Jedi z žara

tatam  

član od: 30.10.2005

sporočila: 179

tema odprta - 10. avg 2006 16:02 | ogledi: 11.141 | odgovori: 8

V kratkem pripravljamo piknik za hčerin rojstni dan.Ker sem se že naveličala standardnih jedi z žara(ponavadi pečemo čevapčiče,rebrca,piščančje perutničke,ražnjiče)vas prosim za nekaj idej oz.da mi zaupate kaj pripravljate ve v takih primerih.Vem,da je v bazi kar precej dobrih receptov pa bi rada vedela katere mi posebaj priporočate in kaj še poleg teh! Rada bi pripravila tudi polnjene lignje in me zanima kateri se vam zdijo najboljši,ker je polno receptov od pršuta,lovk...

Hvala za pomoč!

tatam

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

10. avg 2006 19:14

Za hčerin rojstni dan smo pripravili hamburgrje s pleskavicami. Lepinje sem spekla po receptu in KulSlo, pleskavice smo naročili pri mesarju, dodatke smo dali v posodice in gostje so si sami pripravili hamburgerje po svojih željah. Dodatki so bili: ajvar, majoneza, kečap, listi zelene solate, čebula, paradižnik, ...Takšnega uspeha še ne. Od 45 lepinj mi je ob 9 zvečer ostala samo ena, bilo pa nas je 15. ariella

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

10. avg 2006 20:03

Odvicno, koliko je tvoja hčera stara, pa kaj ima rada. Moja na primer ne bi bila zadovoljna z lahko hrano kljub rosnim letom. Obožuje zelo pikantno hrano, s finimi omakicami, obvezno domačimi. Tako mi pečemo perutničke v pacu od čilija, česna, bazilike, timijana in seveda soli. Pa pikantno tanko klobaso za žar. Rada ima tudi na primer vse iz vode, na vse možne načine. Lani smo ji pelpkli posrtvi v foliji, v katero so si otroci dodatke devali sami. To je od soli, popra, čilijeve omake, guankamole omake, česnove in paprikine omake, pa petršilj, in ostalo zelenjavo noter, potem pa vrečke od folije zapreš in lepo spečeš na žaru. Kyara

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. avg 2006 20:44

Kyara, približno kako dolgo pustiš postrv v foliji na žaru? Hrustljave skorjice pa menda ni???? ali kako? Hvala za odgovor! Galja

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

10. avg 2006 23:13

Mi lignje polnimo s pršutom in sirom, potem pa na raženj z njimi. Na žaru pečemo tudi različno zelenjavo, od bučk, paprike, paradižnika, do čebule, pa por smo že tudi poizkusili in je bil dober. Seveda pa vso zelenjavo prej začinimo, enako kot meso .Nazadnje,ko smo pekli na žaru, je kolegica narezala še sir,na približno pol centimetra debele rezine in ga na zelo vročem žaru na hitro popekla in moram povedat, da je bil zelo dober, čeprav sem najprej malo čudno gledala vse skupaj.Bil je lepo zapečen in zelo okusen. Če se še kaj spomnim, pa ti še napišem. Obilo užitka ob peki. LP! fakin712

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

11. avg 2006 1:18

Meni najbolje na žaru? - svinjski zrezek v katerega pred peko zaviješ na paličice narezano zelenjavo(paprika, por, čebula, korenje, stročji fižol/le ta mora biti predhodno blanširan) in potem spneš z zobotrebvem in spečeš -puranji polži: velik puranji zrezek namažeš z lahkim sirom, obložiš z nekim zelenim listom (mehka solata, ohrovt, kitajsko zelje.....) dodaš karkoli po želji (Moje: prsi v ovoju, pršut, olive...) zviješ, daš v zmzovalnik to rulado za pol ure, da se lažje reže in nič drugega kot z narezano in speto na žar - pleskavice z vloženim ovčjim sirom v sredini in v ovliji lunce ali zvezde (obod od piškotov) -bučke v katere zaviješ kocko sira -paradižnik oblečen v slanino in polnjen z "x" nadevom (gobe, ajdova kaša, čebula, sveži sir z zelišči.....) - kvašeno testo za kruh (z dodatki ali brez) navito v svaljkih na paličice za ražnjiče in pečeno potem na žaru, še bolje nad pravim ognjem Pozdravček Marika

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. avg 2006 8:55

Ključ dobrega žara je marinada - oziroma zmes začimb, olja ipd v katerem prej počiva meso. Pri ribah je pa štos v predpripravi (ali jo obrišeš, ali jo daš v korzuno moko-če je sladkovodna-, ali pa kaj tretjega) Drug namig za dober žar (sicer predpostavljam, da to veš, ampak vseeno) je, da se ne peče tako, da plamen zažge meso, temveč, da se meso speče zaradi toplote. Variante z pločevinastim pokrovom, v katerega se potem stekajo razni sokovi in meso kar notri plava -to je pa fuuuujjjj..... Dva namiga za marinade: - sesekljan peteršilj, sesekljan česen, rožmarin, olje, poper, malo soli, malo rdeče paprike (s tem premažeš kotlete iz svinjine) - balzamični kis, gorčica, limonin sok, mlet ingver (za belo meso) Pri polnjenih lignjih jaz ne bi preveč komplicirala: lovke+pršut+peteršilj in zadošča. S tem, da boš že brez tega na trnjih, ker lignji lahko hitro postanejo gumijasti... Če bodo lignji samo ena od opcij, je čisto OK, če spečeš jadranske lignje (notri brez) in zraven greješ že poprej pripravljeno blitvo s krompirjem. Vendelina jr.

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

11. avg 2006 10:34

Mi lignje pečemo raje na štedilniku v teflonki, napolnimo jih pa z na koščke narezanim sirom in šunko, pa so zelo dobri. Je pa mal dalj časa potrebnega da jih nafilaš. Drugače so pa dobri tudi v rezino pršuta zavita paličica sira in potem samo vtakneš v lignje, je precej manj zamudno.Neglede na to kaj se da notri pa zmerej uporabimo lovke, da z njimi prekriješ odprtino, drugače si je potrebno pomagati z zobotrebcem, da ti med pečenjem ne pade vse ven. pa pa CARLY

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

11. avg 2006 13:31

Lignje napolnim po zgoraj navedenih receptih, včasih pa s kockami: najprej feta sir, toast (osvežen s kapljico belega vina in kapljico olivnega olja, sesekljanim peteršiljem in česnom), pa običajen sir, pa spet toast... Pozdravček! Vrana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti