Katero vino?

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

tema odprta - 30. apr 2006 23:22 | ogledi: 7.202 | odgovori: 10

Pozdravljeni, ker sem totalni analfabet glede vina saj pri nas popijemo manj kot liter na leto, vendar pa bi z možem včasih rada zvečer popila kak kozarec vina me zanima kaj bi lahko odprla. Oba imava rada rdeča vina. Sva gorenca, tko da sva odprta za kakršen koli predlog kaj odpreti in na kako temperaturo mora biti vino ogreto.

Hvala za predloge

Marjeta Žniderčič

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

1. maj 2006 8:09

Sladki Refošk (če imaste radi sladko), kakšna paimasta rada suha, polsuha, sladka ???

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

1. maj 2006 13:13

Raje sladka kot kar koli drugega :) Saj pravim nimam pojma o vinih tako da bi morala najbrž probati več različnih sort preden najdeva tisto ki nama bo ustrezalo. Marjeta Žniderčič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. maj 2006 16:27

Naša rdeča vina so izvrstna, če imata rada bolj aromatična vina in ga bosta pila takole zvečer (kar sva midva z možem velikokrat počela, takole za užitek, zdaj jaz pač ne smem in čakam na boljše čase), ti priporčam kak cabernet sauvignon in to barikiran. Resda je malo dražje od običajnih vin, je pa vredno svojega denarja. Rdečega vina ne strežemo hladnega, kot bela, pač pa nekje sobne temperature. Da rdeče vino razvije vso svojo aromo, ga je najbolje iz steklenice preliti v karafo (nizka trebušasta steklena posoda z visokim, ozkimvratom) in potem iz te v kozarce, namenjene pitju rdečega vina. Tudi črnogorski Vranac je odlično rdeče vino, nedavno pa je mož kupil steklenico hrvaškega vina Plavac mili, omejena serija, poreklo otok Hvar, vrhunsko vino - izjemen sadni vonj, ki se ti kar razleze po nosnicah, malce sladkasto, a še vedno dovolj trpko. Morda bi ga pri nas znali imeti v Mercatorju, za Vranac vem, da se dobi. Sicer pa bosta sčasoma videla, kaj vama najbolj ustreza, tudi pri vinih je tako, da vsakomur odgovarja kaj drugega. Lep pozdrav, Mamamia mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

1. maj 2006 20:24

Midva ob večerih prisegava na Cabernet Souvignon (upam, da sem prav napisala). Je bolj trpkega okusa in midva imava proti pravilom rada dobro ohlajenega. Zraven se prileže narezan parmezan, pa kakšne olive...njammmmmmmmmmmi.... jasna

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

1. maj 2006 21:03

Vranac, Plavac, Refošk od rdečih, Muškat otonel in Janževec (sončno vino) pa od belih.... Vrana

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. maj 2006 21:52

Sladki muskat (Vinakoper) v buteljkah od belih, refosk, ki ti ga prav tam (v koprski tovarniski prodajalni) natocijo v kantico, pa od rdecih. lp, proxima

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

1. maj 2006 22:31

Za začetek predlagam, da malo prelistate ta forum o vinu in se seznanite z osnovnimi dejstvi: kaj, kdo, kjer, zakaj o vinu! Začetek je malo "previsok". Rdeče vino imate radi, ker ne poznate skrivnosti belega ali pa penečega.Dobro je tudi vedeti več osnovnih podatkov o vinu: Kaj pomeni sorta v samem okusu vina, kaj pmeni cvetica, sladkorna stopnja, zakaj je pomemben letnik trgatve, zakaj so kozarci različne oblike, zakaj točno določena temperatura ...No, o tem se da napisati več študij... Če se želite v to smer poglabljati, sporočite... ob knigi odprti na točno določeni strani in ob kozarcu vina ki ga ta stran opisuje ter ugotavljati ali to drži ali ne, za prevago o okusih pa bo morala povedati sveča ... Za začetek morda eno neutralno , ne komlicirano vino, bele barve, suho, ne staro, kar se na vašem koncu zlahka dobi ... Laški rizling, Beli pinot, Schardonnay... Ne pozabit, da bo vajo treba dostikrat ponavljat ....Temperatura naj bo okrog 10-14 stopinj, kozarci v obliki tulipana,... Brez osnov kako se vino pokuša in konzumira (pije) ne gre !!! Pustite se zapeljati !?? Se slišimo ??? lp in večer krešimir

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

3. maj 2006 12:35

Tudi Dingač, črno vino (že skoraj liker) iz Pelješca je dober...pravijo, da tale Dingač reče: "ti kar pojdi, jaz pridem za teboj"... Čez kozarec cvička ali frankinje po kosilu ga pa itak ni....pravimo mi, ki živimo v deželi cvička Ognjič

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. maj 2006 14:42

Mislim da je z vinom tako kot s kakšno drugo pijačo - a si predstavljate, da vas nekdo vpraša "nikoli nisem pil sadnega soka. Svetuj mi katerega naj kupim?" Po moje to ni mogoče - treba je lepo počasi poskušati, si morda v kakšni dobri restavraciji svetovati, kupiti vinski tabernakelj, potem pa vrečko v roke - in v trgovino po nakupih. Ebonlass, pozanimaj se, če imajo tudi letos na zadnjo nedeljo v maju "Dneve odprtih vrat" v Goriških brdih. Na ta dan se lahko oglasiš pri vseh vinarjih (tudi najbolj slavnih oz. znanih) in zastonj(!!!!- Gorenjci) poskusiš najboljše kar imajo. V vinski kleti Goriška brda pa marsikaj koristnega pove tudi enolog. Take prilike ni za izpustiti! Lisa

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. avg 2006 10:15

Draga Ebonlass Vsekakor ti dam 5 točk za iskrenost. Če dobro premislim, v bistvu jih zaslužiš 10. Strinjam se s kresimirjem - treba se je malo educirati, pa iti na kakšno pokušino vin, kjer lahko poskušiš različne okuse. Naše vinoteke ti naredijo poskus vin (vsaj v Ljubljani to ni kak problem) in od poskušanja vin ni bil še noben pijan, ker itak zliješ nespito stran, poješ kakšen sirček, pa kakšen kos kruha in potem je na vrsti že naslednje vino. Skratka, naredita si z možem en izletek do vinoteke, se pustita malo razvajati in potem bo šlo lažje (plus zadeva bi znala imeti še kakšen romantičen nuspojav). Saj nista Gorenjca iz vicev, mar ne? Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti