Trebušna slinovka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. avg 2006 9:37

Največ o jedeh, ki ni vznemirjajo trebušne slinavke (potem, ko je enkrat bolnik iz akutne faze ven) je napisal Montignac v Jem, torej hujšam. Po njegovem je debelost posledica disbalansa trebušne slinavke. Skratka, kuhajte po Montignacu. Vendelina jr.

tina t  

član od: 13.8.2006

sporočila: 8

19. avg 2006 12:04

Hvala za vse podatke. Imam še nekaj vprašanj. Oče ima po treh mesecih po operaciji še bolečine in ne zmore nikakršnega dela. Hitro se utrudi, mora počivat. Kako je bilo s tem pri vas? Kar se tiče pa hrane, je verjetno sedaj zelo dovzeten za te stvari.Je namreč malo hrane, po kateri bi se dobro počutil in da ne bi imel vsaj manjših bolečin. Lp tina t

vesn@  

član od: 27.3.2006

sporočila: 59

19. avg 2006 19:59

oj tina bila sem v ljubljani operirana to mi je dal moj kirurg v celju ki je bil zraven na operaciji crisspije vse vrste povsod jih imajo korenje brokoli kuhano nato mal smetane in soli nic posebnega naj bo kuhano bolecine bodo traajale vsaj se kaksen mesec ves v glaavi si mora poslihtat je tezko a drugace ne gre in ne ga prevec razvajat ne zastopi me narobe men je moj repse rekel sem moski ampak glede bolecin smo reve da sem na tvojem mestu bi izgubil voljo in se ne bi boril tok ko se ti mogoce ves mojo zgodbo ce ne ti povem lp vesna vesna kovačič

tina t  

član od: 13.8.2006

sporočila: 8

20. avg 2006 9:09

Živjo, vesn@. Ne poznam tvoje zgodbe, na teh straneh sem bolj nova, o bolezni pa do sedaj sploh nisem vedela veliko. Šele ko je zbolel oče, sem začela prebirati in iskati informacije. Do sedaj sploh nisem vedela, kako sem lahko vesela, ker lahko vse po vrsti jem in nimam težav. Sama sem ena zbirčna metka. Mislim pa si, da so te bolečine pri slinavki zelo hude. Zvijanje v trebuhu, napenjanje, nekakšno kruljenje in podobne stvari so del vsakdana. Oče je zgubil 40 kg, sedaj, ko je doma, je pridobil 3 kg. Saj bo počasi, zdravniki pravijo, da se bo vse uredilo. Potreben je samo čas in volja do borbe, do življenja. za moškega, ki je prej rad dobro jedel in kaj spil, pa je verjetno to zelo težko. Želim ti lep dan. Lp tina t

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

22. avg 2006 22:45

Evo mene z dopusta, pa pristavljam piskrček. Najprej - pomembno je, kaj je povzročilo vnetje trebušne slinavke (ali druge težave z njo) in temu mora biti prilagojena dieta. Sama sem bila "na najgi", kot rečemo Štajerci, res sem komaj ostala živa. Hvala bogu imam krepak organizem, nikdar nisem jemala veliko antibiotikov in so zdravila preprečila najhujše. Potem pa mi je zdravnik lepo zrecitiral, da če sama ne bom spremenila načina življenja in prehrane, potem oni niso naredili nič. In se je začelo. Torej- začeti pri vzroku vnetja. Pri meni so bili to prekomerni trigliceridi (in ostale maščobe v krvi)kot posledica genske zasnove, slabe presnove, premalo gibanja, izrednih stresov v nekaj letih prej in za povrh neprimerne prehrane glede na prvi dve postavki in posledično prekomerne telesne teže (kakšnih 15 kg se mi jih je preveč razporedilo po prej sicer športnem teleščku). Alkohol je za slinavko eden največjih strupov (šmrk, šmrk, bi pasal kozarček penine...), od ostalih reči pa - kot sem rekla, odvisno od vzroka. Je pa pri slinavki treba pazit, da dokončno ne razpade - če namreč razpade del slinavke, ki proizvaja inzulin (mislim da se mu reče glava), postaneš sladkorni bolnik, saj proizvaja inzulin - govorim zerlo poenostavljeno); meni je šel v franže drugi del (mislim, da se mu reče rep), ki proizvaja encime, potrebne za presnovo hrane, predvsem beljakovin, maščob, ogljikovih hidratov. Stroga dieta je pri meni pomenila: kuhano ali na teflonu, brez maščobe skratka, pečeno pusto meso (od perutnine le piščančji ali puranji file, sicer pa tudi teletine, kozliček, celo kak kos govedine sem si privoščila, a res pust in bolj poredko); kuhana riba (na srečo jo obožujem) ali pečena na žaru, s tem da je bilo v tem primeru treba odstranit kožo; morski sadeži so dovoljeni, morda se je dobro izogniti večji količini školjk, ker so "težke" (jaz sicer nisem čutila posledic, ko sem jih jedla, res pa, da samo po nekaj kosov); zelenjavo sem jedla kuhano ali zgolj malo dušeno na olivnem olju, na majhni temperaturi, da se olje ni pregrelo; od sadja ne smem jesti lubenice, dinje, grozdja, češenj - preveč sladkorja, torej ogljikovih hidratov, ki se, če jih ne "pokuriš", v mojem telesu nabirajo kot maščobe....; ne smem nobenih oreškov - že res, da imajo zdrava rastlinska olja, toda poglejte kalorično vrednost....; mlečne izdelke jem le iz posnetega mleka (ne nasedajte light oznaki, ta ne pomeni,da je izdelek povsem primeren za bolnike, kot smo tisti s slinavko), nobene sladke ali kisle smetane, to je sama maščoba... Samo črn kruh,brez zrnja (ali le kak kos izjemoma). Pa niti kaplje alkohola. Je pa dovokjena skodelica ali dve instant kave na dan - toliko je tudi spijem, ker sem jo pila že prej, sem se pa v prvem letu povsem odrekla turški... Ob dieti so bile vrednosti v krvi, pomembne za moj primer, v mejah normale oziroma bliže spodnji meji. Zdaj, po dopustu, me čaka pregled, da zdravnik oceni moje stanje po nekaj mesecih, ko sem pri dieti malo popustila inzačela poskušati, kaj si lahko privoščim in kaj ne.Telo se zanesljiva zaveznik, samo razumeti ga moraš, to sem se tudi naučila. In še to: ne smem se ukvarjat z nobenim adrenalinskim športom, še tenisa ne smem igrat na pike (na slinavko lahko v občutljivi fazi zaraščanja), zato pa veliko sprehodov, zmerne hoje v hrib, kolesarjenja, plavanja (in rolanja, a tega ne počnem) in zmerne telovadbe. Pa pilates je primeren. Nobenega razburjenja - to je bilo najtežje, ker sem tip, ki je navzven mrtav-hlada, v meni pa vre. Izogibam se konflikot, jezo ali bes potlačim v sebi, čakam na primeren trenutek, da mirno povem, kar bi sicer najprej rada glasno ali kriče---pravzaprav govorimv preteklem času, v tem zadnjem letu sem se spremenila sebi v prid. Zdaj bom počasikončala. Če koga zanima kaj več, naj se mi javi na zasebno pošto. Aja, je še ena knjiga za dobit, o dieti pri vneti trebušni slinavki. Jo imam doma, pa če koga zanima, naj mi sporoči prekozasebne pošte, da vidimo, če lahko kaj pomagam. Lepo se imejte, Mamamia mamamia

Visage  

član od: 1.1.2006

sporočila: 215

15. sep 2006 13:04

Ja to je pa zelo hudo. Moja tasca je umrla za rakom trebusne slinavke..kar naj se strogo drzi diete..slinavka je res nevarna in za telo zelo pomembna. Drzim pesti. Cuvajte ga. Visage

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. okt 2007 19:14

mambica, poglej datume....

Alkohol zdaj lahko pijem, kar pomeni kozarec ali dva vina, občasno seveda, pa kakšno pivo, prav tako občasno (jaz to pojmujem 1 x na 14 dni ali tri tedne, kar je še vedno bolj znosno od enoinpolletne pavze....), vendar nobenih žganih pijač in ničesar z mehurčki (penina, šmrc, šmrc....).

Sem na dokaj strogi dieti v kombinaciji z zdravili in pri meni bo tako, dokler bom živela. Bo že šlo. Mamamia

mamamia

Pi.ka  

član od: 4.12.2007

sporočila: 4

4. dec 2007 14:22

Zdravo, tudi jaz imam težave s trebušno slinavko, vendar iz morda drugačnih razlogov kot so tipični - napadla me je bakterija, in to se vleče že od junija, poškodovani pa naj bi bili langerholsovi otočki. Zdaj so mi poleg vsega odkrili še alergijo na ogljikove hidrate, meso in ribe in zdaj res ne vem več, kaj pravzaprav jesti, da bo ok. Svežega sadja in zelenjave ne jem sploh, mlečne izdelke sem zamenjala s sojinimi in riževimi, no, sedaj pa po novem resnično ne vem več kaj naj še jem. Saj telo še nekako prenese, to pomeni, da ni neposredne reakcije v obliki krčev, napenjanja, in podobno, a razložili so mi, da tudi če prenese, se lahko na slinavki posledično še vedno dela škoda in zdaj me resnično skrbi. Če ima kdo kakšno izkušnjo s področja prehrane, prosim za nasvet. Pi.ka

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

4. dec 2007 22:46

Sliši se res bolj čudna dieta.

Brez mesa, ogljikovih hidratov, sadja in zelenjave... kaj pa sploh ostane - olje?? Edino to je zanesljivo škodljivo za slinavko...

Nisem še slišala, da bi bilo sadje problem za slinavko.

Kaj ti pri zdravniku niso dali kakega dietnega lista?

 

Nasja

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

5. dec 2007 6:42

Nasja, saj je mamamia lepo napisala. Sveže sadje in zelenjava sta strup za slinavko.

Moj stric ima tudi kronično vnetje že 20 let in vem, kaj je, da preživi. Zadnje časi si pomaga tudi z zeliščnimi kapsulami Acidopholus in pravi, da je zdaj dosti boljše, na dieti pa seveda ostaja. Ta je tu zakon.

Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti