Ajvar

neznan uporabnik
tema odprta - 14. sep 2001 15:44 | ogledi: 4.550 | odgovori: 2

Zanima me, na kakšne načine cse pripravljate ajvar.

lp Špela

neznan uporabnik

14. sep 2001 17:46

Ponujam recepte, čeprav odkrito povem, da ajvara ne delam sama. Se mi ne splača, ker ga ne uporabljam veliko. V majhnih količinah pa ga lahko kupim. Ajvar z zelenimi paradižniki - 5 kg dolge rdeče paprike, - 3 kg zelenega paradižnika, - 3 feferoni ali 1 korenina hrena, - 2 dl olja, - 1 dl kisa za vlaganje, - 70 g gorčice, - malo sladkorja Očiščeno papriko in paradižnik zmeljemo, dobro odcedimo in damo kuhat v veliko posodo. Ko zavre, naj se kuha še pol ure. Nato dodamo olje, sol, kis, feferone ali hren in sladkor. Naj vre še nekaj minut, nato odstavimo, nekoliko ohladimo in primešamo gorčico. Še vročo zmes nadevamo v kozarce in takoj zapremo. Ajvar z jajčevci - 10 kg dolge paprike (pol zelene, pol rdeče), - 2, 5 kg jajčevcev, - ¾ l belega vina, - 1 – 2 glavici česna, - 2 – 3 pekoči feferoni, - 3 žlice soli Papriko skuhamo v kisu in nekaj žlicah olja (3 dl kisa, 1 dl vode, 1 žlica sladkorja, sol, česen, poprova zrna, lovor). Nato jo zmeljemo, res temeljito odcedimo in vsujemo v veliko posodo. Kuhamo jo zelo počasi, na zmernem ognju, v presledkih dolivamo olje. Jajčevce spečemo v pečici in še tople olupimo. Nato jih zmeljemo. Ko se paprika kuha 3 – 4 ure, dodamo zmlete jajčevce, zmlete feferone in zelo dobro sesekljan česen. Kuhamo še ¾ ure, na koncu dodamo sol. Vročo maso nadevamo v kozarce in jih tesno zapremo. Poletni ajvar Debele in mesnate paprike oplaknemo in na plošči pečemo. Ko so pečene, jih olupimo in odstranimo seme. Na kilogram paprike vzamemo približno 20 dkg melancan, jih oplaknemo, namažemo z oljem in v ogreti pečici do mehkega spečemo, nato pa olupimo. Paprike in melancane zmeljemo na strojček, stresemo v skledo, solimo, popramo, dodamo sesekljan česen in peteršilj, prilijemo olje in kis, po okusu sladkamo. Letni ajvar naj bo srednje gost. Hranimo na hladnem. Dobro je, če dodamo kakšen feferon. Podobno pripravljamo tudi zimski ajvar, le da ga na hitro gosto vkuhamo, podobno kot marmelado. Lp, Beti.

neznan uporabnik

14. sep 2001 18:25

Spela, o ajvarju smo se ze pogovarjali avgusta - tema je bila konzerviranje zelenjave, tukaj je povezava: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=426& zelenjave&Forum_Title=Recepti%2FNasveti Preizkusila sem tistega od Anje Hajdinjak in moram priznati da je bil odlicen. Naredila sem ga iz priblizno 1 kg paprik in sem dobia dokaj gost (po zelji) ajvar, 1 kozarec, oz. 1 liter. Kuhajte ga toliko casa dokler ne dobite dokaj gost ajvar - pri nas ga imamo raje bolj gostega. Ga priporocam!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti