Kvas v biskvitnem testu

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

16. jul 2006 13:42

Saj kvas ni zato da da okus temveč zato da se testo dvigne - to je njegova "poglavitna" vloga. gordana

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

16. jul 2006 13:44

Kakšna je razlika med kvasom in pecilnim praškom? Kvas in pecilni prašek se uporabljata za rahljanje testa. Pri uporabi obeh se tvori plin ogljikov dioksid, ki ostaja v testu v obliki mehurčkov. Kvas sestavljajo živi mikroorganizmi – kvasovke, ki proizvajajo ogljikov dioksid iz sladkorjev, ki so na voljo v testu. Poleg ogljikovega dioksida pri tem nastajajo še druge snovi, ki prispevajo k aromi in okusu. Pecilni prašek je sestavljen iz številnih snovi, navadno pa iz kombinacije karbonata in kisline v prahu. Karbonat ob stiku z vodo in kislino disociira na več komponent. Pri tem procesu se sprošča samo ogljikov dioksid, snovi, ki bi vplivale na okus ali aromo pa ne. Pecilni prašek tako ne vpliva na okus izdelka. Sporočilo je spremenil(a) janja512 dne 16. jul 2006 13:46:55

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 13:52

Hehe, gordana, to že vem, da je kvasova vloga, da dvigne testo, rekla sem, da nima neke hude vloge za okus zato, ker so se punce pritoževale, da ima vse skup potem ogaben okus, to se meni ni zgodilo - to se zgodi, če daš preveč pecilngega, potem kar reže oz. testo je malo pekoče... Ima pa janja definitivno zelo prav! kvašeno testo ima čisto drug okus prav zaradi kvasa, saj tudi diši čisto drugače, ko pečeš potico ali ko pečeš biskvit, a ne? in okus je čisto drug, probaj s kvasom in s pecilnim... Ja, živi mikriči majo svojo vlogo:) So strašno fajn, ker vedno pomagajo po svojih najboljših močeh:) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. jul 2006 15:02

Poročam: biskvit ko biskvit, kvas ni pustil nobenega okusa, ne kakšnih drugih posledic. Delala sem po receptu, ki je predvideval, da se pet jajc kar skupaj stepe s sladkorjem, se v to vmeša presejana moka, škrob, kakav in vrečka suhega kvasa, na koncu še sneg od treh beljakov in malo sladkorja (torej potrebuješ za torto osem jajc). No, jaz sem testu dodala še staljeno jedilno čokolado, in sicer kar v stpeno jajčno maso, preden sem začela dodajat moko, na koncu pa še 10 dag mletih orehov. Je krasno ratalo, čeprav začetek ni bil obetajoč: ko sem namreč v jajca dala mlačno staljeno čokolado, se je vse skupaj kar utekočinilo...Pa sem si rekla, kar bo, bo. No, ko sem vse umešala, je bilo testo takšno, kot mora biti, biskvit pa po končani peki čvrst in sočen..... Recept za torto in slikico bom poslala v bazo, je pa za "turbo čokoholike", saj se iz testa in kreme čokolada kar cedi.... Sem pa jaz tudi razmišljala, od kod kvas v skoraj vsakem receptu, in sem pomislila na prevod. Le da nisem šla gledat, iz katerega jezika je knjiga prevedena v slovenščino. Pri Nemcih na primer sta za pecilni prašek in kvas izraza zelo različna, je pa res, da sem pri prevodih receptov že večkrat opazila take nesmisle, da gredo lasje pokonci...Kaže, da prevajalci niti ne pogledajo za izrazi, ki jim niso najbližji, drugače si res ne znam predstavljat številnih netočnosti, na katere sem že naletela... No, pri meni je bil konec s kvasom v biskvitnem testu srečen...Kaj bi le bilo, če bi v testo za potico dala samo pecilnega, brez kvasa.... Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti