Hobotnica

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

tema odprta - 28. jul 2006 14:23 | ogledi: 8.994 | odgovori: 7

Na morju smo ulovili hobotnico in nekaj sip. Prinesli smo vse skupaj domov v zamrznjenem stanju. Pa imamo problem, ko ne vemo kako hobotnico očistiti, skuhati in pripraviti v solati. Prav tako ne vemo kaj bi počeli s sipami? Prosim za pomoč! Hvala!

Pekarica

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

28. jul 2006 14:59

Na tem linku imas navodila za ciscenje hobotnice, izgleda komplicirano, vendar v resnici ni. http://rcum.uni-mb.si/~davor/NavGur/kh03.html Skoda pa, da je niste ocistili takoj (nimam izkusenj s tem, kako je, ce zamrznes neocisceno). Recepte za solato imas v bazi pod morskimi jedmi, drugace pa jo lahko pripravis tudi v rdecem vinu, v rimskem loncu, celo na zaru (prej jo je treba pokuhati), itd. Moznosti je ogromno. Sipe, ki so po obliki telesa bolj okrogle kot lignji, je potrebno prav tako temeljito ocistiti, predvsem pa previdno odstraniti vrecko s crnilom. Lahko jih nadevas in dusis cele, lahko pa jih narezes na obrocke in dusis. Odlicno se podajo k crnim rezancem, iz njih lahko pripravis fantasticno crno rizoto, zelo okusne so polnjene z mesanico kozjega sira, drobtinic, cesna in petersilja, potem pa vse skupaj dusis v paradiznikovi omaki. Cas dusenja pa je odvisen od velikosti, prav tako sam nacin priprave. Zdaj pa sem se jaz malo radovedna- kako pa ste jih ulovili? Napisi kaj vec o velikosti sip, pa ti posredujem kaksen recpet. Njam, njam, bi se kar povabila. fresh

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

28. jul 2006 15:23

Hvala za nasvet in pomoč. Mož in svak sta se s čolnom peljala malo od obale, tam vrgla sidro in se potapljala. Sipe ne vem kako sta dobila, hobotnico pa sta dobila na vilico za lovljenje hobotnic. Bojda moraš imeti dobro oko in malo sreče. Domačini jih mečejo na kopno kot za stavo( kar ob obali). Pekarica

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

28. jul 2006 15:38

Pa se to- ce hobotnice se nikoli nisi pripravljala- hobotnico je poprej vedno treba dobro zamrzniti, tako je meso veliko bolj mehko. Ce pa jo zelis pripraviti takoj, ko jo potegnes iz vode, jo je potrebno zelo dobro potolci- domacini jih tolcejo kar ob skalo. Zamrznjene in odtajane pa ni potrebno vec tolci. Da je kuhana, pa ves tako, da poskusis odtrgati en sesek- ce se z lahkoto loci od kraka, je zagotovo kuhana. Pa dober tek!!! fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. jul 2006 19:00

Poglej tudi na www.gastronaut hr in odprlo se ti bopravbo malo (pravzaprav veliko...) morje receptov. Vpišeš hobotnica in sipa ali sipe in boš videla en kup idej, od preprostih do malo bolj zapletenih Sipe, če so majhne,lahko polniš kot lignjein pečeš na žaru, lahko jih izmenično s škampovimi repki, zelenjavo in kosi rib natakkneš na palčke in pečeš na žaru kot ražnjiče... Uživajte, Mamamia mamamia

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

29. jul 2006 7:43

Lahko narediš sipin brodet. Je zelo okusen in v bazi je nekaj receptov, samo da naprimer lignje zamenjaš s sipo. Mi smo ga jedli na morju in potem sem ga skuhala tudi doma. Super stvar! marelica

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

8. avg 2006 11:17

fresh je napisal/a:
Pa se to- ce hobotnice se nikoli nisi pripravljala- hobotnico je poprej vedno treba dobro zamrzniti, tako je meso veliko bolj mehko. Ce pa jo zelis pripraviti takoj, ko jo potegnes iz vode, jo je potrebno zelo dobro potolci- domacini jih tolcejo kar ob skalo. Zamrznjene in odtajane pa ni potrebno vec tolci. Da je kuhana, pa ves tako, da poskusis odtrgati en sesek- ce se z lahkoto loci od kraka, je zagotovo kuhana. Pa dober tek!!! fresh
Malo pozno, bila na dopustu. Jaz ne vem, kaj je s tem zamrzovanjem. Lani sem imel v bližini dopustovanja dobro založeno ribarnico, kjer sem kupoval svežo hobotnico ter sveže jadranske lignje. Po nasvetu none, ki je tam prodajala, sem v lonec, kjer se je kuhala hobotnica dal bombažno kuhinjsko krpo in hobotnica je bila mehka že po 20-25 min dušenja na čebuli. Tako da se je, ko je bil brodet gotov, kar topila v ustih. Isto je bilo z lignji, neočiščene, sveže na žar, pa je bilo. So me pa enkrat na kornatih kar malo "spucali", češ kakšen nepoznavalec sem, ko sem v restavraciji vprašal, če so lignji sveži. Odgovor je bil, da morajo biti lignji vedno predhodno zamrznjeni, da potem sploh postanejo mehki. In takšen odgovor, bomo verjetno dobili povsod, kjer ne premorejo svežih rib. lp

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

8. avg 2006 13:27

Vlado, tole s krpo bom definitivno probala. Teh trikov je itak toliko kot je gospodinjstev ob morju. Vem, da hobotnico na Hvaru svezo vedno tolcejo ob skalo, drugace pa jo zamrznejo. Obstaja pa tudi trik, ki ga baje uporabljajo tudi lovci, da meso prebodejo z zeblji in tako kuhajo. Lovci baje sveze meso enako naspikajo z zeblji, ker se potem to tudi brez ulezavanja odlicno zmehca. V cem pa je fora, se mi niti sanja ne. Sama sem enkrat pripravljala povsem svezo hobotnico, pa se je tudi zelo hitro zmehcala. Kar pa se tice lignjev (razen enega zelo neuspelega poskusa, ko so mlade sipice samo spuscale vodo, jaz pa tudi iz oci- od takrat nicesar morskega ne kupim vec pri najboljsem sosedu- naj bi bile sveze, bile pa so po mojem 3x zamrznjene in odtajane), pa sem vedno pipravljala sveze in ni bilo z njimi nikoli problemov. Po mojem se je najbolj varno drzati nasvetov raznih non, "klobase", ki jih prodajajo v restavracijah ob morju, pa itak presezejo meje moje potrpezljivosti. Hvalabogu pa me je o teh stvareh malo poducila domacinka blizu Pule in stara gospa s Hvara, tako da mi zdaj malo tezje prodajo kaksnega "kozla". No, naslednjic torej kuham hobotnico s krpo! fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti