Dodatki živilskim proizvodom (e)

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

3. apr 2006 20:54

To pa tudi mene zanima, mamamia! Ne vem več, kdo ima prav... Ali je vse to res tako škodljivo, ali pa samo pretiravamo. Malo čudno se mi zdi, da ti dodatki niso prepovedani. Saj živimo v razviti družbi... Po drugi strani se mi pa spet zdi, zakaj se pa ne bi temu izognila, če se da... jasna

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

3. apr 2006 21:32

Ker ne vemo koliko in če so nevarni se jim sama raje izognem, oziroma niti ni potrebno, ker itak ne jem vnaprej pripravljene hrane in ne pijem raznih "umetnih" sokov. Previdnost pa ni nikoli odveč. ivonja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. apr 2006 22:18

Zgoraj navedeni mail krozi po internetu ze nekaj let, gre pa za nateg oziroma hoax, kot se temu rece: klinike za pediatricno onkologijo v Dusseldorfu sploh ni, prav tako ni nobenega niti za silo podobnega clanka med dostopnimi viri. Citronska kislina se je na primer znasla med snovmi, ki naj bi bile rakotvorne, po zelo butasti asociaciji: eden od metabolnih procesov v organizmu se imenuje cikel citronske kisline, po znanstveniku, ki ga je opisal, pa ga pogosto (zlasti v nemsko govorecih ucbenikih) poimenujejo tudi Krebsov cikel. Krebs pomeni v nemscini rak, iz tega je nastala panika. Poleg tega v vsej poplavi svaril pred konzervansi in aditivi nihce ne pove, kaj bi se zgodilo, ce bi uzivali hrano brez konzervansov - na primer, da nekatere glivice izlocajo precej hude kancerogene snovi (aflatoksine), kljub temu pa raka najbrz ne bi docakali, ker bi nas prej pobrale crevesne okuzbe. Skratka, vse take stvari je treba jemat z zrnom soli. lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. apr 2006 22:40

Se 100%, ker več pač ne gre, pridružujem Proximi. Včasih bi bili boljši dve zrni soli, ali pa tri. rimljanka

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

3. apr 2006 23:20

Se 120 % strinjam s Proximo in Rimljanko. Tale seznam je čisto delanje panike brez znanstvene utemeljitve. Ima tudi mamamia čisto prav - stvar je v količini in v zmernih količinah in pestri prehrani je ključ do zdravja. Vsaka stvar lahko škodi, če je je preveč ali če jo je človek, ki je nanjo preobčutljiv. Po drugi strani pa tudi nikjer ne piše, da naravne stvari brez E-jev ne škodijo.Saj so največji poznani strupi tudi naravnega izvora, kot npr. kurare, botulizem itd. Prav enako bi lahko rekli, da škodi sol, ki povzroča zvišan krvni pritisk, da o alkoholu in maščobah ne govorimo. Pa o raznih čajčkih, ki povzročajo nepopravljive jetrne okvare itd. Saj ne mislim, da se je pametno basati z E-ji, ampak če kdaj pa kdaj poješ kakšne pisane bombone ali kakšno delikateso, pa tudi ne bo nič narobe. Pravzaprav brez nekaterih E-jev tudi ne bi šlo, npr. E948 (kisik) , pa brez E 300 (C vitamin) ali E 101 (vitamin B2) ... Pa tudi kakšno z E 220 in z E 290 in kis z E260 nam gredo v slast, ne? Torej brez pretiravanja, in dober tek!

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 15. mar 2008 01:49:33

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. apr 2006 9:34

No, sem kar potolažena, ker nisem edina, ki trezno in brez panike gledam na te E-je. Saj jih ne jem v čisti in koncentrirani obliki, tisti drobec, ki pride v organizem, pa mi tudi ne bo predrl zadnjice. Torej - zmerno in brez panike, ne glede na to, v katero smer gledamo. Mamamia mamamia

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. apr 2006 11:47

Pa da ne boste mislile, da so vse stvari označene z oznako E... So velikokrat kar poimensko, tako da je težko razločiti, a je dejansko škodljivo ali ne. Vsaj za laika. In kateri E je že to... Na nekaterih izdelkih pa sploh nič ne piše. Tako, malce hipokritsko. Seveda pa; pamet v roke, absolutno.

nusica8  

član od: 14.3.2008

sporočila: 1

14. mar 2008 23:34

Pozor: E123 je zelo strupen in je prepovedan v ZDA. poglejte kdaj raje kaj piše v navodilah za uporabo tablet-KAPSUL. torej, ja. zunanja stran kapsule vsebuje med drugim tudi E123. zdravstvo pa tako! nusica8

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

15. mar 2008 1:56

Sem prečekirala po internetu (za tiste, ki znajo nemško, npr. http://www.e-nummern.de/)

 

E123 je sintetično azobarvilo: Amaranth Rdeče.

Nikakor ni strupen - v uporabljenih koncentracijah.

Je pa sorazmerno pogosto povzročitelj alergijskih reakcij - tako kot tudi številne naravne snovi, npr. arašidi. Bi torej morali prepovedati tudi arašide?

Je pa res, da bi bile kapsule lahko tudi brez barve...

Nasja

 

P.S: Vse isto velja tudi za E110 in E102 - citronsko rumena in oranžno rumena barva - so omenjeni v eni drugi temi. V vsakdanjih količinah večini ne škodijo, ampak.... zakaj bi morali biti bonbončki tako pisano obarvani??

Najbrž res lahko tu potrošniki dosežemo spremembe, če bodo taki proizvodi ostali na policah.

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 15. mar 2008 02:10:34

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

15. mar 2008 9:36

Jaz zagovarjam zmernost pri vsaki stvari, pa naj bo to prehrana, šport, žalost, veselje itd. regina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti