Se gremo igrat?

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4489

3. feb 2018 8:44

Aja, še to, samo kot ideja ... glede na to, da lahko pripravimo dehteči sladki žele tudi s cvetnimi lističi dalij (uporabimo jih tako kot vrtnice),  bi verjetno šlo uporebiti tudi še zaprte popke cvetov, dokler so še čvrste zelene bunkice, ko se zaradi  venčnih listov še ne vidi barva cvetnih lističev?

Pa mlade vršičke špargljev  (divjih, zelenih, vijoličnih,  morda tudi belih) in plodove cvetov navadnega morskega koprca (dokler so še sočni in zeleni, preden porjavijo in otrdijo) sem pozabila omeniti, morda pa tudi bi šlo tudi z  mehkimi vršički navadnega osočnika.

 

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 3. feb 2018 09:00

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

3. feb 2018 9:34

Sprašujem za nadomestke vloženih kaper, ne kar na splošno za shranke v kisu.

rimljanka

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4489

3. feb 2018 10:42

rimljanka je napisal/a:

Sprašujem za nadomestke vloženih kaper, ne kar na splošno za shranke v kisu.

rimljanka

 Upsi, rimljanka, pa ne, da nisem naštela niti enega?! Niti enega samcatega  Hmmm, se pravi, da Dario Cortese in drugi poznavalci t.i."divje hrane" nimajo prav ?!

"Nadomestek za kapre
Naberemo popke navadne marjetice in jih naložimo
v kozarec s širokim grlom, čez prelijemo dober jabolčni
kis. Kozarec dobro zapremo in ga postavimo v temen
in hladen prostor (klet, ne hladilnik) za tri mesece. Po
treh mesecih je nadomestek za kapre gotov." Več: http://taborniki.si/wp-content/uploads/2014/06/ta 

Regrat: "V kulinarične namene so  prvi baje uporabljali Italijani v 17. stoletju , kmalu pa se je njegova uporaba razširila po celi Evropi. V Nemčiji jedo celo na tanko narezane korenine kar na maslu na kruhu. Iz korenine se je pripravljal kavni nadomestek, iz popkov nadevi za palačinke, vloženi v kisu so nadomestek za kapre, listi pa so odlični v solatah in juhah s krompirjem, čebulo ter repo." 

Več:  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QXoyHOBdwZsJ:z 

Želiš morda še več povezav? Ni problema, rimljanka.

Veš, z naštevanjem shrankov v kisu na splošno  pa še niti začela nisem ...

Sicer me pa zdaj strašno zanima pravilen odgovor na tvoje vprašanje, komaj čakam nanj.

Lp, K.

Katarinči

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

3. feb 2018 10:51

Nisem rekla, da nisi, ampak, če bom jaz med tvojimi navedki izbirala, to ne bo tvoj odgovor. Čakam torej na 3 rastline, ki RES nadomestijo (oz. so spodoben nadomestek) kapre.

Gulat znam, tudi zadosti kritično presojati vire, o Corteseju imam izoblikovano svoje mnenje, tule pa se igramo igrico, ki zahteva konkretne odgovore.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15211

3. feb 2018 10:57

Mladi hmeljevi poganjki, zeleni poletni poganjki njivske preslice, čemaževi popki? 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4489

3. feb 2018 11:04

Aha ... spodoben nadomestek kapre ... potem pa ne bi škodil podatek o kriteriju oziroma o tem, ali naj imajo  potencialni nadomestki  kaper  pravim kapram  podoben okus ali videz ali oboje? Pa še to, ali morajo biti podobni vloženim popkom cvetov kaprovca ali vloženim plodovom kaprovca?

Zdaj se grem pa spopast s snegom (#kidanje), tele  najine kapr(ic)e bodo morale pač malce počakati ...

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 3. feb 2018 11:07

alenka86d  

član od: 24.12.2011

sporočila: 113

3. feb 2018 12:00

No, moja soseda vlaga popke kapucink, kot nadomestek kaper.

Citat iz gurman.si" Podobno vlagamo popke ognjiča, kapucinke, kreše in regrata"

 

 

alenka86d

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

3. feb 2018 12:03

alenka86d, tvoj odgovor je tak, kot sem ga pričakovala, kratek, jasen, jedrnat, natančen.

Nadaljuj z igrico, predajam ti štafeto.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

3. feb 2018 12:25

O mater, kok nepotrebnega čvekanja in mudrenja o povsem jasnem vprašanju :( pa navajanja kr enih virov, prepričevanja itd......:( hudič je , ko enim ego ne da miru ......:(

 

hedonist

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4489

3. feb 2018 12:30

Katarinči je napisal/a:

Popke regratovih cvetov (ko so pri mladem regratu še v obliki zelenih bunkic (še brez stebelc) v regratovem "srčku" čisto pri tleh)  vložimo v jabolčni kis, kot nadomestek za kapre pa lahko uporabimo tudi še zaprte popke, torej čvrste bunkice bodočih cvetov ognjiča, portulaka (tolščaka), navadnih marjetic in kreše, pa zagotovo bi se našlo še kaj ...

Razmišljam tudi, da bi bilo fino poeksperimentirati s čisto micenimi bunkicami brstičnega ohrovta, v  kisu ali v slanici, morda pa celo v kombinaciji obeh.

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 3. feb 2018 08:21

Ahaaaa ... Ok, razumem. Moj odgovor seveda ni bil dovolj natančen, čeprav sem v nasprotju s priznanim odgovorom navedla tudi DELE rastlin, anede, rimljanka ...   Mogoče zato, ker je bil ... moj?

 

Lp,

 

Katarinči

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti