Lignji

krizanka22  

član od: 1.10.2005

sporočila: 86

tema odprta - 3. nov 2005 23:25 | ogledi: 6.060 | odgovori: 15

Kaj delam narobe pri pripravi lignjev in sicer vedno mi skočijo skupaj in se pomanšajo? Mesar mi je rekel, da jih moraš pripraviti zelo hitro.

krizanka22

ovcka  

član od: 30.8.2005

sporočila: 66

4. nov 2005 7:25

Tudi mene zanima kako pripravljate lignje oz. kalamare. Rada bi sama pripravila takšne kot jih dobiš v restavraciji pa se mi vedno skrčijo tako kot pravi križanka22. Pa tudi okusni niso potem več tako. kacolina

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

4. nov 2005 7:36

Kalamari se na vročini vedno skrčijo, ker vsebujejo veliko vode. Pomembno pa je, da se jih dela na zelo vročem in zelo na hitro. Če jih cmarimo preveč časa ratajo trdi in čigumjasti. Torej na hitro v ponev in ven. Ana

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

4. nov 2005 8:16

En kuhar nam je povedal, da če lignje kuhamo jih damo v vrelo vodo, počakamo, da se dvignejo na gladino in jih poberemo ven. Potem pa v solato naprimer, ali pa kam drugam. Lp, marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2005 9:27

Kot je rekla anagerzina, lignji se vedno skrčijo, na to ne moremo vplivati, ker so pač takšne sestave. Če jih kuhaš za soalto, kot pravi marelica, je res dovolj, da se dvignejo na površino, če jih pa cvremo ali pečemo, je treba delat hitro. Bolj jih cmariš, bolj so gumijasti. Pa od tega je odvisno, kakšne lignje imamo. Pravi jadranski se manj skrčijo od tistih majcenih japonskih ali podobnih, so pa bolj žilavi. Pri cvrenju pa je pomembna tudi temepratura maščobe. Ravno pravšnja mora biti, da se ocvrejo lepo počasi, a spet ne predolgo. V gostilnah jim je lažje, saj na profesionalnih fritezah zlahka uravnajo temperaturo, medtem ko je doma, razen če ne delamo v fritezi, nekoliko težje zadeti pravo temepraturo kar tako, na oko (jaz poskusim tako, da dam v ogreto maščobo ročak kuhalnice - če se takoj okoli njega naredijo mehurčki, je znak, da lahko dam noter lignje. A ne preveč naenkrat, obročki morajo lepo plavati, da zadevajo drug ob drugega). Mamamia mamamia

berti  

član od: 7.9.2005

sporočila: 55

4. nov 2005 10:32

Še nekaj bi dodala. Preden jih spaniram, jih dobor obrišem in osušim s kuhinjsko krpo. Mogoče tudi to kaj pomaga... LP berti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2005 10:49

To zelo zelo pomaga, da ne šprica vse naokrog, pa še lepše se ocvrejo. mamamia

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

4. nov 2005 10:53

Sem obupala nad pripravo in se grem raje crtat v restavracijo čez cesto Lumpica

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. nov 2005 12:44

Kaj pa lignji na žaru? Tolikokrat sem že poiskusila in do sedaj še vedno brez uspeha... tako, da sem vrgla kariero peke lignjev v kot...mi lahko kdo pomaga dobiti nazaj veselje do priprave lignjev? Lp, Katjuška

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

4. nov 2005 13:40

Možnost priprave je tudi ta, da jih date v hladno olje in vklopite štedilnik. Ko temp. doseže maksimum, so lignji pečeni. So pa zelo sladki. Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2005 13:41

Glede žara: mi jih natremo z mešanico olivnega olja in česna, na žaru pečemo na zmernem ognju in nenehno obračamo (okoli deset minut traja, da se lepo zapečejo), pa so se še vedno samo topili v ustih. Posolili smo jih vedno potem, ko so bili že pečeni. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti