"bovski štruklji"

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

tema odprta - 23. okt 2005 20:47 | ogledi: 5.994 | odgovori: 9

Mož je nekje blizu Bovca jedel "bovske štruklje". Povedal je, da tako dobrih štrukljev še ni jedel. Že testo je delovalo kot nadev, za nadev pa je bilo nekaj z orehi. Prosil me je, če pogledam "na tisto mojo stran", če bom našla recept. Žal ga ni! Mi kdo lahko pomaga?!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. okt 2005 21:16

Hm, lahko pogledam v knjigo o kuhinjah slovenskih pokrajin, pa sporočim, če najdem kaj s tem imenom oziroma s tistega konca. Morda bi tudi pomagal pogled v knjigo o štrukljih, napisal jo je učitelj kuharstva na mariborski srednji gostinski šoli, gosod pa se piše - Štrukelj. Hec, ne? Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

23. okt 2005 22:43

Santina, pa a so bili res bovški al mogoče kobariški? Za bovške še nisem slišala... tjas

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

24. okt 2005 15:50

SANTINA ,POJDI NA STRAN ,najdi .si ,vpiši kobariški štruklji in se ti odprejo strani, kjer boš sigurno kaj našla . LP Marta

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

25. okt 2005 19:21

A je to tista reč, kjer moko popariš s slano vodo in zgneteš v testo ter razvaljaš v kroge, ki jih polniš z orehim nadevom ter prepogneš napol? Skuhaš v kropu in zabeliš s praženimi drobtinami? Če je, mam recept tud jaz.... Lp juhica

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

25. okt 2005 21:45

Vsem hvala za odgovore. Žal še vedno nisem prepričana, da je to to! Bom malo poizkusila in dala na mizo, pa bomo videli, če je jed prava. Zelo bi rada ustregla možu, saj mi je na vse zadnje tudi članarino za kulinariko plačal on. Pravi, da so jedi na mizi veliko boljše in bolj raznolike.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. okt 2005 7:42

Ja, juhica, to so kobariški štruklji. Loni Makaroni

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

27. okt 2005 1:15

Juhica, prosim za recept!

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. okt 2005 20:57

Za točne količine bo malo trajalo, ker ne najdem recepta. Drugače pa jaz delam to od oka. Npr 50dag moke in zavrem pol litra vode, ki jo osolim in ji dodam malo olja, potem pač zalijem moko s toliko vrele vode, da dobim kompaktno testo, ki v končni fazi zgleda tako kot tisto za vlečeno testo. Razvaljaš izrežeš kroge, polniš z žlico nadeva(kot za orehovo potico). Prepogneš, tako da dobiš polkrog. Fajn je, če robove namažeš z vodo ali pa beljakom, da ne puščajo... Uredu? LP juhica

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

28. okt 2005 21:25

Evo, prepisujem vam recept za kobariške štruklje iz Primorskih novic (http://www.prim-nov.si/sobota/kuhinja/kuh2.ht) kobariški štruklji Testo: 1 kg bele moke, slan krop Nadev: 25 dag drobtin, 25 dag masla, 25 dag orehov, 25 dag sladkorja, 25 dag rozin, cimet, nageljeve žbice, limonova lupinica, belo vino ali rum, moka, drobtine, maslo za zabelo Priprava: Presejano moko poparimo z vodo in z leseno žlico dobro premešamo. Ko se malo ohladi, izoblikujemo tanek svaljek. Zrežemo ga na enake koščke. Nato koščke z dlanjo potolčemo, da se sploščijo v podolgovate krpice. Nanje damo podolgovat svaljek nadeva. Testo spojimo tako, da nastane na eni strani naborek. V sredini ga zavijemo ali pritisnemo nanj s prstom, da se naredi vdolbinica. Tako pripravljene štruklje zlagamo na pomokano desko in jih lahko tudi dva dni hranimo na hladnem. Štrukeljci naj bodo orehove velikosti, lahko so tudi malo večji. Lahko jih skuhamo, ocvremo ali spečemo na žaru. Kuhamo jih približno pol ure, vendar ne smejo vreti. Ko splavajo na vrh, so kuhani. Ne mešamo jih, posodo le večkrat potresemo. Kuhane zabelimo z maslom in drobtinami. Iz kilograma moke naredimo približno 50 štrukljev. Priprava nadeva: Na maslu prepražimo kruhove drobtine. Orehe zmeljemo in jih prevremo v osoljenem mleku. Rozine operemo v topli vodi in jih prevremo v vinu ali namočimo v rumu. Vse sestavine premešamo, dodamo cimet, žbice in limonovo lupinico. Nadev mora biti sočen, vendar ne premoker. tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti