Margolane

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

22. jul 2013 21:17

Se bojim, da precej Slovencev še Kozjanskega ne bi našlo na zemljevidu. No, okolica je pa tam okoli. Tako rekoč slovenski "here be dragons", prepoln mitičnih pošasti in kosmulj.

( sem morala pogledati v google, kaj so to margolane....)

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. jul 2013 21:46

Verjamem, ja, limnol. Sama zelo dobro vem, kje je Kozjansko, če sem natančna, sem doma v okolici Kozjanskega, ga gledam čez vodo, en njegov rob, del mojih korenin je prav iz osrednjega Kozjanskega, iz neposredne bližine enega podrtega gradu.

Za margolane sem prvič slišala v Kranju, za praprotnice nikoli in mi je ime zelo zanimivo. Zato me tudi zanima, kje je ta "okolica Kozjanskega".

Imamo pa, če smo natančni, v Sloveniji še eno "Kozjansko", Šavrine namreč. Vsaj tam v Sečoveljskih solinah nam je tako pripovedoval vodnik, doma z roba pravega Kozjanskega. Menda so Šavrinom dali ime Francozi.

Se opravičujem, malo sem posmetila temo, ampak, pri nas ni mrgolan, mirabel, praprotnic in se mi prav toži po njih, pa me je zaneslo.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. jul 2013 21:48

Mene je tudi pritegnila nenavadna beseda v naslovu, nikoli slišala. Pri nas temu sadežu recemo cimber.

V glavnem so iz njih kuhali žganje, mislim, da ga še vedno, v ostale namene, torej za  marmelade, kompote, zelo zelo redko.

.

 

lp Lučka

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

22. jul 2013 22:14

Pri nas smo pa tem sadežem rekli cibore. 

LP, Saša

Mir in dobro!

neny111  

član od: 29.10.2007

sporočila: 358

23. jul 2013 10:57

Tudi jaz sem iz Kozjanskega in tudi pri nas so bile to praprotnice. Uf, nikoli ne bom pozabila, kako sem jih morala kot otrok  pobirat , nikoli jih ni zmanjkalo. Pa še ose so jih imele zelo rade in nas je pri pobiranju večkrat katera pičila. Imeli smo jih pa v glavnem za žganje in za jest, kaj drugega se z njimi ni dalo početi, saj se meso  ni ločilo od koščice pa tudi preveč drobne so bile.  

neny111

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. jul 2013 11:52

 

Lepo te prosim, no. La chevre? Potem pa les šavrines ali kaj? Naj se stric drži svojega obrobja, kjer koli že to je, pa naj tja vodi magari v osrčje vam znanih krajev vedoželjne turiste.

Tukaj, pri nas, so bile koze tudi pod Napoleonom capre. Kot tudi tiste za pojest, katerih rastišča so vam kontinentalkam tako bolj  poznana kot nam domačinom.



nola

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

23. jul 2013 21:21

A se tole moje sadje tudi imenuje "margolane"?

pri nas mu rečemo: sej veš, tist ringlo, ki ne gre od koščice ---

babka1951

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

23. jul 2013 22:02

babka1951 je napisal/a:

A se tole moje sadje tudi imenuje "margolane"?

pri nas mu rečemo: sej veš, tist ringlo, ki ne gre od koščice ---



babka1951

Tudi pri nas temu rečemo ringlo

kriznana

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

24. jul 2013 5:25

Babka, pri nas je to rdeči ringlo, obstaja pa še rumeni, tega smo tudi imeli. Tisto o čemer teče pa beseda v tej temi so na Vipavskem cimbure in so zrele ob tem času, slive so zrele kasneje proti jeseni.

Letos sem pa dobila v dar neko sadje, za katerega je bilo rečeno da je ringlo, pa po moje to ni ringlo (kolikor se spomnim ringlo ni posebej aromatičen). Velikost sadja je bila nekako kot manjša marelica,, okrogle oblike,  ne gre od koščic, kožica rdeča, meso belo, mogoče malenkos rumenkasto,  ob koščici, ki je podobna slivovi pa rdeče, okus zelo spominja ma narelico ali breskev - zelo aromatično, zrelo pa je bilo v naših krajih pred kakšnim mesecem, mogoče tremi tedni.  Kaj bi to lahko bilo?

Rada bi jeseni ali spomladi kupila sadiko in ga posadila, ker mi je bilo zelo všeč.

 

l.p.

 

tedyka

granatka  

član od: 26.2.2011

sporočila: 20

26. jul 2013 15:57

rimljanka povem ti,da sem doma v občini Šmarje pri Jelšah in da mi nikoli ne vemo ali smo Kozjanci ali smo samo Štajerci, zato pač jaz napišem okolica Kozjanskega, ker nismo čist blizu Kozja.

Upam, da se bo vam danes uspelo ohladiti, pa uživajte....

granatka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti