroglice in jih povaljaj v sladkorju KOKOSOVE ŠIBICE (ČUPAVCI) Biskvit: 3 dkg margarine 2 žlici medu 10 dkg sladkorja v prahu 1 celo jajce Vse zmešaj, dodaj med mešanjem 1 dcl mleka in 25 dkg ostre moke, zmešane z enim pecilnim. Speci in razreži na daljše ožje paličice - šibice. Ohlajene namoči v kremo in povaljaj v mešanici kokosove moke in kristal sladkorja Krema: 6 žlic mleka 25 dkg sladkorja 5 dkg kakava Skuhaj in dodaj 25 dkg masla in 5 žlic ruma NAPOLITANKE 6 celih jajc 25 dkg sladkorja Tolci na pari do gostega. Dodaj 25 dkg masla in ko se stopi 15 dkg mletih orehov ali lešnikov, po želji lahko tudi kakav (za temno barvo in kakavast okus) Ko se krema zgosti polni oblatne, ki nja obtežene počivajo čez noč. Po originalnem receptu je zraven tudi glazura, ki pa je pri nas ne delamo. Glazura: 15 dkg sladkorne moke, 1 žlica kakava, mala žlica masla in 2-3 žlice tople vode SLANIKI 1 margarina 1 škatlica Zdenka sira 1 pecilni moka da pride testo gladko. Zamesi, razvaljaj, izreži različne oblike ali paličice, premaži s stepenim jajcem in posuj z makom, sezamom, soljo, kumino... . Speci. SALAME 1. 10 dkg mletih orehov 10 dkg čokolade 10 dkg sladkorja 1 beljak malo ruma Zamesi, razvaljaj, namaži s filo iz 5 dkg sladkorja v prahu, 1 rumenjaka in 5 dkg masla. Zvij v salamo in ohlajeno reži v polžke. 2. 4 rebra zmehčane čokolade 10 dkg rezanih orehov 10 dkg rozin 10 dkg sladkorja v prahu 1 jajce Zmešaj, namaži na ovlažen oblat in zvij v salamo 3. 10 dkg zrezanih orehov 10 dkg masla 10 dkg albert keksov 15 dkg sladkorne moke 2 rebri stopljene čokolade. Kekse poškropi z rumom, zmešaj vse skupaj, zavij v oblat in posuši. Kot že napisano, so "petit fours" iz Velike knjige o peki, za par vrst čokoladnih pralin pa so recepti v knjigi BOŽIČ (Malcolm Hiller). Če bi kdo vseeno rad recepte na tej strani, naj se mi oglasi, pa jih bom prepisala. Kar zadeva zgornje recepte so pa iz maminega zvezka, kako so prišli not, pa po mojem še Bog več ne ve. lp, Irena

neznan uporabnik

19. dec 2001 10:22

Piškotka, hvala! Zelo si bila pridna, saj je teksta kar veliko. Že ta vikend začnemo! Barbara

neznan uporabnik

19. dec 2001 13:08

Dodatek h Čoko kockam: Imam zelo podoben recept, ki mu pravimo Pijanci. Zakaj? Ker še vroč biskvit polijem z mešanico ruma, vode in sladkorja (1/2 ruma, 1/2 vode, sladkor nekako po okusu - prevreš da se sladkor raztopi in poliješ) Ponavadi je za biskvit s 4 jajc potrebno nekaj čez 2 dcl preliva. ODLIČNO! Sploh naslednji dan ko se fino prepoji in ohladi. Barbara

neznan uporabnik

20. dec 2001 13:34

Pred dvemi dnevi sem s te strani sprintala recept Marinke Pečjak "Loparnica" in sicer gre za nekakšno zelenjavno zloženko v pečici (testo, gobji nadev, testo, korenčkov nadev, testo, zelje,testo, skuta...). Enkrat pa sem iz čisto drugega vira dobila prav tako recepta za Loparnico, ki pa namesto testa predvideva palačinke. Jaz sem se odločila, da bom poskusila s palačinkami, nadeve pa bi malo spremenila. Ker v moji familiji niso ravno za gobe, jbom gobji nadev izpustila, Skutni nadev bo v minimalni količini, da ne prevzame okusa. Prosim pa za nasvet, če ste vi to že pekli in kakšno domišljijo ste uporabili. Jaz namreč nameravam v eno plast dodati koruzo, morda bučke. Po vrhu bi vse skupaj prelila namesto z juho raje z bešamelom ali pa morda z mešanico jajc in kisle smetane ali pa morda malo naribanega sira. Sicer pa ne bi bilo slabo (verjetno), če bi v eno plast dodala nariban sir. kako mislite, da bi izgledalo, če bi v eno plast dala nariban kuhan začinjen krompir. Dajte mi predloge. larisa

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

20. dec 2001 14:03

Odgovor za Lariso - zadeva "svinjska krača" Svinjsko kračo najprej naluknjam z nožem in v luknjice nabašem cele stroke česna (cca 6-7). Kračo solim, le redko dodam še kakšne druge začimbe. Peči se mora počasi, pri cca 170 stopinjah vsaj 2-3 ure, obvezno pokrita. V pekač dolijem samo malo vode ali juhe in malce belega vina, dodam na četrtinke narezano čebulo in kakšen korenček, pokrijem pa s folijo, ker imam pekač s pokrovom premajhen. Med peko včasih obrnem in polijem s sokom, ki se je natekel. Zadnjo uro folijo odstranim in pečico privijem na 190 stopinj, kožo mažem s čopičem samo malo namočenim v slano hladno vodo. Tako postane koža hrustljava in dobi lepo barvo, večina odvečne maščobe pa se izcedi. Kračo vedno pečem vsaj 4 ure, da praktično razpade, ko se jo lotim z nožem. Če imate kračo zmrznjeno, jo obvezno odtajate en dan prej, sicer jo lahko pečete pet ur, pa bo pri kosti še vedno krvava. Krač brez kože običajno ne kupujem, saj je meso po peki manj sočno in okusno. Pri telečji krači pa morate biti toliko bolj marljivi pri zalivanju in obračanju, in tudi na koncu je ni treba toliko časa peči odkrite, da se ne izsuši. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

neznan uporabnik

20. dec 2001 14:07

Hej, Tinca, hvala. Še to me zanima, ali ni morda potem okus preveč po česnu?? Samo vprašam, da se krača ne bi navzela preveč okusa po česnu. larisa

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

20. dec 2001 14:22

Ne Larisa - česen se v bistvu nekako skuha in da samo malo arome, nikoli pa nisem imela občutka, da je tega preveč. Če niste preveliki ljubitelji česna pa količino samo zmanjšajte, pa bo. Lahko namesto česna kračo tudi našpikate s palčkami korenja, pride lepo dekorativno in okusno. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

21. dec 2001 9:06

Larisa pozdravljena! Rada bi dodala nekaj k temi o loparnici. Sama je sicer še nisem pripravljala, vendar pa jo velikokrat naredi moja mama. Ne bi vedela zakaj, ampak daleč najboljša je loparnica, ki vsebuje skuto, naribano korenje in por, lahko tudi gobice (vendar moraš takšno potem celo takoj pojesti). Enkrat je dala po mojem insistiranju v loparnico tudi paradižnik, pa se ni dobro obneslo... res, ni bilo dobro! Tako, da sem skeptična predvsem glede krompirja... Svetujem ti, da narediš eno po receptu (izogni se gobicam, če jih ne marate), naslednjič pa naredi po svoje. Potem boš lahko primerjala... Upam, da ti bo uspelo! Ana Ledinek

neznan uporabnik

21. dec 2001 9:41

Božični perforiran puran Očiščenega purana perforiramo (naluknjamo z nožem) na cca 5cm mrežo vbodov, z vbodi cca 1cm premera. Purana napolnimo z zmesjo: žemlje namočene v mleko in maslo, spasiran česen, eno veliko sesekljano in spraženo čebulo, pol kile gosjih jeter, rukola, razpolovljene redkvice, deci portovca, deci konjaka za flambiranje zmesi, po potrebi zgostimo z drobtinami, začinimo po okusu. Ko je puran napolnjen, odprtino zavežemo s konopcem. V luknje (perforacijo) zabodemo rdeče korenje dolžine do 15cm. Purana položimo v z maslom namazan pekač in ga pečemo v pečici na 180 stopinjah celzija dokler korenje ne postane mehko. Med peko purana polivamo z lastnim sokom. Že pečenega posujemo z drobnjakom. Veliko užitkov ob specijaliteti moje babice. Nazdravite s cvičkom. marjan zajc

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti