Začimbe

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. mar 2005 21:37

V Egiptu sem pila kavo s kardamomom (z zelo malo, sicer je premočan okus, sem doma preizkusila), čisto malo ga dam včasih v kompot. Se stinjam z uharico, provansalske začimbe (pridelane sicer na Štajerskem) so super na pečenem jajcu, namesto popra. Poskusite v testo za lepinje dati malo posušenih, zdrobljenih rožmarinovih iglic. Ste že poskusile kompot z enim majhnim listom roženkravta? (navdih sem dobila v Okus po cvetju Jelene de Belder Kovačič, saj poznate?) Cimet na kakavu (ta pravem) in še marsikje. Moja mami je enkrat dala (po pomoti) nekaj klinčkov (nageljnovih žbic) k zrezkom v omaki. Vsi so hoteli vedeti, kako jih dela, pa takrat ni nikomur izdala. Je bilo pa super. Bazilika pa sploh. Jaz si jo za celo leto pripravim tako, da odcvetela (spodaj), zgoraj še cvetoča stebla osmukam, zraven pridejo še mali listki, dam v kozarec, rahlo posolim, zalijem z oljčnim oljem in imam v hladilniku. Pravijo, da listi postanejo s časom sluzasti, ta mešanica pa nikoli. Uporabno vsesplošno, še posebej pa za v kruh. Testo razvaljam na prst debelo, premažem z baziliko v olju, zvijem na trdo, narežem kake 5 do 10 cm dolge koščke in naložim na pekač. Ko vzhaja, spečem. Poskusite. se obnese tudi z drugimi zelišči. Tisti, ki je spraševala, kaj bi bil domač "curry" pa vprašanje. Je rastlina sivkasta, s tankimi, drobnodlakavimi listi, pozno zacveti z drobnimi, rumenimi koški, pogosto ne preživi zime? V naravi pa raste na Velebitu, pa Kvarnerskih otokih (se spomnim nočnih voženj s trajekotom z Reke proti jugu, ko je zrak dišal po tej rastlini). Je pololesenel grmiček. Če drži opis, gre za laški smilj (Helychrisum italicum) ali kakšno sorodno vrsto. Zadnja leta jo pogosto prodajajo med zelišči, a je bolj zelenkasta, ker raste v predobri zemlji in je zato tudi manj dišeča. In seveda - diši po curryu. Migla, mleto poprovo meto se da uporabiti za čaj. Pa še en način: por, rumeno korenje, malo ohrovta, rumeno kolerabo, gomolj zelene, kak krompir in še kaj skuhamo, s paličnim mikserjem zmiksamo, morda ne čisto na fino, solimo in dodamo malo (!) mete. Ja, pa kaj sladke smetane, lahko tudi kisle. Super juhca. Gostota po želji, je pa gosta boljša. Svežo sesekljano včasih dodam v čokoladni biskvit. Zelo okusno. Kako bi bilo s suho, ne vem, morda velja poskusno dodati v samo en mafin, recimo. Kot vidite, sem zbiralka začimb v suhi obliki, na vrtu pa mi raste vse, kar raste pri nas. Narava je sploh zakladnica, samo poznati je seveda pa treba. No, ob vsakem obisku vrtnarij upam na še kaj. Sem ravno v soboto zvedela v rastlinjaku ob cesti Litija - Zagorje, da se letos obeta veliko začimb. Čez kak mesec dni. Čemaž bo pa tudi kmalu rasel. Imejte se - dišeče. rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. mar 2005 21:40

Ups, mi je uspelo poslati dvakarat, se opravičujem in še nekaj dodajam. Luštrkove mlade liste drobno nasekljamo, lahko kar narežemo na tanke rezance (eno pest nasekljanega na eno jajce), zmešamo z jajcem in morda žlico mleka ali smetane, včasih še malo na kockice narezanega sira. Spečemo kot omleto. Enako gre tudi z meliso. Oboje seveda slano, morda malo poprano. Ko bodo zeli zrasle - dober tek. rimljanka

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

23. mar 2005 6:36

Timijan obvezno dodam k kislemu ali sladkemu zelju ,ohrovtu ,jajčni omleti, rožmarin in žajbelj k pečenemu ali dušenemu mesu , ali pa omesite testo za kruh ,testo razvaljajte in dajte v pekač ,ko je že skoraj pečen pomažite z olivnim oljem lahko tudi z zaseko ter potrosite mešanico rožmarina in česna -pa še skleda regrata njam, njam..... LP Marta

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

23. mar 2005 9:13

migla Ail, naj bi bil cesen (francosko), mastike = grska smola?? (mastick, mastika, masticha...). Na netu je nekaj receptov, uporabljajo jo v kruhu, pecivu in likerjih. rimljanka, svoj podvojeni post lahko tudi izbrises - na desni strani posta imas dve ikonci, ena za spremembo sporocila, z drugo pa sporocilo lahko izbrises. Od zacimb sem vcasih zelo dosti uporabljala baziliko, timijan in origano – potem je pa ze vse imelo podoben okus, tako da se jih sedaj zavestno malo izogibam. Pazim pri ingverju in curry zmesi – ker domacim ni pretirano vsec, da ju ne predoziram. Rozenkravta pa ne poznam. Predstavljam si, da ima zelo mocen okus. Kupila sem pa tudi eno zacimbo, za katero sploh ne vem, kam naj jo vtaknem – sladki komarcek – ima kdo kaksno idejo? LP, R.

TUIA  

član od: 20.6.2004

sporočila: 12

23. mar 2005 9:17

Žajbel gre super na pečen krompir, dodam ga že na začetku in polijem z oljčnim oljem, koriander pa dam na svinjsko pečenko. Rimljanka mogoče veš kje se da dobiti ta curry oz. laški smilj. Kje pa kupujete kurkumo, jaz sem jo iskala pa je nisem našla. lp,tuia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

23. mar 2005 13:37

Tuia,kurkumo (ali turmeric - mogoče jo imajo kje pod tem imenom, pa te je zavedlo?) imajo v vseh kolikor tolikor založenih marketih, v Mercatoprjevin in Sparovih prav gotovo, sicer pa v trgovinah z naravno prehrano, kot je na primer Sonce (govorim za MB) in podobno. Jaz jo med drugim uporabljam, ko sama mešam curry (prav zaradi turmerica ima mešanica curry tako rumeno barvo). Odkar sem sama poskusila narediti to začimbno mešanico, kot jo delajo Indijke same doma, uporabljam kupljeno mešanico samo izjemoma, sicer pa si curry zmešam sama. Razlika je očitna, verjemite - ali je na forumu še katera, ki curry raje meša sama kot kupi že gotovo mešanico? Sicer pa prisegam na vsa zelišča in česen seveda, tudi poper v vseh svojih barvah in mešanicah je reden spremljevalec pri pripravi jedi pri nas doma (v zmernih količinah seveda, pa vendar), pa sezam. In vzhodnjaške začimbe - ingver, galangal, basil leaves, kaffir lime leaves, limonina trava. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

23. mar 2005 13:42

Še nekaj sem pozabila. Mislim, da je mastike, za kar sprašuje Migla, janež. Slepam po tem, ker delajo Makedonci in Grki iz janeža žganje, ki mu rečejo mastika. Da je curcuma isto kot rurmeric sem že napisala, Thym je timijan, o kardamomu (mi ga posipamo na kavo) pa je že bilo nekaj rečeno. Mamamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. mar 2005 15:10

Rebecca, hvala za nasvet. Kot vidiš, se hitro učim in sem že zbrisala. TUIA, laški smilj (verjetneje pa kako drugo vrsto, afriški smilj, npr.) lahko kupite v bolje založenih vrtnarijah. Skoraj zagotovo Trajnice Strgar v Črnučah (Ljubljana), kolikor se spomnim, pa jih je vsako leto mogoče najti na tržnici v BTC, samo zdaj je še malo prezgodaj. Enako velja najbrž za večino Slovenije. Na Googlu vtipkajte Helichrysum italicum, seveda na slike/images, ne na tekst, in odprlo se bo nekaj strani fotk. Meni je ob pogledu nanje kar zadišalo, tako so nazorne. Se strinjam, da je mastika janež, ki tudi sicer izvira iz Egipta in so ga uporabljali že stari Egipčani, dajali so ga v kruh, pa tudi, skupaj z mnogimi drugimi začimbami, za balzamiranje trupel (vir: spletna stran DROGA, Portorož). rimljanka

TUIA  

član od: 20.6.2004

sporočila: 12

23. mar 2005 16:30

Se opravičujem, vedno mešam kurkumo in kardamom. Ja kurkumo imajo res skoraj povsod, kardamoma pa res ne najdem. tuia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti