Borovnice

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. jul 2006 14:17

Z vsem se strinjam z Anomis, dodajam pa še to, da vsak, ki bi želel borovnice iz nekogaršnje hoste, bi moral prej vsaj vprašati... Če sme nabirat... Ker mi ponavadi niti utegnemo nabrati, ker je zrastlo, ker je vse izropano... Saj tudi po vrtovih nabiramo zelenjavo in sadje, ko se nam zljubi. V lastnem gozdu pa kostanje poberejo, ko so praktično še na drevesu... Jaz sem jih potem prisiljena kupovat, pa je krog sklenjen, ne? Prav pa ni...

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. jul 2006 14:43

Katasterski dohodek se plačuje od gozda in ne od tistega, kar zraste pod drevesi, da ne bo pomote. Tisto je javno dobro, seveda pa naj se ne bi gozda uničevalo. LP

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 14:48

galyka je napisal/a:
jernej je napisal/a:
Aha, tako je zdaj. Sploh nisem na tekočem. Škoda, da so gozdovi sploh lahko privatni. Potem pridemo tako daleč kot so v ZDA, ko na vsakem smetnjaku visi tabla PRIVATE PROPERTY - KEEP OUT in ne moreš več nikamor iti Tako pač postaja razslojena ružba - eni imajo še gozdove, drugi nimajo pa niti strehe nad glavo. Najbolje da so še ceste privatne, pa pločniki. Potem tisti, ki niso bogati, bodo lahko gledali sprehod v naravi le na TV-ju in grizljali pokovko. Pa bomo že skoraj v ZDA Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije
Ma Jernej saj nikoli ni prav. Poglej park Tivoli in Rožnik. Večina ga je razglašenega kot krajinski park. Lastništvo si poleg MOL-a delijo tudi manjši lastniki. MOL (naj) bi jim plačeval nadomestilo zato da se jaz pa ti lahko sprehajava tudi po zasebnem delu. Pa jim ne. Zato tudi oni ne skrbijo za gozd, kaj šele da bi MOL skrbel za svoj del. Po Rožniku (na tem delu proti hali in potem proti mestu) ležijo podrta drevesa, za katera nihče ne poskrbi, podrast prerašča vse, pojavlja se lubadar, kostanji imajo rak, ipd. Ni nujno da je pa država ali mestna občina boljši gospodar ali pa da se zato bolj sprehajaš po gozdnatih površinah. Pa saj tudi večine zasebnih lastnikov načeloma ne moti da se hodi po njihovem, dokler pač ljudje ne povzročajo škode in dokler jih ne izkoriščajo. Za Tivoli sta v starih časih skrbela 2 gozdarja, odkar pa MOL "špara" ni niti enega na spregled. Kaj češ potem s takim javnim dobrom, če ga čez 20 let ne bo več? lp, Marija
Fino bi bilo da bi bili parki državni in bi iz proračuna prišel denar, da se zadeva uredi in je to javno dobro. Sem tudi za javno dobre stvari, ne le za to, da je vse privatno. So pa tudi ljudje hujši kot pujsi, saj se obnašajo nekateri, kot da je vse njihovo in res razrijejo, pohodijo in pomendrajo vse na poti. Jaz samo ne bi rad, da te lahko ustrelijo, če po pomoti zaideš v privatni gozd, kot je to v ZDA. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 14:50

Anomis je napisal/a:
Ja, Jernej je pač tako, da za vsako posest, ki jo imaš, plačaš davek, katastr. Moraš jo obdelovati, zanjo skrbeti. Je pač tvoja, jo podeduješ, kupiš, kakorkoli.... tako kot avto, hišo, vikend.... kako bi se počutil, če bi lahko vsak prišel na tvoj vrt ali balkon malo rožic natrgat? pa jih potem še cvetličarni prodal? za pločnike in cesto, parke, skratka javne površine skrbi država, gre iz žepa nas vseh, zato nanje vsi pazimo, za privat lastnino pa mora vsak sam, zakaj bi potem lahko gor kar vsak prišel in pobral, celo uničeval? ne veš, kako lahko izgleda gmajna po tem, ko ena ali dve družini kompletno z otroci, ki jim je zelo dolgčas in z vsemi hišnimi ljubljenčki, pa avtomobili, cel dan malo manj kot kampirajo notri. pa kako težko je pokositi travnik, kjer gruča pohodnikov potepta vso travo, da bi prišli do jagod, češenj in kako nabirajo gobe z grabljami, potem pa jih prodajajo v Italijo, kjer dosežejo vrtoglave cene. sploh pa ni poanta v tem, kaj kdo ima, ampak v tem, da se plodovi, nabrani na tuji zemlji, ne bi smeli oz. naj se ne bi prodajali naprej in za to država,zakon prav nič ne naredijo. Lep pozdravček, S.
Čudil sem se, da je toliko gozdov privatnih. Ker na koncu bo še zrak privaten. Samo verjetno ne, ker potem bi ta bolj revni pomrli brez zraka, ta bogati pa ne bi imeli od koga vleči denarja. A ni bilo pri nas že omejeno, koliko smeš nabrati sadežev, vsaj za gobe je to bilo? Sicer ne vem kako se to nadzoruje, a vendar. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 14:52

lidka je napisal/a:
Z vsem se strinjam z Anomis, dodajam pa še to, da vsak, ki bi želel borovnice iz nekogaršnje hoste, bi moral prej vsaj vprašati... Če sme nabirat... Ker mi ponavadi niti utegnemo nabrati, ker je zrastlo, ker je vse izropano... Saj tudi po vrtovih nabiramo zelenjavo in sadje, ko se nam zljubi. V lastnem gozdu pa kostanje poberejo, ko so praktično še na drevesu... Jaz sem jih potem prisiljena kupovat, pa je krog sklenjen, ne? Prav pa ni...
Kje pa dobim podatke, od koga je gozd? A piše na robu gozda? Kako naj vprašam lastnika, če sem nabrati eno skledo borovnic? Po drugi strani pa tisto veliko hektarjev gozdov, kjer sadeži propadajo, ker jih nihče ne pobere. Od kdaj so stvari ki zrastejo divje v naravi in niso gojene, privatna last? Strinjam se z Lijano, da naj se gozda ne uničuje. Nekateri posamezniki in združbe to mejo večkrat presežejo. Ker pa imajo tisti z gozdovi (in drugimi naturalijami) precejšen vpliv, bomo dočakali tudi zakon, ki prepoveduje nabiranje sadežev. Ker veliko recimo gob na trgu, naberejo babice in jih potem prodajo, bo ponudba verjetno slabša. Sam jih ne bom smel nabrati, ker nisem veleposestnik, pardon, lastnik gozda. Pa kmalu potem ukinemo rubriko gob? Saj sploh nisem za to da je vse od vseh in družbena ali kakšna lastnina, samo to s tem, da smo šli v drugo skrajnost, da je vsak kvadrat in vse kar raste na njemu, poje v zraku ali pa plava v vodi od nekoga, mi je pa tudi preveč. Ker sem na lastne oči videl kako zgledajo stvari v ZDA in razen za nekaterih par, ki imajo vsega preveč, večini to ni niti naklonjeno, niti prijazno. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

4. jul 2006 15:06

jernej je napisal/a:
Ker na koncu bo še zrak privaten. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije
Hja, kmalu bo tako, da bo država začela "zaračunavati" tudi zrak. Se pravi, da če bi hotel ustvarjati elektriko z veternico, boš moral to plačati. Namesto da bi te spodbujali k uporabi takih virov. Se strinjam, da bi država morala urediti in skrbeti za javno dobro, kot so gozdovi, reke, morja, jezera ipd. Ampak pri nas je pač tako, da je država slab gospodar in se najlažje "reši" stvari ali da jih sprivatizira ali pa jim da oznako kulturne dediščine, potem pa "pozabi" skrbeti za to. Kar se pa tiče da bi te kdo ustrelil... To se dogaja že sedaj, ko gredo lovci na jago pa en druzga streljajo. Spomni se poročil nekaj mesecev ali pol leta nazaj. Že zaradi tega me mine pohajanje po gozdu. Da ne omenjam klopov... Ah, same skrbi. Na koncu ugotoviš da še najboljše prideš čez, če si doma, pred televizorjem in ješ kokice, ter kriviš globalizacijo, da si postal tak kot Američani. lp, Marija Sporočilo je spremenil(a) galyka dne 04. jul 2006 15:41:07

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 15:26

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. jul 2006 15:26

Okej, Jernej, te razumem. Ampak vem, kako je pri moji mami, kako nam grejo na živce vsi mestni dolgočasneži, ki pridejo ob vikendih v naravo, vzdihujejo, kako je lepo, on oh in sploh, postrežejo si pa z vsem, kar vidijo. Hodijo po cesti z otroci, pa se ne umaknejo, ko pridem z avtom v TOO MUCH hrib, ker oni so pač na oddihu, na sprehodu, na relaksu. Mi vzdržujemo to, kar imajo oni za relaksacijo... Saj na vrtovih v vaseh tudi ne piše kaj in od koga je, pa se vseeno kar ne pobira z njih. Na sadovnjaku tudi ne piše kaj in od koga je, pa si kak že upa odtrgat jabolko in potem še reče, Joj, so tok lepe, sem moral eno odtrgat... Jaz tole podajam samo v razmislek, da bi se kdo ozavedel, če je že kaj podobnega počel. Ker, kako bi se zdelo njemu, da bi si nekdo malce postregel recimo v njegovem hladilniku v njegovem mestnem stanovanju? Boste rekli, slaba primerjava, hja, pa smo spet pri tem, kdaj kaj ima...

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 16:02

Lidka, moti me le: moje, moje, moje, moje moje... A ti mene razumeš? Veš, me ne. Vi imate pač gozd (očitno) v lasti, pa bi najraje očitno pregnali vse mestneže, ki pridemo konec tedna na sprehod k vam. In kaj naj jaz zdaj napišem? Da me nervirajo podeželci, ki pridejo v "naš" City park konec tedna in ga zabašejo do amena, da še voziček komaj rinem? Daj no, to je otročje. Ampak gozd pa res ni isto kot hladilnik in isto kot vrt, kjer je jasno od koga je, lahko potrkaš in vprašaš, če lahko vzameš eno jabolko. V gozdu pa ne piše, katera cerkev je lastnica, ne? In kaj naj potem po katastru iščem dovoljenje, da smem otroka sprehoditi, ker ni moj gozd? Da ja ne bi kakšen sadež z gozda odtrgal? Sem pa proti tistim ki uničujejo in zlorabljajo gozd, vsi vemo kaj pomeni eno in drugo. Samo najprej je to, da se ne nabira gob in borovnic... Do zdaj je bil govor o sadežih, ti bi kot vidim prepovedala tudi vikend izlete v naravo... Ampak vsak dan ne moremo hoditi v naravo, ker delamo po službah. Nimamo pa vsi toliko $$$, da bi si kupili še en hektar gozda. Najbolj noro se mi pa zdi, da se bom moral kmalu še opravičevati, da hodim v naravo. Potem bo še država svojo tehlologijo priključila. Aha gospod, v naravi ste bili. Imate svoj gozd? Nimate. Imate potrdilo od lastnika? Ha, nimate. V katerem gozdi ste bili? Pa niti dovolilnice nimate. To bo pa kazen, dragi moji. 10 ur dela v gozdu, po katerem ste hodili. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. jul 2006 16:03

Lidka, se mi zdi, da vseeno malo pretiravaš, ali pa imate take nekulturne nedeljske obiskovalce. Ljudje so taki in drugačni in vedno bo tako. Sama tudi živim na vasi, pa še nisem videla, da bi kakšen mimoidoči iz mesta prišel v vrt ali sadovnjak. Sem pa že videla v tujem sadovnjaku, ki ni ograjen, pobirat jabolka in to bližnjega soseda. Imam še prav dobro v spominu zgodnjo mladost, ko sem hodila iz mesta v bližnjo vas po mleko. Ob poti so bile jablane in so visele na cesto. Joj prejoj, če je kmet videl, da si s ceste pobral obtočeno jabolko. S sestro sva se ravno zadnjič o tem pogovarjali. Na njivi je spulila eno svinjsko repo in se je kmetica prišla domov k nam kregat. Zdajle mi je prišlo na misel, kako se ji je ljubilo zaradi ene repe od tisočih ljubilo priti caa pol ure daleč

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti