Vaše izkušnje nova kuhinja

vess  

član od: 4.8.2004

sporočila: 2

tema odprta - 6. okt 2005 15:03 | ogledi: 9.251 | odgovori: 26

Pozdravljeni

Smo v fazi gradnje nove hiše in načrtujemo prostore, tako, da si še lahko zmišljujem kakšno kuhinjo bi imela, zato potrebujem vaše nasvete iz izkušenj. Prosim napišite mi kako imate vi organizirani - postavljeno kuhinjo kaj v njej nebi mogli pogrešati kaj vas moti...Predvsem potrebujem nasvete iz prakse!!! Hvala

vesna hočevar

smetana  

član od: 26.11.2003

sporočila: 26

6. okt 2005 15:35

Predvsem, če je možnost, naj bo poleg shramba. Odtehta pol kuhinje. Pa če ima shramba še okno ... to je edino , kar jaz pogrešam v svoji kuhinji. DARJA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

6. okt 2005 16:30

Tudi jaz se strinjam z Darjo - shramba! Sej ni treba, da je ogromna, ampak že če imaš eno samo 2 ali 3 metrsko steno s policami, in da imaš tam lahko še zmrzovalnik, je to terna. Pa tudi okna, da je v kuhinji čim več naravne svetlobe. Tretja stvar, nad katero sem v svoji kuhinji totalno nezadovoljna, so pa vrata. Nikar naj se ti vrata ne odpirajo v kuhinjo, razen če ne boš imela ene prazne stene. Meni so se vrata odpirala direkt v element s pomivalnim koritom. Zdejle, ko sva prenavljala, so ven letela in bova na njihovo mesto namestila harmonika vrata. Drsna bi bila sicer veliko boljša, a pri meni to ni izvedljivo. Vse ostalo, kot so kuhinjski aparati, kje jih imeti... to si postavi tako, da bo tebi najbolj udobno. Nekateri na primer prisegajo na pečico v višini, moja mama jo preklinja in ji je žal, da jo je dala tja, moja tašča je prav tako ni hotela za nič na svetu in jo ima tudi po prenovi pod štedilnikom. Druge moje kolegice so full zadovoljne s pečico v višini, da se jim ni treba sklanjati. Srečno pri gradnji. tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. okt 2005 17:35

Super varianta je, če lahko imaš ob kuhinji shrambo posebej, da imaš glavno zalogo tam, pa še zamrzovalnik po vrhu. Glede razporeditve elementov pa je odvisno od prostora samega, oken in vrat, kje je napeljava in podobno, potem pa seveda še od tvojih delovnih navad. Jaz moram imeti štedilnik levo od pomivalnega korita, seveda vsaj meter proč, da je vmes dovolj delovne površine. Drugemu spet bolj odgovarja štedilnik na desni. Na desni moram jaz imeti hladilnik, še prej pa pomivalni stroj. Če je na levi,kot na primer pri tašči, me zmede in se sploh ne znajdem. Hecno, ne? Pazi tudi na to, da boš imela med elemnti dobro razsvetljavo, pa dovolj vtičnic za števine male aparate, ne glede na to, ali jim imaš pospravljene v elementih ali bodo stali zunaj (jaz jih imam večnoma zunaj, sploh toaster, sokovnik in multipraktik - kuhinja je navsezadnje za delo ne pa zato, da po elementih ničesar ni). Bolje kakšna luč in vtičnica več kot manj. Si morda razmislila, da bi imela v kuhnji delovni otok na sredi prostora? Če bi mela možnost, bi se odločila za to varianto. Mogoče bom do tega prišla čez dve leti, ko načrtujem prenovo zdajšnje kuhinje. Pa še eno vprašanje: bo v kuhinji tudi jedilna miza ali zgolj kuhinjski elementi, miza pa drugje? Pred načrtovanjem je mord anajbolje, da za trenutek zapreš oči in si zamisliš, kako v kuhaš. Kako se giblješ pri tem, kako se vidiš, da segaš v elemente,kje kajmiksaš inv katero smer nosiš lonce naštedilnik? Po kateripoti greš v hladilnik? Poskusi, morda ti bo pomagalo. Pa še to: če nameravaš kupiti gotovo kuhinjo, ti bodo strokovnjaki radi pomagali (glede na cene ni meja njihovi ustrežljivosti, trgovin je več kot dovolj, da najdeš kaj primernega), pa tudi kakšno idejo dobiš med sprehodom med posameznimi modeli. Si tip, ki točno ve, kaj hoče, in boš to iskala, dokler ne najdeš, ali se ti najboljše ideje utrnejo ob nečem, kar vidiš, pa potem sama razvijaš dalje? Če pa boš dala kuhinjo narediti po naročilu, potem pa je vse odvisno od tebe in sodelvoanja z mojstrom. Veliko uspeha in veselja ti želim, Mamamia mamamia

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

7. okt 2005 9:06

Priporočam dvignjen pomivalni stroj. Sama sem se morala odločiti med dvignjeno pečico in pomivalnim strojem in odločila sem se za pomivalni stroj. Ni mi žal. Če pomisliš kolikokrat se skloniš k pečici in kolikokrat k pomivalnemu stroju, je odločitev lahka. Če pa imaš možnost, da je oboje dvignjeno, je pa najboljše.

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

7. okt 2005 9:27

Pa obvezno predale pod pultom (za posodo), ne omarice- da ni treba počepniti in zložiti vseh piskrov ven, da prideš do tistega, ki je bolj zadaj. Saj ima že precej kuhinj predale, pa vendar še vidim take z vratci... LP, V.

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

7. okt 2005 10:04

Vesna, vzemita si čas za premislek, se splača!! Stvari si moraš res v živo predstavljati, ko načrtuješ! Midva sva si vzela kar nekaj mesecev, da sva naštudirala idelano kuhinjo, v kateri se oba odlično počutiva in še raje delava. Sva bila pa pri tem deležna začudenih in trapastih izrazov na obrazih trgovcev, ker sva uvajala revolucije v elemente..hehe. Splačalo se pa je!! Najbolj jim je šlo v nos to, da imava poleg pomivalnega stroja še dve pipi in tako logično tudi dva lijaka. "Ja zakaj pa nucate še dva lijaka, sej boste mel pomivalca. Sej mate že en ta velik (dvojno korito z odcejalnikom) lijak dost, zakaj pa še enega manjšega .. itd" Te kar mal prestrašijo, da na koncu ne veš, ali imajo oni prav ali ti, ki si stvar naštudiral, saj je ja tvoja kuhinja. Ta stvar se odlično obnese, sploh takrat, ko oba kuhava. Jaz recimo odlivam vodo od testenin v enem lijaku, mož medtem na svojem lijaku čisti zelenjavo in se mu ni treba umikati sredi dela. Druga stvar, za katero sva se mogla boriti pa predvsem z monterjem (Gorenjeve) kuhinje, je bila ta, da imava osrednji del (imava kuhinjo v obliki črke U) ves dvignjen na 98 cm, ostala dva kraka sta na standardnih 86 cm. Razlog je bil ta, da že zdaj šparamo hrbtenico, ki je posebej pri pomivanju vsa puklasta. Pa nisva kakšna velikana.. Oba okrog 170 cm. To se je še vsem, ki so videli najino postavitev, zdelo prov fajn. Čeprav ne verjamem, da bi v resnici kdo to spreminjal v svoji kuhinji, če bi imel priložnost. Se mi zdi, da smo kar mlačni, ko se gre za naše zdravje.. "Sej je dobro tko, ko je..." Postavitev v kuhinji imava za desničarje, tako kot gre ves delovni proces v praksi, to pomeni: vzameš sestavine iz hladilnika, shrambe, jih umiješ in nato toplotno obdelaš. Predstavljaj si narobe obrnjen U, tako v resnici izgleda najina kuhinja. na levi strani kuhinje: hladilnik (samostojni, ne vgradni), shramba, pult Pri nas doma smo imeli shrambo v svojem prostoru in ko sva načrtovala najino kuhinjo, sem jo jaz želela imeti (stvar navade), sedaj je nič več ne pogrešam. Hrano je itak treba svežo kupovati, ker se tako hitro pokvari, pa tudi ni več tako daleč do trgovin, kot je bilo včasih. Ozimnico imaš pa itak shranjeno nekje na hladnem, v kleti..To seveda velja za tiste, ki so v lastni hiši, za blok ne vem, je verjetno čisto druga zgodba.. sredina kuhinje: mali lijak, pult, spodaj pomivalni stroj, veliki lijak okno na sredini Problem odpiranja okna in pipe sva rešila tako, da sva kupila pipo, ki se jo da zložiti v pomivalno korito takrat, ko odpreš okno; super stvar! na desni strani kuhinje: pult, štedilnik, spodaj pečica, pult Ne pozabita na barve v kuhinji! Tople barve so tiste ta prave za v kuhinjo, te kar ima da bi bil skoz v njej, ko je tako prijetno. Midva imava pisane ploščice na steni (male, 10x10 cm, rdeče, oranžne, rumene, opečnate, vmes pa tudi ogledalca, 10x10 cm, da se pogledam, če sem kaj preveč skuštrana ali pa prepotena od delovne vneme, ko pride mož domov na kosilo:) Pa hladilnik je tudi rdeče bombastične barve, ploščice po tleh pa opečnate barve. Poskušajta dati čim več sebe v načrtovanje! Midva sva se takrat kar precej namučila, ampak se je res splačalo. Uspešno načrtovanje! Lp Mohka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

7. okt 2005 10:27

Ajetam, zanimiva se mi zdi ideja o dvignjenem pomivalnem stroju. Za koliko je dvignjen? Kar se pa višine tiče, mi pa ni jasno, da so standardi še vedno 86 cm. Ljudje so vse višji in zato je ta višina precej neprimerna. V prejšnjem stanovanju (ki je bil kompletno prenovljen) sem imela vse skupaj dvignjeno, mislim, da na 95 cm in to je bilo super. Edino štedilnik je bil za širino vezane plošče(približno 5 cm), ki je bila za pult, spuščen. to mi je predlagal mizar, da dobro vidiš v lonec. Mimika

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

7. okt 2005 10:50

Jaz imam dva tedna novo kuhinjo (čeprav še nedokončana) in pult imam na višini 92. Ko sem gledala in iskala ponudbe, je imelo večina proizvajalcev že opcijo 86 ali pa 92 centimetrov višino pulta, torej so končno začeli upoštevati želje kupcev. tjas

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

7. okt 2005 11:47

Ja Tjas midva imava tudi naročeno tavelik pult, mislim da so rekli da je to 91 cm...Sva pa midva vezana na full majčken prostor ki bo hkrati še dnevni prostor (22 kvadratnih metrov), zaenkrat bo čisto dovolj ko sva še sama...mi je edino žal ker ne moreva imeti otoka sredi kuhinje:)se mi prav fino zdi ko sta dva v kuhinji da ne tiščita zadnje plati skupaj:) Me pa zanima kake hldilnike gledate - midva se ne moreva odločiti med Gorenjevim iz 50. let ali Electroluxom 3451 ki je full varčen...pa še za tla me zanima kaj imate oz boste imeli, sva bila čisto na tem da bo pluta, pa se je sedaj sesulo ker baje ni plastificirana, kar je zelo fino za kuhinjo...jaz bi pa že tako rada sama kuhala in imela mir pred taščo, ki vtika nos kaj kupujeva... p, m

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. okt 2005 12:01

Lani sem menjala kuhinjo, pa sem tudi zbirala informacije skoraj eno leto,tako, da sem imela hladilnik že kupljen, kuhinje pa še neizbrane. Pa se je potem vse skupaj izšlo in je taka, kot sem si jo želela, z vsemi tistimi elementi, ki mi najbolje služijo. Poleg izvlečnih spodnjih predalov za posodo , povišanega pulta me najbolj navdušujejo talni predali, kateri so v coklu. Tam imam spravljene pekače in vse tiste stvari, ki jih ne rabim vsak dan in ponavadi ne veš, kam z njimi. Dobro se obnese omarica - rolo, ki leži na pomivalcu. V njej imam vse električne aparate, na dnu pa MWP, tako, da je običajno spodaj odprta. Praktičen je tudi dvižni element nad pomivalnim koritom širine 120 cm. V njem imamo vse kozarce, krožnike, skodelice in še kaj bi se našlo. V prospektih in trgovinah sem že videla take omare, ki lahko skoraj služijo kot shramba. Lahko je tudi kotna izvedba in ima res veliko prostora, le kuhinjo moraš imeti veliko, da tak element notri spraviš. Letos na dopustu smo imeli v apartmaju kuhinjo postavljeno pod okno, tako, da če si pomival posodo, si gledal ven. Sem rekla, če bi še enkrat zidali, bi imela v kuhinji tako okno, ker je res lepo, da gledaš ven v naravo in ne skoz v steno. Je pa slabost tega, da ni omarice nad koritom in šipa se je hitro umazala. Dvignjen pomivalec je 100 x več vreden kot dvignjena pečica, kot je napisala ajetam. Pečeš nekajkrat na mesec, v stroj zlagaš cel dan in potem še pobiraš. Tako izvedbo sem prvič videla pri lipini kuhinji kot razstavni model, nakar mi je prodajalec rekel, da zaradi inštalacij to ni možno in, da tega elementa za dvig ne delajo. Sem pa potem videla tako izvedbo pri drugih kuhinjah, kjer so mi zatrdili, da to funkcionira brez problema. Mojega imam zaradi pomanjkanja prostora kar klasično brez dviga. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti