Paličnjaki

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

13. nov 2005 20:16

atic je napisal/a:
Zanima me, kje lahko dobim paličnjaka. Sporočite mi tudi vaše izkušnje glede bivalnega okolja in prehranjevanja. Hvala in lep pozdrav atic
atic

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

13. nov 2005 21:12

zdravo spet sem tu kako ste atic

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

13. nov 2005 21:14

a slučajn kdo pozna kakšno stran o paličnjakih sj jst na vem veliko o njih atic

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. nov 2005 17:50

Paličnjaki NISO kanibali, saj so rastlinojedi(!) tudi ni res, da so dvospolniki, saj so samci (ki so pri nekaterih vrstah redki, pri nekaterih pa jih praktično ni) in samice, torej enospolniki. Tudi nikakor ni res, da so edini, ki se razvijajo iz neoplojenih jajčec, takih primerov je med žuželkami in raki, pa še kje, veliko (npr. listne uši, vodne bolhe, samci čebel, torej troti,....samo nekaj primerov.) Goji se več različnih vrst paličnjakov, jaz poznam vsaj kake 4.Gojitve posameznih vrst se vsaj malo razlikujejo med seboj. Vsi pa potrebujejo vlažno podlago, nujna je za razvoj jajčec in malih paličnjakov, ker jim sicer po levitvah ne otrdijo čeljusti pravočasno in zato poginejo od lakote. Zaželeno je tudi rošenje hrane, torej vejic z listi. Večina paličnjakov je liste rastlin iz družine rožnic: vrtnice - a bolje je seveda, da so neškropljene, robide, maline,... Problem je včasih pozimi. Nekatere vrste jedo tudi bršljan (a so, podatek je NEPREVERJEN) potem neplodni. Posoda, v kateri jih gojimo, mora biti dobro pokrita, samo zrak mora pa krožiti, sicer se razvijejo plesni na hrani, podlagi,... Če podlago preveč pridno čistimo, lahko nehote pomečemo stran jajčeca, ker jih, če nismo pozorni, ne ločimo od iztrebkov. Teh imajo paličnjaki seveda veliko, ker so rastlinojedi, ki slabi izkoristijo hrano (taki so npar. tudi sloni,...). Živijo seveda kakšno leto dni, saj redke žuželke živijo dlaje, večina bistveno manj. Pozorni moramo biti tudi na to, da ne zamenjamo mrtvih od tistega, kar so le njihovi olevki (levi), ker se levijo. Mladi praviloma svoj lev pojedo, večji pa ne več. Upam, da bo za silo. Če pa koga zanima še ka, pa lahko dodam. rimljanka

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

13. maj 2006 19:20

Ko smo pri naši hiši imeli paličnjaka - v literaturi sem našla podatek, da je vietnamski, (sodeč po fotki), čeprav sem ga dobila na Lošinju - naselil se je na grm ob šotoru, in če si sedel kje blizu, je kar nate splezal V kartonasti škatli se je potem preselil v Ljubljano in na meji so cariniki pošteno debelo gledali: na zadnjem sedežu muca in sin, poleg šoferja pa škatla z žuželko... Živel je kar na vejah v vazi (na HI-FI omarici). Včasih se je odmajal na bližnji ciperus, kjer smo našli tudi njegova živozelena jajčeca. Njena. Ker je bilo težko dobiti robidove liste, sva s sinom nabrala vse sorte in ugotovila, da mu najbolj teknejo listi vrtnice (po njih je najin Robidek postal nežne peščene barve), če pa se je napokal temnordečih ringlojevih listov, je postal čisto granatne barve. Tudi sama nisem imela pojma, kako oskrbeti takšno živalco in sem, jasno, poiskala literaturo, v kateri je pisalo vse to, kar zgoraj omenja rimljanka. Nikjer pa nisem zasledila, da radi sedijo na ljudeh, kot je to počel Robidek. Seveda je pomembno tudi to, da v prostoru, kjer je paličnjak, ne smeš uporabljati kakšnih Bajgonov ipd. Tako kot pri akvariju z zračnim filtrom... Živijo pa, žal, res ne dolgo... Zdaj bo spet sezona... Pozdravček! Vrana

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

13. maj 2006 20:59

Vrana je napisal/a:
Seveda je pomembno tudi to, da v prostoru, kjer je paličnjak, ne smeš uporabljati kakšnih Bajgonov ipd. Tako kot pri akvariju z zračnim filtrom... Živijo pa, žal, res ne dolgo... Zdaj bo spet sezona... Pozdravček! Vrana
Kakšen akvarij si imela v mislih Vrana? Aki

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

13. maj 2006 21:27

Aki, takšen, pri katerem cev, ki je pritrjena na filter, gleda ven iz akvarija. Štrli ven. Zaradi nje so mehurčki v vodi. Najinega Robidka sva imela dva dni kar v avtu, ko so prišli v blok odstranjevat faraonke... Te stvari so hinavske. Imam raje sindrom mlina na veter, kot težave v akvariju... Pozdravček! Vrana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. maj 2006 22:13

Vrana, zakaj ste pa njena(!) živozelena jajca vrgli stran, zdaj bi lahko imeli že 2., če ne 3. generacijo potomcev tvoje Robidke!. Veš, sploh ne potrebuje njega za nov zarod. Gre brez, vsaj nekaj generacij zapored. Temu lepo slovensko rečemo deviškorodnost. Malo bolj neslovensko pa partenogeneza. rimljanka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

13. maj 2006 23:22

Mislila si terarij? ali se motim. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti