Lecitin

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. jun 2006 10:02

hehe, ežoj, se vidi, da si že bolj izkušen od mene! jaz bi kar takoj probala iz 1,8 kg sladkorja in sezama, sem si že preračunala Mladostna zaletavost, ali kako se že reče:) Na to, da ne bi uspelo navadno sploh ne pomislim... Sem pa že razmišljala, da tudi če uspe, je mogoče vsega skup malo veliko, bratec pazi na linijo, oče tudi, mami se je iz istih razlogov in tudi iz zdravstvenih (preventiva) začela odpovedovat sladicam, ljubi pa ni navdušen nad zelo sladkimi sladicami, katerih glavna sestavina ni čokolada:) Tako da ne bi bilo pametno, da mam doma 5 kil tele halve, ker bi jo verjetno zelo hitro tudi zmazala... ja, temperature bi se pa tudi jaz držala, saj to pomeni, koliko se bo zadeva skup držala... Nestrpno čakam poročilo o uspehu:) Veri

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. okt 2006 10:22

KAKO SEM KUHAL TAHAN HALVO ( da o ratluku niti ne govorimo ) ( Veri kje si ? ) Sobota zvečer ( pred prejšnja , na TV za mene nič zanimivega, grem na internet pogledat. Na Kul.Slo., mnenja o receptih: ciabatta. Mal preberem, ocenjevalci imajo skoraj solzne oči, kolk je dobro. No pa dajmo. Sprintam recept in zamesim predtesto, ura je deset zvečer, ravno bo pripravljeno za nedeljo popoldan, ko imam zmenjeno pečenje na žaru ( in kje je tu tahan halva, sprašujete? Počasi, še pride ). Pobrskam mal po internetu, pogledam v google pod halva ( ne vem več, ali pod tahini ali morda sezam ) in, zanimivo, najdem enga možakarja, ki , tako kot jaz, si je dal nalogo, da naredi tahan halvo. Možakar razloži za kaj pravzaprav gre: dobiti je treba drobne kristale sladkorja v masi halve, in problem ni v kuhanju ampak v hlajenju ( prenasičene raztopine sladkorja ). OK, odločim se, jutri bom kuhal halvo, zdaj pa vse vem. Nedelja zjutraj, mal polenarim, pol pa grem delat. Grem v delavnico po termometer, ga očistim in sem pripravljen. Spomnem se, da je priložnost, da poskusim tudi recept za ratluk, pogledam, gustina ( koruznega škroba ) imam čist mal, grem v trgovino, kupim gustin ( pa še zraven ratluk, lahko bom primerjal ). Začnem delat. PO receptu rabim tahini maso. PO eni knjigi, prepraži se sezamovo seme, potem v food procesorju ( to je verjetno multipraktik ) se naredi pasta z dodatkom vode ali mleka, po potrebi. Multipraktika nimam, dober bo mlinček za mak. Prepražim seme ( imam izkušnje, pazim da ni preveč ), ko se začne poznat praženje, zelo svetlo rjavo, preneham. Dam stran, da se hladi, ta čas grem naredit ratluk. Orehe mal narežem na manjše kose, odtehtam škrob in sladkor, odmerim vodo ( za škrob in sladkor in začnem kuhat. Ko zavre, dam noter škrob in vodo, po receptu vse delam, mora bit prav. Po mom receptu je kuhano, ko se mal mase dano na krožnik razvleče med prsti ( če prehaja s prsta na prst je premalo ). To poskusim, pa mi ni jasno, po receptu mamamie je kuhano, ko se loči od kuhalnice, to je bolj jasno, tega se bom držal. Kuham in kuham, pa se noče ločit od kuhalnice, masa je že precej gosta ( še kar se ne loči od kuhalnice, razglasim je za kuhano, mal bom maso pobarval, edino kar imam je flaška višnjeve arome, dal bom eno tretjino, pol me prevari, zlije se 2/3, pol dam še ostalo, vmešam orehe, pripravim pekač v katerem bom ohladil maso, maso ratluka stresem v pekač in dam v hladilnik ( ko poskušam, takoj ugotovim, da je preveč višnjeve arome, nima nič okusa po višnjah ampak po barvi ). Eno uro sem porabil za ratluk, sedaj halva. A ste do sem vse prebrali? To kuhanje me je izčrpalo, rabim kavo, pol nadaljujem. ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. okt 2006 11:11

Sm že nazaj: KAKO SEM KUHAL TAHAN HALVO ( da o ratluku niti ne govorimo ) ( pa kje si Veri ? ) Zmeljem prepražena semena, ko poskušam maso, rahlo grenke, kaže, da je preveč praženo, ampak menda bo. Ne dam nič vode ali mleka, zdi se mi, da je konzistencija " ta prava ". Grem v delavnico ( ta je čisto zraven ), tam imam analitsko tehtnico, odvagam 1,6 gr. lecitina. Odvagam sladkor in vodo in začnem kuhat. Ko temperatura doseže receptom zaukazanih 125 st.C, nakapam mal limone, dam lecitin, in neham kuhat , in čakam, da se masa ohladi na 100 st.C. ( odločim se, da ne bom dal noter beljaka, prej omenjeni možakar pravi, da ni treba ), primešam zmleta sezamova semena in se takoj izpostavi, da je premal tekočine, vse skupaj je presuho, verjetno je tahini masa bolj vlažna od mojih zmletih semen.. Maso dobro premešam in " nabijem " v eno skledo in dam v hladilnik. ( pri poskušanju ugotovim, da je res mal grenko, seme je preveč prepraženo ). Ura je že poldan, in še mal počakam in naredim testo za ciabato, počakam še dve uri, da vshaja, pripravim pek papir in dam gor testo, ki je tekoče in se mi razlije tako, da ni mesta za tri ciabate, le za dve, jaz vs en dam gor vse testo, in ko to vshaja še pol ure je vse sestavljeno. Ciabato spečem in jo pojemo ( kakšnega vzdihovanja, kolk je bilo fajn, ni bilo slišati ). Kaj pa ratluk? V ponedeljek se izpostavi, da je ratala ena plošča rdečkaste barve, trda kot kamen ( verjetno sem odkril recept za umetni kamen ), vendar se z večjim kladivom da razbit. Kaj pa tahan halva? No, recimo, da je ratala halva, tahan pa še ni, ni pregrenko, je užitno in ko bo zmanjkalo spet poskusim ( vaja dela mojstra ). Glede slovnice se preveč ne sekiram, une " jezikače " so še v luftu po prebranem postu od tumpike. Bodite lepo pozdravljeni, in potrpljenja prosim, bom že naredil to halvo. ežoj

teja-kit.  

član od: 11.8.2006

sporočila: 183

15. okt 2006 14:02

Prav nic dost pojma nimam niti o ratluku, ne o halvi (a je to mogoce tisto, ponavadi tako mal belo pa zelo sladko in kaksni orescki ali kaj takega je vmes?), je bilo pa tole prebrat na to (zame) tako obupno dolgo nedeljo res prava popestritev, torej hvala ezoj za tvoje nadvse zanimivo porocanje! Oh, samo toliko, saj nimam kaj za dodat Pozdrav vsem iz ze nocnega shanghaija Teja teja-kit.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

15. okt 2006 15:43

Teja, mislim, da imaš prav, ratluk se pri nas kupi v škatlicah vellikosti običajne čokolade, samo debelejše. Notri so s sladkorjem posipane kocke ali kvadri, ne spomnim se več točno. Je že dolgo, kar sem ga kupila iz radovednosti. Ežoj, hvala za zanimivo poročanje! Vaja res dela mojstra, tvoj ratluk je potrebno razbijati s kladivom kot praviš, pri nas pa imamo danes pehtranovo pecivo iz kruhomata, ki se je razletelo. Verjetno sem posodo prehitro obrnila in je padla ven katastrofa, ampak dobro pa je vseeno. Samo na komade ga ne morem razrezati, ker je že v majhnih komadih, večja je samo skorja ob straneh. V starem kruhomatu sem ga delala večkrat in se ne spominjam nobenih težav, da se sedaj krivim stroj, saj jaz pa res nisem nič kriva. Imejte se lepo! riba-ribica

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

15. okt 2006 19:25

hi,hi,hi "ežoj"! Jaz sem pa mahnjena na kamne! Ležijo povsod1Zunaj, znotraj...... Lepo prosim prihrani košček za v mojo zbirko. Dobil bo častno mesto na polici. kobra 1 Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 15. okt 2006 19:26:20

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. okt 2006 21:17

Hehe, ežoj, tu sem, danes sicer v glavnem v kuhinji:) Sem bila kar pridna kar se kuhanja tiče, seveda:) (Danes sem skuhala ribjo juho, čebulni kiš, morskega lista v limonovi omaki, krompir s petršiljem, sladoled tortoni, kostanjevo torto, rabarbarin sladoled in bananin sladoled z rumom in pa ravnokar še prebranac za jutri - vsaj to je nekje na balkanu, a ne?;) Sicer moj prvi prebranac, poročam jutri, kako je ratalo:), zgleda v redi...) Skratka, sem šla na koncu pogledat gor, če kdo ve, kaj je to aleva paprika (sem rabila za pasulj, recept iz ene srbske revije, kupljene v Bg, predvsem me je zanimalo, a je sladka ali pekoča, (sem ugotovila da je lahko karkoli od tega, samo da je rdeča, hehe:)... pa evo najdem tole tvoje poročilo o (ne)uspehu in kar nisem mogla stran... Mislim, čeprav sem danes kuhala od jutra do večera - sva imela fantove starše na obisku - in ker jih imava oba zelo rada, se seveda splača potrudit:) - no, kljub temu bi po tej tvoj kolobociji še kar sama propbala! in to takoj! No, nek glas razuma me prepričuje, da mogoče to ni najboljša ideja... (ima tudi ime ta glas in to ime ni moje, hehe:) Ja, tele sladorne kuhane zadeva znajo bit triki, se spomnim, ko sem delala kuhan marcipan, če ne paziš, hitro rata trdo - meni takrat sicer ni, ker ga je treba še vročega pregnest, pa sem videla, da je pregost in dodajala vodo, ampak če je ne bi, bi pa znal bit rezultat precej podoben... joj, kaj mi delaš s to halvo! Zdaj jo pa res moram probat, pa ratluk tudi oz. turško sladko tudi nekateri rečejo, ne? Že odkar sem bila zelo mala punčka (saj tudi zdaj nisem ravno velika, hehe:), ampak takrat sem bila pa sploh mala, sem hotela to probat, mi je tako noro izgledalo... Pa sploh ker sva bila poleti v Grčiji in ker se je bratec ravnokar vrnil iz Turčije in je skoraj treba naredit eno balkansko pojedino:) Saj vem, da turčija ni na balkanu, no;) Ampak Grki so itak vso hrano od turkov prevzeli:) Joj, me bo zdaj kak grk jagal... Hm, mogoče bi se pa tega lotila naslednji vikend... Med tednom si skoraj ne upam, ker se moje ure spanja kar krčijo in krčijo... Sem pa prav vesela tega poročila tu, ker sem bila danes "ful" žalostna, ker mi je crknil sladoledar! Moja najljubša mašinca! No, se nisem dala in sem kljub temu naredila tiste tri sladolede, čeprav sem jih na roke (z mikserjem) miksala... Aja, da ne omenjam, da mi je zadnjič crknil mikser, pa mi je na srečo bratec posodil svojega, ko je šel okoli (bolgarija in turčija;) Pa vse nekaj crkuje:( Sicer mikser sem ravno danes dobila nazaj in dela:) Zato sem pa lahko zmiksala sladoled, a ne, hehe:) Ampak ker zdaj sladoledi ne bojo tako popularni, brez sladoeldarja, se bi pa res lahko lotila tegale tvojega čuda... Ti poročam! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti