Peka polnozrnatega kruha

itaita  

član od: 10.10.2005

sporočila: 41

18. nov 2005 21:36

z največim veseljem sporočam, da je polnozrnati kruhek (pravzaprav sta nastala 2 polkilogramska hlebčka neverjetno dobro uspel čeprav sem bila sprva skeptična glede solno kvasne emulzije. naš kruhomat bo verjetno šel za nedoločen čas na dopusta... ita

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

18. nov 2005 21:39

Naš pa že zelo dolgo počiva. Me veseli, da vam je vsem tako dobro uspelo. lp Vesna Vesna Milek Recko

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

19. nov 2005 16:39

Madonca, sem vse prebrala n že včeraj pripravila solno-kvasno emulzijo, tako da bom še jaz preizkusila....glede na vaše navdušenje pač moram ha ha ha. Vam sporočim kako je meni uspelo - trenutno testo vzhaja. Lp vsem cukrček

Dusano  

član od: 29.9.2001

sporočila: 322

22. nov 2005 3:21

malo za vspodbudo da se da speči kruh brez ne vem kokega znanja , mogoče mal srece in ljubezni http://www.moj-album.com/album/1533677/ sestavine 300g ržene moke 300g moke iz celega pšeničnega zrna zmešano v kruhomatu , spečeno v pečici ja pa kaka taka pol zraven paše Lep dan še naprej Dušan

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. jan 2006 8:36

Meni je solno-kvasna emulzija odprla nove dimenzije kruha. Že večkrat sem ga spekla in vedno mi je uspel. Prej sem imela rešpekt do kruha, sedaj pa mi je samozavesta tako narasla kot mi vzhaja kruh. Delam različne kombinacije. Običajno zamesim bolj mehko. Kako pa vi? Potem imam malo problemov, če hočem narediti nekaj podobnega, kot so francoske štručke. mimika

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

18. jan 2006 11:08

Dušan, tvoj link se ne odpre. Sicer pa jaz pečem polnozrnati kruh brez mešanja mok. Pride res bolj zbit, je pa za naš okus veliko boljši, kot če je moka mešana. No, sicer pa bele moke ne uporabljam, če pa mešam črno ali rženo moko, pa kruh zato ni nič bolj rahel. lp Julija

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

27. jan 2006 22:26

V trgovini pogosto kupim kruh, ki je narejen, tako vsaj pravijo trgovke, iz poparjene moke, zaradi katere ostane kruh dalj časa svež. Ga je morda katera že delala na tak način? Govorile ste tudi o krompirju v kruhu oz. krompirjevki. Ali slednje pomeni, da z vodo, v kateri se je kuhal krompir, poparite to moko? Ali sta to dve različni tehniki? Tudi sama bi naredila kruh s to s-k emulzijo, vendar nisem zasledila, koliko vode približno dodate (glede na to, da nimam "občutka" za kvašeno testo)? Kar nekaj vprašanj sem natrosila, upam, da mi boste lahko odgovorile. Hvala L

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

28. jan 2006 9:23

Zadnjič sem pekla koruzni kruh in moko sem poparila, ker sem prebrala, da je tako treba. Res je ostal dolgo svež, pravzaprav se do takrat, ko smo ga pojedli. mimika

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

28. jan 2006 9:37

Lipa! Kar jaz vem o kruhu,se popari le ajdovo in koruzno moko.Ti dve moki ne nabrekata,ker nimata lepka,zato ju je nujno mešati s pšenično,oz z drugo ustrezno moko.Popari se le če uporabiš večjo količino te moke(nad 20%).Da bi zaradi poparjene moke ostal kruh dalj časa svež pa še nisem slišala(kar pa ne pomeni,da ne more biti res). Krompirjevka naredi kruh bolj rahel,s tem da se mi zdi,da mora biti notri tudi nekaj krompirja ,ne samo voda v kateri se je krompir kuhal.Uporabi se mlačno krompirjevko kadar delaš z moko,ki vsebuje lepek,oz.vrelo za ajdovo ali koruzno.Samo pazi,ko dodajaš kvas v to poparjeno moko ,mora biti ohlajena na sobno temperaturo. In če delaš s s-k emuzijo,ti ni treba prav nič pazit na temperature.Vzhajalo ti bo v hladilniku(celo v nulti coni) in ni ti treba ohlajat poparjene moke,kajti tu ne vzhajajo več kvasovke,ki so občutljive na temperaturo.Emulzija deluje tako,da ti zmešaš vodo,sol in kvas ,kar povzroči,da v prvi fazi pomori kvasovke (kar je tudi dobro,ker te povzročajo vrenje ),po petih urah se ustvarijo encimi,ki vzhajajo testo. Količine za 1000g moke.....40g svežega kvasa,20 g soli,2dl vode ali druge tekočine.To naj stoji najmanj pet ur na hladnem.Lahko uporabiš tudi čez 2 dni.Dodaš moko in še potrebno tekočino(kar se pač da v doličen kruh) Testo torej ni občutljivo na temperaturo,bo mehkejše,luknjice vtestu bodo enakomernejše,kruh se bo počasneje staral in sušil,ter nanj drobil. Uspešno peko ti želim Aki

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

28. jan 2006 19:55

Aki, hvala za odgovor. Emulzija je pripravljena, kupila sem pirino moko in bom jutri poizkusila narediti kruh v razmerju mok 1:5 in z dodatkom krompirja (?). Še vedno mi ni najbolj jasno, koliko vode naj dodam k moki. Na forumu sem zasledila, da je njen delež, v primerjavi z moko 60 %, kar pomeni, da bi na 1 kg moke dodala 6 dcl vode (2 dcl sta že v s-k emulziji). Kaj menite, bi bil to pravi povzetek razmerij? Pozdrav od malce nesigurne Lipe

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti