Visok pritisk

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 15. feb 2006 12:11 | ogledi: 20.245 | odgovori: 58

Pozdravljeni,

verjetno ste o tej temi že kaj govorili, gledala sem tudi na netu. vendar imam jaz malo drugačen pritisk. Vsi govorijo o visokem zgornjem pritisku - dieta, kava, alkohol, teža...

Jaz imam pa zelo povišanega spodnjega 100 - 110, mi je zdravnica predpisala tablete (doživljenjska terapija), zaradi let (43) so mi znanci odsvetovali, da naj malo počakam in merim pristik, vendar je že cel teden tako visok. Ni začela z dieto... ker zgleda da to ne velja za spodnji pritisk. Ali ima od vas kdo izkušnje s tem?

LP

smrkolina

McNena  

član od: 15.9.2005

sporočila: 166

15. feb 2006 13:23

Ja saj spodnji dela največ preglavic tudi zdravnikom. Zgornjega še nekako znižajo z zdravili, spodnji pa ni tako dovzeten na sestavine v zdravilih. Tudi jaz imam visok pritisk in si ga znižujem z zdravili pa sem še nekoliko mlajša od tebe. Par let. So mi grozili o odpovedi ledvic, obolenjih srca ipd. Sem se spravila v red in začela jesti tiste tablete. Pa znižanje teže mi je svetovala ter manj soli. Soli res porabim manj, ampak redukcijska dieta pa je problem. Upam, da se bo našel še kdo, ki kaj več ve o tem (morda kak zdravnik, farmacevt), da nam pove oz. napiše še kaj o reševanju takih težav. LP McNena

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

15. feb 2006 13:28

Solim že tako malo , da so mi ob neki dehidraciji (tako močne sem bruhala, da so mi morali dati infuzijo) ugotovili, da imam premalo klora (mislim da je bilo to) , v glavnem tistega ki je v soli in naj več solim, teže mislim da je kvečjemu premajhna (po mišljenju drugih), alkohola ne pijem, kadim ne, kavi dve majhni beli na dan ( 5 x na teden iz avtomata, 2 x doma klasično belo), delam skoraj vse na svinjski masti, ampak uporabljam minimalno količino - toliko da je posoda spodaj mokra (npr. golaž, prežganje....moja tašča dela vse na olju, ampak npr. čebula za golaž plava v olju, toliko ga da), mesa jem bolj malo, tako , da mislim kar se hrane tiče , da živim zdravo.... pa zvem to, imam občutek da me bo včasih kar zadušilo, tako me tišči v prsih, pa ne vem, ali je to od pritiska ali psiha LP smrkolina

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

15. feb 2006 14:00

Smrkolina, saj ne vem, če ti bom kaj pomagala, ker praviš, da s težo nimaš težav. Na forumu ločevanje se srečujemo ljudje, ki se skušamo znebit ene par ali pa tudi po več 10 kg. Tam se nas je našlo kar nekaj, ki smo imele prej čisto normalen pritisk okoli 120/80, po nekem obdobju ločevanja živil pa se nam je precej znižal, tudi do 100/60. Nam to ni vedno všeč, ampak pritisk se "običajno" ob takem načinu prehrane zniža tudi iz precej povišanega na normalnega, nekaj primerov poznam iz svojega okoliša, za forum pa ti ta trenutek ne znam povedati, katera bi imela tako izkušnjo. Morda pa se sama javi! Kako pa je kaj z uživanjem sadja in pitjem navadne vode pri tebi? Morda bi pomagalo že to. Če te zanima kaj v tej smeri, si morda preberi knjigi Telo kliče po vodi, preventivni in samovzgojni priročnik za vse, ki v medicini raje upoštevajo logiko naravnega in preprostega, avtor: Fereydoon Batmanghelidj. Mislim da je eden izmed naslovov poglavij tej knjige Niste bolni, žejni ste. Druga, Živeti zdravo zakoncev Diamond, pa govori o načelih naravne medicine, med drugim tudi o pravilnem uživanju sadja in o vplivu le tega na zdravje. Mojemu možu je samo ob upoštevanju teh 2 načel (voda, sadje) uspelo znižati spodnji pritisk iz dobrih 100 na dobrih 80. Poskusi, morda pa je za zdravila res še prezgodaj, ampak vse raje pod zdravnikovim nadzorom... Srečno, Encijan

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. feb 2006 15:11

Ko smo ravno pri pritisku. Kakšen pameten predlog za zvišanje. Spodnji pod 50, zgornji pod 100. Povrhu vsega še slane hrane ne maram, zato pa prakticiram kavo s kapljico močnega. To pomaga. Še kaj drugega? mimika

gostenn  

član od: 2.11.2005

sporočila: 131

15. feb 2006 17:09

Poskusite še s sprehodi v naravo, nekam kjer ni avtomobilov,nič hrupa itd. Pa sprostite se in pozabite na vsakodnevne skrbi, vsaj za pol urice na dan.Zanesljivo pomaga za zniževanje pritiska, preverjeno. Vzemite si čas zase gostenn

mara12  

član od: 7.12.2005

sporočila: 88

15. feb 2006 20:03

tudi jaz imam zelo nizek pretisk49/96, največ 6o/ll5, kar je še vedno prenizek. prebrala sem knjigo Telo kliče po vodi. pomagam si soljo,kadar je pretisk zelo nizek,dam sol na konico jezika,ter z vodo hitro poplaknem.ali pa sendvič s pršutom. tako si pomagam.mara mara12

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. feb 2006 20:20

smrkolina, jaz sem na podobnem kot ti, sem od oktobra na zdravilih, zjutraj in zvečer po 2,5 mg Enap. Tlak imam zdaj, si ga vestno merim zjutraj in zvečer, vedno okoli 110/70, pulz mi malo niha, od 70 do kake 85. Merim z ročnim zapestnim merilcem na levi roki, tako, kot merilec predpisuje. Zdravnik mi je rekel, da je merilec Ok, da mero zadosti natančno. Zdravnik mi je sicer rekel, da lahko 2 do 3 običajne kave na dan spijem, pa sem jih skoraj nehala piti (morda 1 na teden, na kakem vljudnostnem obisku). Pijem zeleni čaj z mlekom, zjutraj, pa še večkrat čez dan. Sploh se trudim veliko piti (čaji, voda). Na zmanjševanju teže delam, pa gre, resda, da bolj počasi. Meni je odsvetoval premalo soljeno hrano, ker sem ob pregledu imela natrij blizu spodnje meje. Opažam, da me zdaj večkrat zebe v roke in noge (prej me zlepa ni), ob vikendih, ko je življenje bolj mirno, imam včasih tlak še precej nižji. Služba pač vsaj malo prispeva k dvigu tlaka. Moram pa reči, da bolj verjamem zdravniku kot znancem. Zdravnik je profesionalec, znanci niso. Morda še to: najbrž ti ni manjkalo klora, bolj verjetno natrija, je bolj nujno potreben pri številnih procesih v celicah. In meni so tudi odkrili previsok spodnji (tudi zgornji) tlak, pa se je po par dneh jemanja zdravil stvar normalizirala. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 15. feb 2006 20:22:56

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

15. feb 2006 21:37

Poskusi s kako od metod sproščanja,npr.avtogenim treningom. Aki

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

15. feb 2006 21:48

mimika je napisal/a:
Ko smo ravno pri pritisku. Kakšen pameten predlog za zvišanje. Spodnji pod 50, zgornji pod 100. Povrhu vsega še slane hrane ne maram, zato pa prakticiram kavo s kapljico močnega. To pomaga. Še kaj drugega? mimika
Predvsem redno ukvarjanje z rekreacijo. božena

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

15. feb 2006 22:02

smrkolina je napisal/a:
Pozdravljeni, verjetno ste o tej temi že kaj govorili, gledala sem tudi na netu. vendar imam jaz malo drugačen pritisk. Vsi govorijo o visokem zgornjem pritisku - dieta, kava, alkohol, teža... Jaz imam pa zelo povišanega spodnjega 100 - 110, mi je zdravnica predpisala tablete (doživljenjska terapija), zaradi let (43) so mi znanci odsvetovali, da naj malo počakam in merim pristik, vendar je že cel teden tako visok. Ni začela z dieto... ker zgleda da to ne velja za spodnji pritisk. Ali ima od vas kdo izkušnje s tem? LP smrkolina
Draga Smrkolina, mladost gor ali dol. Pravzaprav, ker ste še mladi, je toliko bolj pomembno, da pravočasno pričnete jemati predpisano terapijo, saj ima vaše telo pred sabo toliko več časa v katerem lahko pride do razvoja zapletov zaradi prekomerno zvišanega krvnega tlaka. Moj nasvet: pričnite z zdravim življenjskim slogom, kar vključuje ustrezen dietni režim (z malo maščobami, omejitev soli na 6 g dnevno, pitje dovolj tekočine...), prenehanje kajenja, če mogoče kadite, minimalno pitje alkoholnih pijač in kave, in predvsem redna (vsaj 3x tedensko), dovolj intenzivna (prepotite se) in dolgotrajna (20 - 30 minut) telesna vadba. Ta vpliva na normalizacijo krvnega tlaka, krvnega sladkorja, maščob v krvi in prispeva k zmanjšanju telesne teže oz. k njenemu lažjemu vzdrževanju. Ob opisanem pa pričnite še s terapijo. Pa obilo uspeha. božena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti