Nosečnica:kaj lahko in kaj ne?

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

tema odprta - 24. apr 2005 8:51 | ogledi: 27.086 | odgovori: 109

Zadnje čase neprestano poslušam, kaj lahko nosečnica je in česa absolutne ne sme.. Npr različni domači čaji so sploh ne...ipd.

Me pa zanima, kakšne so vaše izkušnje?

Pa lp

juhica

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

24. apr 2005 9:16

Meni je zdravnica rekla da lahko jem vse kar mi tisti dan pač paše.Pa resnisem imela nikakršnih težav,pa tudi jutranje slabosti ne vem kako izgledajo. Bernarda

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

24. apr 2005 10:29

Juhica, nosecnost ni bolezen, zato zivi in jej normalno kot si doslej. Vse kar je zdrava prehrana je to tudi v nosecnosti. julia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

24. apr 2005 10:34

Naj ne bi jedla suhomesnatih izdelkov (pršut, suha salama ...) zaradi toksoplazmoze, svežih in plesnivih sirov zaradi listeroze. Glede čajev: nekateri čaji (kot npr. črn trn) pospešujejo krčenje trebušnih mišic in zato niso priporočljivi, ampak če mene vprašate, v majhni količini sigurno ne škodijo (saj itak verjetno niste imeli namena popit cel liter "sumljivega" čaja). Jaz sem tudi kakšno fetino pršuta pojedla in ene 2x sem jedla tudi njoke z gorgonzolo. Če mene vprašate, bolj ko boste komplicirali, prej boste kaj trapastega dobili! Tako da je moj nasvet: nič kompliciranja! Pa tudi kozarec rdečega rujnega na teden ne bo nič slabega (še antioksidante vsebuje!). Jutranjih slabosti pa tudi jaz nisem imela ... Baje pomagajo suhi piškoti, prepečenec itd. uharica

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

24. apr 2005 15:31

No,da se dopolnim,mi je celo priporočala 10dag pršuta in 2dl terana 1krat tedensko zaradi nizkega hemoglobina in pritiska. Bernarda

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

24. apr 2005 19:04

Se strinjam z Julijo. Nosečnost ni bolezen. (edino če jo spremljajo kakšna bolezenska stanja napr. nosečniški diabetes, takrat moraš imeti sladkorno dieto...pri visokem pritisku neslano hrano...) Upoštevaj načela zdrave prehrane pa bo. Če imaš srečo in ti ni slabo hvala bogu. Veliko surovega sadja in zelenjave in manj sladkorja, soli in industijsko pripravljene hrane. Pomemben je kalcij za zdrav razvoj otrokovih kosti in zob. Nosečnica ga potrebuje 2x toliko kot sicer. (sir, mleko, jogurt, listnata zelena zelenjava, mlečni izdelki naj bojo z manj maščobe, sardine, brazilski oreški) Beljakovine, potreba po njih se med nosečnostjo poveča. (ribe, govedina, mlečni izdelki, stročnice, orehi, Mlečni izdelki in meso naj bojo z manj maščob, pusto meso, leča, kikiriki, trdi sir, perutnina, pusto redče meso, jajca, pa ne surova) Vitamin C za močno placento, varuje pred infekcijami in sodeluje pri presnovi železa. (surovo sadje in zelenjava, ker se s kuhanjem izgubi, Brstični ohrovt, grenivke, pomaranče, paprika, krompir, jagode, cvetača, paradižnik ...) Vlaknine preprečujejo zaprtje. (surovo sadje in zelenjava, polnozrnat kruh, oreški, maline, suhe marelice, testenine iz polnozrnate moke, rjav riž, neoluščen, grah, rozine...) Folna kislina sodeluje pri razvoju plodovega živčnega sistema ( sveža temnozelena listnata zelenjava, skuhano na pari ali surova, ker se s kuhanjem uniči, brokoli, špinača, polnozrnat kruh, kikiriki, lešniki...) Železo otrok ga skladišči v telesu, ker ga potrebuje po rojstvu, tudi povečana količina krvi v telesu ga potrebuje, da prenaša kisik. Železo iz živil živalskega izvora telo lažje absorbira kot iz rastlinskega, če ne jemo mesa potrebujemo več vitamina c. (pusto rdeče meso, tunina, jetra, špinača, suhe marelice). Zmanjšamo količino soli, ki zadržuje vodo v telesu (otekanje nog, toksemija) Nosečnica potrebuje veliko tekočine najbolje voda. Skozi placento gre v otroka vse kar zaužijemo. Izogibamo se konzervam, predpripravljeni hrani, ponavadi vsebujejo veliko soli, sladkorja, maščob, konzervansov, ... , pogrete jedi, ki so dlje časa pripravljene (napr. v menzah), lahko vsebujejo bakterije, ki lahko škodijo otroku.Mehki siri iz pasteriziranega in nepasteriziranega mleka so lahko škodljivi. Kava čaj in vroča čokolada vsebujejo tein in kofein in škodljivo vplivajo na prebavi sistem. Rastlinski čaji imajo lahko škodljiv vpliv na otrioka, posvetujemo se s farmacevtom katere smemo piti. Sladkor in sladkarije imajo malo hranilnih snovi in redijo zato jih jemo čimmanj. Vsak alkoholgre skozi posteljico v otrokov krvni obtok in mu lahko škoduje (1 kozarček na teden ne bo naredil neke katastrofe). Vsebujejo lahko tudi druge škodljive kemikalije. To je povzeto po knjigi Nega matere in otroka od Elizabeth Fenwick. LP jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 24. apr 2005 19:06:18

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

24. apr 2005 19:57

Kaj pa vitaminski dodatki.. Ok folna kislina tako ali tako... Pa B komplex ali C vitamin? Zeleni čaj? Rooibos? Jogurt ali kefir iz domačega mleka (če je mleko prej zavreto). Kefir iz vodnih kristalčkov? Solata in ostala surova zelenjava, če so na vrtu tudi mačke? Ja no mam, še kar vprašanj, ha? Lp juhica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

24. apr 2005 20:19

Jaz sem jedla vse normalno. res je, da že tako ali tako zelo zdravo jem, veliko sadja, zelenjave, če se da sveže, malo mesa... Skoraj vseh prvih pet mesecev sem bruhala. in to tako močno, da sem bila 24 ur za wc školjko. folna kislina je tako vedno pristala v odplakah in je potem sploh nisem več uživala. pa ni bilo nič narobe. tudi kri sem imela celo nosečnost super in zdravnik je rekel, da ne more verjet. potem se je stanje umirilo in sem jedla vse. odpovedala sem se le izredno pikantnim zadevam. ker oba rada jeva zelo zelo pekoče stvari... Punčka bo zdaj stara 3 mesece in je vse v redu z njo. pravi mali debelušček je, čeprav je ne dojim. Jaz še vedno pravim, čimmanj kompliciranja. sama sem se tega držala in se držim še sedaj. Veliko uspeha želim, l

majdi  

član od: 18.11.2003

sporočila: 359

24. apr 2005 22:34

sedaj ko sem noseča uživam precej sadja, sir je vsak dan na spisku, pa jogurti in mleko. jem pa kar mi paše v danem trenutku. bruhala sem lih nekaj krat za vzorec drugače pa lahko rečem da mi ni škodlo skoraj nič. Folno kislino pa sem uživala prve 4 mesece. Zdaj pa že nestrpno čakamo da pride naša mala štruučka an svet. Majda

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

25. apr 2005 8:18

Tudi jaz se pridružejem mnenju tistih, ki ti svetujejo, da ne kompliciraj. Na jedilniku imam zmeraj ogromno sadja in zelenjave, tudi meso je zmeraj prisotno, pa lešniki in orehi, popijem pa tudi ogromno vode. V prvi nosečnosti mi je bilo prve tri mesece precej slabo (bruhala nisem) in v tistem času nisem mogla niti videti sadja, zelenjave in vode. Izredno so mi pasali razni sendviči, ki jih sicer ne jem, toda ker so mi vsaj začasno pregnali slabost, sem jih veselo jedla in se seveda veselo redila. Po 3 mesecih se je stanje normaliziralo in zopet je bilo vse po starem. Sedaj sem noseča 2 meseca in slabosti so hujše kot prvič in trajajo ves dan. Tudi pri hrani je podobno - vse kar sicer rada jem, mi sedaj ne diši oz. že ko samo zavoham katero stvar, mi je še bolj slabo in ponovno posegam po stvareh, ki se jim drugače izogibam. Tolažim se s tem, da bo kmalu slabost minila in bom znova lahko z veseljem jedla vse.

Bombač  

član od: 25.4.2005

sporočila: 1

25. apr 2005 10:23

Jaz ti svetujem da vseeno paziš in ne uživaš salam in hitro pripravljenih živil. Pa tudi zelenega čaja nosečnice NE SMEJO piti. Bombač

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti