Majoneza

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

tema odprta - 29. nov 2001 8:16 | ogledi: 3.673 | odgovori: 5

ZDRAVO,

pa mi je le uspelo odpreti novo temo!

Veliko receptov sem že preizkusila za pripravo domače majoneze,ampak nobena mi nikoli ni bila dovolj čvrsta.Zanimajo me sestavine in ali mešate ročno ali strojno.

HVALA!POZDRAV!

MARTIKA

luka  

član od: 28.11.2001

sporočila: 28

29. nov 2001 8:54

Mali umazan trik za zgostitev je dodatek trdokuhanega rumenjaka. Strojno. Pa pomembno je, da so jajca sobne temperature in ne iz hladilnika. Lp, Luka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

29. nov 2001 12:47

Živijo! Čeprav, se mi zdi, da sem nekoč že opisovala, kako pripravim majonezo (in mi vedno uspe), najbrž ne bo škodilo, če to napišem še enkrat v tem finem novem forumu. Moram reči, da praktično nikoli ne gledam na temperaturo jajc in olja (čeprav je to baje ful pomembno). Jajca vzamem iz hladilnika in med tem časom pripravim ostale sestavine. Pripravim multipraktik, olje, sol, gorčico, kis. Jajci (običajno delam z dvema v multipraktiku, to je kadar rabim več majoneze, recimo za francosko solato;če je rabim manj delam s paličnim mešalnikom in enim jajcem) ubijem v posodo multipraktika ( nujno!! mora biti posoda in rezilo povsem suha, brez ene same kapljice vode). Multipraktik prižgem na najvišjo hitrost, da se jajci zmiksata, potem pa začnem skozi odprtino v pokrovu dolivati olje v zelo tankem in počasnem curku. Majoneza se sproti gosti, olje dolivam toliko časa, da dosežem željeno gostoto. Multipraktik ustavim, dodam sol in poper, malo gorčice, malo kisa (lahko tistega od kumaric) cca po 1 žličko. Še enkrat na hitro zmešam in majoneza je gotova. Zadeva je gotova v nekaj minutah, gostoto pa reguliramo s količino olja. Majoneza iz celega jajca je nekoliko lažja in predvsem primerna za solate in omake (dipe). Moram reči, da je nikoli ne delam samo iz rumenjakov, kot bi bilo načelno prav, ker se mi zdi preprosto pretežka. Prekmurka - če se vam majoneza ni zgostila sta verjetno dve možnosti. 1. lahko ste imeli kje kakšno kapljo vode, ki 100% pokvari - sesiri majonezo 2. lahko pa ste prehitro obupali in preprosto dodali premalo olja Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

29. nov 2001 13:39

TINCA, vračam kastrolce smeha in se vam zahvaljujem za vse povedano ,ampak vseeno bi rada vedela vsaj približno količino olja. ČAO! MARIKA Marta Vidovič

neznan uporabnik

3. dec 2001 9:02

Draga prekmurka! Tudi jaz delam majonezo popolnoma enako kot Tinca. In tudi meni vedno uspe. Moji sodelavci se vedno pogovarjajo kako dajejo prej jajca iz hladilnika, da jih ogrevajo na sobno temperaturo itd. Brez potrebe. Ne komplicirat. S količino olja je pa tako: če ga imaš pol steklenice ti ga sigurno ne bo zmanjkalo. Vlivaš pač po okusu in če hočeš bolj gosto majonezo ga gre malo več. Jaz za francosko solato raje uporabim ne preveč gosto. Poskusi in ne bo ti žal. jasna vrtačnik

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

3. dec 2001 10:41

TINCA, a mešate majonezo z rezilom multipraktika ali z metlico? Govorite namreč o rezilu. POZDRAV! HVALA! MARTIKA Marta Vidovič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti