Kis za vlaganje

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

tema odprta - 12. apr 2005 17:26 | ogledi: 8.922 | odgovori: 12

Prosim za podatek, kaj sestavlja kis za vlaganje? Kupim lahko samo balzamicni, alkoholni ali (po novem tudi) jabolcni kis. In kaksno je potrebno razmerje? Ali se lahko kis za vlaganje zamenja s kaksnim drugim kisom?

julia

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

12. apr 2005 18:37

Ne razumem, zakaj ne moreš kupiti kisa za vlaganje, saj ga vidim po trgovinah. Pred nekaj minutami sem ga videla v Hardiju, mislim, da je bila cena nekaj nad 100 sit za liter. Razmerje z vodo pa je odvisno od okusa, vsekakor je potrebno veliko manj kisa kot vode, kisa dajem približno 20 do 30 odstotkov, pa se mi ni še nič pokvarilo. Zanima me še mnenje drugih. Hvala. riba-ribica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. apr 2005 19:21

Kolikor vem, Julia živi na Irskem. Za vlaganje je dober vsak kis, ki je dovolj močan, seveda tudi jabolčni, le zaradi barve je shranek včasih malo drugačen. Kis za vlaganje je pri nas v SLO včasih naraven, včasih pa umeten -alkoholni (tisti, cenejši), vsak pa ima nekaj dodatkov (pehtran=estragon, poper, lovor,...) Lahko ga naredimo seveda iz pravega vinskega ali pa jabolčnega kisa sami, z dodatki po želji. Obvezno tudi malo sladkorja, ki omili kislino kisa. Paziti je treba le, da je dovolj kisel. Jaz to naredim kar "od oka", ko se mi zdi, da je dovolj kisel, je pač OK, pa nimam slabih izkušenj. V knjigi Okus po cvetju priporočajo sladni kis (slad se sicer uporablja pri proizvodnji piva), pri nas ga še nisem zasledila. Cortese v svojih knjigah priporoča domače kise, če so le dovolj kisli. Juliji želim uspešno vlaganje v razpoložljive kise (no, balzamični kvečejmu za dodatek, za aromo, najbrž bi se obnesel, nimam pa izkušenj). rimljanka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

12. apr 2005 19:42

Hvala Rimljanka za koristne podatke. Ce sem te prav razumela lahko brez skrbi kis za vlaganje zamenjam z jabolcnim kisom. In razmerje je tudi isto ne?! Hvala ti za pomoc, s tvojo pomocjo sem resila se eno uganko, kako vlagati zelenjavo zunaj meja.. Riba-ribica, skoda, da ne morem kar zaviti v najblizji Hardi, pa bi rada, se kako.. no, pac nisi vedela, da sem dalec. Pri nas pa je cena jabolcnega kisa, pa se tega tezko najdem, za 7 dcl med 5 in 6 €. Tako -za primerjavo. julia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. apr 2005 20:07

Julia, razmerje z vodo je odvisno od kislosti jabolčnega kisa. Pri nas je tak za uporabo 4%, tisti za vlaganje pa, če me spomin ne vara, okoli 9%. Tega jaz običajno mešam v razmerju 3 deli vode, včasih je dam še malo več, proti enemu delu kisa za vlaganje. Torej pride kis nekje okoli 3%. Poskusi, če se ti zdi zelo kisel, pač dodaj še malo vode. Odvisno je tudi, kako kisle shranke imate radi. Obilo uspeha. Ampak, kaj pa se zdajle pri vas da vlagati? Saj res, a regrat raste pri vas? Nimam kakega atlasa razširjenosti pri roki. Sploh pa, ali tam pri vas sploh lahko kaj nabirate v naravi (mislim, zaradi zasebne lastnine itd)? Pozdrav v zeleno deželo iz deževne Ljubljane. rimljanka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

12. apr 2005 21:00

Rimljanka, sem pravkar pogledala in ti sporocam, da imam jabolcni kis s 5% kisline. No, bom ze znala zracunati, koliko bo potrebno razmerje, pa se okus.. Ja, je regrat, vendar ga ne nabiram, ker ne vem kateri bi bil primeren. Povsod so namrec ovce in konji in krave (saj vem, da se slisi smesno, ampak je res) in travniki so povsod "naseljeni". Tudi to je res, da jih je veliko v privatni lasti in so zaklenjeni, vendar to ni razlog, da ga ne bi imela. V Sloveniji vem, da je najboljsi tisti, ki raste v vinogradih, tu ga imam tudi okoli hise, vendar imam tudi dva psa in imam pomisleke glede higiene. Ko sem povedala prijateljici, da je v moji domovini regrat solata delikatesa (no, zame ze), mi ni verjela. Tule je regrat samo za prezvekovalce na stirih nogah..Skoda. Mogoce bom kdaj lahko pripravila tudi skledo toplega regrata s krompirjem (kaj je ze to bucno olje?) in ji ponudila. Irci so zelo naklonjeni slovenski hrani, ne vem, moram poskusiti.. Nic ne nabiramo v naravi! Se vrtickov ali gredic nimamo okoli hise! Ce bi videla samo eno hiso z vrtom bi mislila, da se mi sanja..Razlogov je vec. Irci so kot Britanci-radi imajo zelenico okoli hise (obicajno angleska travica), marsikje je pod plastjo trave ogromno kamenja in ne vem, ce bi sploh uspevala zelenjava na vrtu. Padavin je veliko, vcasih dezuje tudi 10x v enem dnevu... jaz sem imela ze tezave z posaditvijo roz, zdaj sanjam o visnji ali cesnji in se ravno pogovarjamo, kako to uresniciti. Ljudje imajo drugacen nacin zivljenja kot v Sloveniji: delajo od 9. ali 10. do 5., 6. zvecer. Cez vikend se spi do najmanj10 ali 11 ure, trgovine so odpro po poldnevu...interesi so drugacni: cele druzine gredo v pube, so tam tudi po nekaj ur skupaj, ce imajo prost cas vecina igra golf ali gredo na konjske tekme ali ragby..tako, se mi zdi da je dosti zakajev. Pa se to: zajci! Povsod so. Tisti divji, ki zivijo v naravi. In imajo radi solatko in korencek in se kaj kar bi si zelela imeti na vrtu. Vcasih jih skozi okno opazujem kako se igrajo, pa ne stanujem na dezeli..ah, moras doziveti, da si lahko predstavljas. V naravi tu pomeni iti ribarit na jezero ali se sprehajat po plazah. Ce je kje gozd, je tako gost in porascen , da je v njem prava tema tudi cez dan in bi potrebovala svetilko, da bi kaj videla, niti ne vem, ce kje raste kaksna goba. In v naravi pomeni dosti kamenja in skal ali samo bogato podrastje.. Pac drugacna dezela. Ja, lep pozdrav v Belo Ljubljano iz danes oblacnega a toplega Galwaya. Sem hotela poslati se slicico kuharcka, pa nekaj nagaja in ne gre, ;-( julia Sporočilo je spremenil(a) julia dne 12. apr 2005 21:03:22

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

12. apr 2005 22:06

Julija, kaj potem nič špargljev, borovnic, robidnic, jagod, gob, kostanja, malin? Prvega krompirčka - glede na zeleno Irsko sem mislila da vse bujno raste. Lumpica

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

13. apr 2005 7:46

Julija, kaj pa tržnica? Galja

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. apr 2005 10:11

Lumpica, vse kar si nastela se lahko kupi v marketih, vendar je vse umetno zraslo ali je gojeno, najveckrat pa uvozeno. Nic narave...Ja, tudi prvi krompircek ze jemo, ampak je iz nasada. Tako jemo italijanske sparglje, ameriske borovnice, spanske paradiznike... Nic ne raste pri nas No, krompir je Irski in cebula tudi, potem pa se pocasi ze konca. Tudi sicer je bolj malo irskih priozvodov, v glevnem jemo izdelke uvozene iz celega sveta. No, meso in mleko pa je 100% irsko. Galja, zelo, zelo pogresam trznico. Prej vcasih doma sem imela navado, da sem z otrokoma hodila v soboto zjutraj na trg in nakupila potrebno za ves teden. Ne, nimamo trznice. Se ribarnice ni (pa zivim na obali Atlantika). Ob sobotah popoldan sicer je en majcken prostor v centru, kar spominja na trznico, vendar tam prodajajo doma pripravljene jedi ali exotiko (susi, takose, tortilje..)pa rocno delo (znani so volneni izdelki).. pa sir z dodatki, najveckrat uvozen iz Italije... Ribe lahko kupimo samo v marketih (kot npr. v Merkatorju), izbira je slaba, najvec je dimljene ribe (ki pa je odlicna), lososa. Ce dobim lignje je praznik, prav tako sardine, no lazje je najti skuse (sveze ali dimljene), vcasih dagnje.. Taksan je slika Galwaya. Druga zgodba pa je Dublin! Ima trznico (mislim, da vec), ribarnice (eno celo v dveh nadsrtopjih), skratka, dobis neprimerno vec kot tukaj. Irska ima 3 mio prebivalcev, od tega 2 mio samo Dublin, pa si lahko predstavljas razliko. Ostala mesta na Irskem so manjsa, kot v Sloveniji npr. Slov. Bistrica ali Ajdovscina..izgledajo velika, vendar je to zato, ker ljudje zivijo v hisah. Vsaka druzina ima svojo hiso, blokov in stolpnic na Irskem ni. Pa si predstavljaj, da prebivalce Ajdovscine (za primer) naselis v hise in podres bloke. Ves kako bi se mesto povecalo. No, tako je na Irskem. Mi je Mamamia pisala, da je v Dublinu odkrila eno trgovinico, kjer so imeli slovenske izdelke (baje je lastnik Hrvat) kot npr cokolino ali polenta. Ja, to je v Dublinu mogoce, ker je res ogromno mesto z vsem, kar si zamislis. Sem prebrala da je Dublin najdrazje in najbogatejse mesto v Evropi. No, jaz sem v Galwayu. In ta trenutek sije tako lep soncek, pa bo v kratkem spet dez.. julia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

25. apr 2005 7:57

Vrnila bi se nazaj h kisu, čeprav sem z veseljem brala Julijino irsko zgodbo. Julija, morda te pridem enkrat obiskat. Moja prijateljica je iz Dublina (ona je pravzaprav Nemka, moz je iz Dublina) in ima vikend hišico v Galwayu. Že dve leti me vztrajno vabi tja. Upam, da se bom ob priliki odzvala njenemu vabilu. sedaj pa h kisu. Ali je kdo prav zares poskusil vlagati z domačim jabolčnim kisom. Mi ga imamo zelo veliko. Narejen je iz mošta. Jabolka nikoli v življenju špricana. Vendar za vlaganje kupujemo industrijskega. A je "štos" res samo v kislosti? Če je tako, potem ni problema. Naš kis je neznansko kisel. Lep prosim za vaše izkušnje in nasvete.

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

25. apr 2005 9:25

Mimika julia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti