Borovnice

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

4. jul 2006 16:03

Lidka,Anomis,jade BRAVOOO!Sem zrasla v mestu poročena na kmetijo in vem ter vidim kaj se dela.Kmalu bo sezona lisičk in druguh gob ,samo še dež manjka in vse bo šlo ,še preden bomo domači prispeli do gmajne.Malo pomaga odkar imamo psa,ki se ga bojijo.Sem pa začela razmišljat da bi šla obirat jagode ,breskve na kakšno posest ,pa bom vidla kako bojo reagirali.Pa jesen jabolka na vrtove hiš.Jernej ni problem pol kg borovnic ,ampak se ti pohvalijo da jih naberejo po 10 litrov v enem dnevu,in zaslužijo tudi po 300.ooo na sezono.Grem grabit otavo jo je tako malo(suša),ampak bog ne daj ,da bi pograbila še kaj sosedovega.Tukaj pa lahko nastane problem.Res je lepo na kmetih ,še posebno ko ti v glavo nabija sonce z vročino 33 st.Pa lep dan.Bo treba nazaj na temo cena 2000 za borovnice. kuharca37

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 16:08

Veš kuharca, tudi sam sem proti komercialnemu striženju (tujega) gozda. Ampak ko bodo prepovedali nabirati sadeže po tleh potem jaz tudi tistega itra borovničk ne bom smel več nabrati. Smo v Soveniji veš. Kjer gledamo vsak dan po TV kako so se sosedje pripravljeni za 10 cm zemlje kregati, na čigai strani je. V taki državi imeti vse privat, nikamor dobro ne pripelje. No, samo moje osebno mnenje, ki ni nujno tudi mnenje uredništva Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. jul 2006 16:17

Jernej, nihče ni govoril o tem, da bi prepovedal sprehajanje po gozdu, enako ne nabiranja. Ampak nabiranja, ne pa grabežljivega ropanja gozda. A veš, da v nekaterih koncih Slo gobe ne rasejo več, ker jih ne ostane dovolj za "osnovno reprodukcijo"? Poznam ljudi, ki nabejo po nekaj 100 kg gob na leto. Kaj ti pomaga zakon, ki ga nihče ne upošteva?! Nedeljski obiskovalci tvojega "kova" niso problematični, razen če za seboj pustijo svinjarijo. Verjamem pa, da mnogi jo. Če v mestu pustijo svinjat svojega psa, kaj počnejo šele v gozdu?! Znanka (lastnica majhne zaplate gozda na robu LJ) je pripovedovala, da ljudje tudi veje nabirajo. Spomladi, ko drevje ozeleni. Za v vazo. Lubje praskajo z dreves za svoja korita z rožami. Seveda pa so največji problem "nabiralci" za denar. O njih teče beseda. V našem razglabljanju smo se dotaknili še nečesa, in sicer javnih površin. Tukaj je veliko nereda in oblasti na različnih ravneh dopuščajo anarhijo v prostoru. Javne površine so skupno dobro in bi jih bilo treba zaščitit povsod, tako v mestu kot na podeželju. mimika

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 16:32

Mimika, se z vsem tvojim povedanim zelo strinjam. Ali nismo imeli včasih gozdne čuvaje? Ampak to je potem tako, bi rekel. Če je vse privat, pa naj bo. Ampak potem naj privatnik poskrbi za varnost svojega gozda, da sem malo nesramen. Tako kot vrt zaščiti z ograjo in psom, naj ima pa še varnostnika za svoj gozd. Hočem povedati, da ni rešitev v represiji, kaj je moj gozd in kaj ni, ampak v zdravi pameti, ki je ni več. Sicer bi se dalo vse zmeniti in če bi vsak samo počistil za seboj, kar danes le redkokdo še zmore, potem bi bilo življenje lepše. Sem bil ravno včeraj v Atlantisu, pa so prišli 4 mladi fanti, pa jih je redarka prosila, naj pospravijo napihljive čolne za tobogan za seboj, pa so se nekaj muzali, ko so šli pa po stopnicah, so jo pa zmerjali, češ baba trapasta, a še popspravljal bom, saj sem plačal vstopnico. Taka je pa danes mladina, vzgajana od tistih, da tisto kar plačaš je tvoje. Ni pa ne olke, ne kulture, ne tega, da si plačal kopališče, ne pa popspravljanje vsega, kar razmečeš. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

4. jul 2006 16:54

Veste kaj pa mene zanima ? Jaz nisem mestna, daleč od tega ,nimam pa gmajne niti toliko kot je za nohti črnega. Tole diskusijo sem sprožila ,zato,ker se mi zdijo borovnice od Nike predrage.Ne vem kje jih je nabirala pa me tudi ne briga. Veste tisti, ki imate gmajnice, ne zdi se mi v redu, ko preganate nekoga ,ki pride nabrat kilco borovnic. Tudi se mi ne zdi prav da nekateri delajo škodo po gmajni. Ena je zgoraj rekla ,da bo šla obirat breskve ...? To pa še zdaleč ni isto ,lepo prosim. Breskve in ostalo v sadovnjakih je potrebno škropiti, obrezovati ,gnojiti... Kaj pa naredite da borovnice rastejo ?Jih pognojite,okopavate? Dajte no dajte bodimo ljudje in ne bodimo nevoščljivi ,če nekdo nabere lonček borovnic al pa gob pa čeprav v vašem gozdu. Radi in lepo se imejte. ursa40

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. jul 2006 16:58

Manjka nam zrel in odgovoren odnos do okolja, v katerem živimo. Pri nas imam vedno občutek, da je ljudem pomembna edino kocka, v kateri živijo. Že hodnik v bloku in streha pa se jih ne tikata več. Ni nam jasno, da bo nam samim lepše, če bo ulica čista, če avtomobili ne bodo parkirani na pločnikih, da delujoča telefonska govorilnica utegne komu rešiti življenje in da sedeži na avtobusnem postajališču služijo sedenju. Ne briga na, kaj je na drugi strani našega plota. In zato naj pes onečedi sosedovo travo. (Se opravičujem redoljubnim lastnikom psom. Moja pisarna gleda na vodnjak, za katerega skrbi MOL, in ki stoji na majnem trgu. Ne boste verjeli. Navzven urejene dame vozijo pse na veliko potrebo na ta trgec. Seveda so preveč fine, da bi pospravile za njimi.) mimika

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. jul 2006 17:32

Jernej, gozdovi so že od nekdaj v privatni lasti. Moj stari oče je podedoval od svojega očeta gozd in bogve koliko rodov nazaj je to tako... Pri nas je ogromno "vikendašev", ki dobesedno izropajo gozd vsega, kar se da. Borovnic sicer tod ni, so pa gobe, smrekce, jelke... Ko me je takrat še fant, sedanji mož peljal tu na sprehod, je rekel: "pred desetimi leti je bilo tod polno gob. Zdaj jih pa ni več. Jih vse poberejo. Le v tisti dolinci tam spodaj jih je vsako leto polno." Vprašala sem ga, zakaj pa to, saj je izgledal tako lep prostorček za nabiranje. Pa je rekel da zato, ker so tam medvedi. Je tako, da "na kmetih" nimamo časa non stop viseti v gozdu in čakati, da bo pognala kakšna gobica. Je drugega dela. Se ne spomnim, kdaj sem šla na kak sprehod. Ker nima smisla, vikend gobarji vse odnesejo. Pa se požvižgajo na kak zakon. Ko se pa časopis malo razpiše o kakem medvedu, pa začuda tudi gobe poženejo... Kolikor se spomnim začetka te teme, je bilo govora o čisto drugi temi, kot smo zdaj odvili to klobaso. Ne bomo prišli do dna, na eni strani ste "mestni", na drugi pa "nemestni", da ne rečem kako drugače. Vsak ima svoj pogled na to. In ne, nisem proti sprehodom mestnih družinic, hvala Bogu, da grejo, da bo otrok ločil med smreko in hrastom. Sem proti ropanju gozda. Lahko naberete liter borovnic, a redko kdo se ustavi pri tem... Atina

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 18:19

Atina, saj potem smo proti istemu. In proti vsakim ekstremom v katerokoli smer. Z moje strani zaključeno. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

valery2  

član od: 8.6.2006

sporočila: 34

4. jul 2006 20:36

Pa še to v razmislek. Jaz pa nikoli ne vprašam kmeta bližnjega soseda , če lahko v njegovi hosti naberem borovnice ali gobe. Saj tudi on mene ne ,ko mi pod okno vozi gnojnico.(seveda na svoj travnik).Moja lastnina (obešeno perilo...)pa zaradi njega smrdi. valery2

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. jul 2006 21:14

Valery nikar, boš napadena, da bi lahko v mestu ostala, če ti ni kaj prav. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti