Omice in mame - pomagajte!

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

tema odprta - 12. mar 2005 19:33 | ogledi: 12.280 | odgovori: 7

Moja pokojna mama je delala nekašen slivov (rumov) lonec. Recepta mi ni zapustila, toda spomini nanjo in v žganju pripravljene sladke slive so ostale. Recept verjetno vsebuje: slive, veliko sladkorja, alkohol, dišave. Prevrete slive je konzervirala v velikem steklenem loncu in jih zaprla s celofanom. Tako vsaj mislim. Mami sem to zadevo redno jemala, skratka kradla. To so spomini na otroštvo.

Ta recept mora biti star najmanj 60 let. Prosim povprašajte starejše kuharice ali poznajo ta recept.

Hvala in LP

Migla

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

12. mar 2005 19:46

mi doma damo v velik steklen kozarec plast sadja(slive, višnje, ribez, češnje, maline, borovnice...) posujemo s plastjo sladkorja in ponavljamo dokler nam ne zmanjka sadja prelijemo z rumom, da je sadje prekrito pokrijemo s celofanom in postavimo na sonce. Mi pustimo kakšne tri tedne, ampak tudi med temi tremi tedni kar pridno krademo! Barbara

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

12. mar 2005 20:02

To zadevo poznam Barbara! V našem kozarcu so bile samo slive. Ne spomnim se, da bi jih mama dajala na sonce. Verjetno je uporaboljala slivovko. Rum je bil takrat predrag. Migla Sporočilo je spremenil(a) Migla dne 12. mar 2005 20:03:20

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

12. mar 2005 20:20

Moja mama za to zadevo uporablja domače žganje (pri nas na vipavskem je to tropinjevec).Ponavadi tako priravi tudi višnje in borovnice.Vendar vsako posebej-nikoli ne meša. LP terlikar 1

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

12. mar 2005 21:30

Prej pozabila napisat, da je potrebno med čakanjem nekajkrat premešat saj se sladkor vsede na dno! Na sonce pa verjetno zato, da se slakor prej raztopi! lp Barbara

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

13. mar 2005 17:28

Obožujem ta slivov lonec, sama ga vsako leto pripravim - seveda pa ne vem, če je tak kot ga imaš ti v spominu. Torej - skuhaš slivov kompot po svojem okusu (s sladkorjem, cimetom, klinčki, limonovo lupinico....), vrelega naliješ v kozarec in preden zavežeš (oz. priviješ pokrovček) v vsak kozarec vliješ še rum. Sama dam 1 likerski kozarček na kozarec od kumaric. Po enem mesecu je to TO. Lisa

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

14. mar 2005 6:40

MIGLA ,pozdravljena , moj recept za slive v žganju slive z iglo malo napikam in jih skuham kot kompot z dodatkom cimeta in klinčkov -naj ti ne razpokajo pri kuhanju -,slive naložim v steklenico ,do polovico nalijem z vodo kje so se kuhale slive ,ostalo polovico steklenice zapolnimo z dobrim domačim žganjem -najboljše je če je slivovo - shranimo za vsaj mesec dni in potem šljuk, šljuk ... Sladkate po okusu , jaz vse skupaj ohladim do polovice in potem dodam žganje . LEP POZDRAV VTOPLE KRAJE . Marta

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

14. mar 2005 13:31

V jeseni bom izprobala vse vaše recepte. Mislim, da bo najbolj podoben recept od Barbare. Spomnim se, da so bile slive zelo goste, z malo tekočine in dosti alkohola. Upam, da ne bom preveč pijana, ko bom preizkušala. Marta, danes je tu samo 18 stopinj, vendar sončno. Neobičajno nizke temperature imamo v marcu. Jutri bo že lahko veliko topleje. Imeli smo že 32 stopinj. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti