Margolane

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

21. avg 2006 9:02

Jaz jih oprane kuham v sopari (AMC, tisto velik cedilo za sokove).Ko se zmehčajo, jih spasiram skozi ta isto cedilo, prevrem z dodatkom malo fruktoze. Del tega shranim v plastične skodelice in zamrznem. Kasneje kašo samo prevrem in dodam sestavine (odvisno kaj pripravljam). V del pa dam še narezana jabolka, pokuham in zmiksam s paličnim mešalnikom. Ta kaša je gostejša in jo prav tako zamrznem. Uporabljam jo kot podlago za kakšno drugo soparjeno sadje ali skutne strjenke. Mislim, da bi se z želirnim sladkorjem dalo pripraviti tudi odličen žele. Sem ga pripravljala pred leti. http://marika.moj-album.com/slike/345374/buuOdu http://marika.moj-album.com/slike/345374/3zUW3X Pozdravček Marika

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. avg 2006 11:12

Majamarko, jaz sem letos prvič delala marmelado iz njih, in ti povem, okus me zelo spominja na marelično! Seveda sem jaz uporabila rumene. Mislim, da bi se dalo narediti tudi kompot! To bom delala drugo leto, letos jih je že zmanjkalo. Pa seveda cmoki in kakšna pita, kot sem že prej rekla. Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 21. avg 2006 11:12:38

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

21. avg 2006 11:19

atina za cmoke sem že sama razmišljala pa ne gredo lepo od pečk...če jih hočem 10 kg porabit lahko kar začnem pacat:) marika hvala za nasvet - kako pa si delala žele če te lahko poprosim za kak brzinski opis... hvala!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. avg 2006 12:05

Pač daj v cmoke margolado s koščico vred, (pa za mizo opozori, da je v cmoku!), bo manj soka izteklo, boš imela še to korist. rimljanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

21. avg 2006 12:14

:)) rimljanka ti si svetska:)

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

21. avg 2006 12:42

koliko pa stane sadika, saj so mi res dobre!!! bi jo posadila rolada

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. avg 2006 12:45

Meni je tašča dala izkoščičevalec za slive. Je popolnoma neuporaben za slive, za ringlo pa odličen. Je podoben kot za češnje, le z večjo odprtino. Proizvajalec je Leifheit. Rimljankin nasvet je pa tudi odličen, samo jaz dam raje kocko sladkorja noter - namesto koščice... Ko nisem imela tega izkoščičevalca (kaka beseda, uh), sem uporabila pač nožek. Za cmoke je še šlo, za pito sem se pa kar namučila. Na marmelado takrat še pomisliti nisem hotela! Se je pa letos izredno zabaval moj 8 mesečni sinko, ko me je gledal, ko sem koščičila. Vsakič, ko je koščica padla ven, se je na glas zasmejal. Tako da sem se zraven prav fino zabavala tudi jaz in košara je bila hitro prazna... Rolada, jaz sem drevo vzgojila iz koščic! Na to sem izredno ponosna! Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 21. avg 2006 12:46:52

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. avg 2006 13:44

Vse te margolane, mirabele, pa kar je še imen, se razvijejo iz koščic, saj ne gre za cepljene rastline. Naberi torej koščice (ne peške, slive so koščičarji), jih posadi in čakaj. Ali pa poglej kje pod drevesi, najbrž je, če ne kosijo, vsaj v kaki živi meji, polno mladih sadik, samosevcev. Pri nas v Šiški, ob obvoznici, je po parkih veliko teh dreves, med grmovjem pa mladih rastlin. Že nekaj časa načrtujem kako puljenje, saj s tem res ne bi naredila nikomur škode - prej korist. Do takrat, ko bo grm/drevesce rodilo, pa se bo tudi znebilo vseh primesi bližnje obvoznice in se privadilo na štajerski zrak in zemljo. Tvegaš samo, ker ne veš, kakšna varianta bo zrasla. Ampak, zdaj je še čas, da se pogleda, kakšna odrasla drevesa rastejo v bližini, potomci so njim +- enaki. rimljanka

Branka_M  

član od: 26.5.2009

sporočila: 52

5. jul 2011 14:44

Ne, to ni ringlo. Ringlo je križanec med slivo in še nečem in ima okus zelo podoben slivi

 

Margolane pa imajo čisto drugačen okus. Rumene so bolj sočne, rdeče pa bolj kašaste, oboje zpa zelo okusne. Sadeži so čisto okrogli, velikosti 2,5 cm (rdeče) do skoraj 4cm premera (rumene).

 

Mi smo tudi enkrat naredili marmolado, pa je bila zelo vodena, kako jo delate vi, da se vam bolj zgosti?

Branka_M

Branka_M  

član od: 26.5.2009

sporočila: 52

5. jul 2011 14:47

in nekdo je na strani 2 omenjal da delte pito in še nekj iz tega. Res bi bila hvaležna za recept, kre ga na kulinariki sploh ne najdem, sem pa probala že vse možne povezave

HVALA

BRanka

Branka_M

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti