Margolane

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. jul 2013 16:18

Hvala, zdaj vem, kje imenujete to sadje s tako zanimivim imenom. To me je res zanimalo.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. jul 2013 7:28

tedyka je napisal/a:

Babka, pri nas je to rdeči ringlo, obstaja pa še rumeni, tega smo tudi imeli. Tisto o čemer teče pa beseda v tej temi so na Vipavskem cimbure in so zrele ob tem času, slive so zrele kasneje proti jeseni.

Letos sem pa dobila v dar neko sadje, za katerega je bilo rečeno da je ringlo, pa po moje to ni ringlo (kolikor se spomnim ringlo ni posebej aromatičen). Velikost sadja je bila nekako kot manjša marelica,, okrogle oblike,  ne gre od koščic, kožica rdeča, meso belo, mogoče malenkos rumenkasto,  ob koščici, ki je podobna slivovi pa rdeče, okus zelo spominja ma narelico ali breskev - zelo aromatično, zrelo pa je bilo v naših krajih pred kakšnim mesecem, mogoče tremi tedni.  Kaj bi to lahko bilo?

Rada bi jeseni ali spomladi kupila sadiko in ga posadila, ker mi je bilo zelo všeč.

 

l.p.

 



tedyka

Jaz imam tak sadež, kot opisuješ, žal ne vem  imena , narečno ji pri nas pravijo brunjuj,( popačenka iz besede pruno=sliva)  rekla bi,  da je  neke vrste križanec med slivo in ringlojem.

Gospod, ki mi je dal sadiko, je pa na dopustu, ga vprašam ko se vrne.

Je pa sadež res zelo  aromatičen in osvežilen. Pa še lep na pogled. 

lp Lučka

FINc  

član od: 2.8.2013

sporočila: 1

2. avg 2013 10:49

Zdravo, mene pa zanima kako odstranim koščice. Hočem namreč skuhat marmelado iz margolan. Hvala


FINc

Sporočilo je spremenil(a) FINc dne 02. 2013 10:49

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. avg 2013 11:01

Kaj naj rečem, težko, ampak se je vredno malo pomatrat. Pa kako staro majico obleci, ki je ni škoda, ker je zadeva precej pacasta.

Obstajajo sicer izkoščičevalci češenj, ampak ne vem, kako ali če sploh delujejo tudi na ringlojih.


Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 02. 2013 11:33

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

2. avg 2013 11:49

Moja mati je to pred časom naredila tako, da je dušila margolane v lastnem soku kake četrt ure, toliko, da so padle skupaj, nato je pa precedila sok oziroma sadno kašo skozi cedilo za juho in pečke še malo požokala z leseno gobico; sadni kaši je dodala sladkor, limonin sok in lupinico ter skuhala marmelado do konca. lp, proxima

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

3. avg 2013 14:54

Jaz marmelade iz teh ringlojev ne kuham, naredim pa kompot na zalogo.

Dam jih kuhat v vodo, sladkam bolj malo, dodam cimet, klinčke, limonino lupino. Ko je kuhano in ohlajeno, prežokam to s tlačilko za krompir ( kot je rekla že proxima ) zadevo precedim in natočim v plastične steklenice ( ne do vrha, pustim vsaj deciliter prostora ) ter jih spravim v zamrzovalno omaro. Ven jemljemo po potrebi, odlična pijača za te vroče dni.

Sem ga že zgodaj zjutraj nabrala, zvečer bo treba pa kuhat

babka1951

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti