Odmrzovanje kruha, sirup iz mente

Ina  

član od: 20.11.2001

sporočila: 58

28. mar 2002 14:56

Larisa, moja mikrovalovka je Zanussi in sicer mehanska - ima samo dva gumba, ki se vrtita kot tista za elektriko na štedilniku. Na enem gumbu so stopnje moči mikrovalov (250, 450, ....do 750 W in zvezdica (za odtajanje), na drugem gumbu so pa minute. Torej kruh dam v pečko, en gumb nastavim na zvezdico, drugega pa na 5 minut. S tem, ko nastavim gumb za čas, pečka že začne delat. (Ni nobenega posebnega gumba za start). O porabi elektrike pa žal nimam niti najmanjšega pojma - ampak mislim, da ni veliko. Ker tudi jaz nisem imela posebnih navodil, sem od začetka kar malo eksperimentirala. Nastaviš malo nižjo moč in manj časa - če ni v redu, pa še za kakšno minutko ali dve podaljšaš čas ali pa povečas moč mikrovalov. Sčasoma zadevo pogruntaš. Pozdravčke in malo potrpljenja!

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

28. mar 2002 15:21

Larisa zdravo! Popolnoma te razumem, saj je meni mikrovalovka tudi uganka. V stanovanju, ki sva ga z mozem najela je del opreme in je seveda brez navodil, tako da precej experimentiram. Gumbi kot so Cook, Defrost, clock, time, roast, pomenijo razlicno delovanje, na clock obicajno nastavis uro, stisnes gumb, nato pa vtipkas cas recimo ob 2:15, vtipkas 215 nato pa start, time deluje kot nekaksna stoparica, ki jo jaz z veseljem uporabim, ko kuham makarone ali pa kaj pecem, pri tem pecica ne deluje. Defrost je za odmrzovanje, vtipkati pa moras cas, ce hoces tajati npr 3minute in pol, vtipkas 330 in stisnes start. Razlika med cook in defrost je, da pecica ne deluje s polno mocjo, pri meni je to 30%, na displeju se prikaze mala 03, pri kuhanju pa 10, jakost pa lahko tudi sama nastavis, nekje mora biti tipka power. kako deluje rost ne vem, predvidevam pa, da imas kombinirano pecico, kar pomeni, da lahko hrano tudi zapeces. Super. Kako hitro voda v mikrovalovki zavre, je ovisno od kolicine tekocine in moci pecice, jaz pogosto grejem kavo (filter) in velika skodelica, priblizno 2 dl, je v 1:30 ravno prav topla. Poskusila sem ze z vecjo kolicino (za riz) pa je trajalo vsaj kakih 10 minut. Mikrovalovka mi je vsec za kuhanje krompirja, 2 velika krompirja operem, napikam z vilico, zavijem v vlazno papirnato brisaco in dam v mikrovalovko, cas nastavim na 10 minut, pa petih minutah obrnem, ker moja pecica nima vrtljivega kroznika, preverim kako trd je se in nadaljujem. Kuhanega dam na kroznik, prerezem in nato v zarezo dam smetano in malo masla. Poizkusila sem ze peci biskvit, ki mi ni bil prevec vsec, pojedli smo ga vseeno. Bom se doma pogledala za nasvete in recepte, pa se jutri oglasim. Cao, R.

neznan uporabnik

29. mar 2002 7:04

Joj, Rebecca, hvala zaenkrat. kakšno znamko pečice imaš? Na moji piše nekaj približno "Mio star" ali nekaj takega. Pa še zvezdica je narisana zraven. Jaz sem doslej res samo segrevala in to na način, da sem pritisnila tipko TIME, nato npr.20 sekund in start. Ima pa vse tiste gumbe za clock, defrost, roast,.... pa od 0 do 9. Spodaj pa piše tabela (ne gumbi) npr. (kar izmislila si bom) 1 warm, 2 low, 3 high, 4 ....., 7...roast, in na koncu 0...clear. Pojma nimam, kaj bi to pomenilo. Imam pa vrtljivi krožnik. larisa

neznan uporabnik

29. mar 2002 8:05

Še to, napisala si, da ko uporabiš tipko CLOCK in npr. kuhaš makarone, nastaviš uro 2:15 (a se takrat sama pečica vklopi)? In še bolj me zanima, kaj si mislila, ko si napisala, da pri tem pečica ne deluje?? Kako naj vem, kdaj mi delujejo MV žarki in kdaj gre samo za navadno pečenje - če sploh so te možnosti? larisa

neznan uporabnik

29. mar 2002 8:05

Še to, napisala si, da ko uporabiš tipko CLOCK in npr. kuhaš makarone, nastaviš uro 2:15 (a se takrat sama pečica vklopi)? In še bolj me zanima, kaj si mislila, ko si napisala, da pri tem pečica ne deluje?? Kako naj vem, kdaj mi delujejo MV žarki in kdaj gre samo za navadno pečenje - če sploh so te možnosti? larisa

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

29. mar 2002 14:52

Larisa zdravo! Tvoje pecice ne poznam, tako da si z mojimi nasveti morda sploh ne bos mogla pomagat. Kaze pa, da sem bila malce nejasna. Clock pomeni ura. S to tipko nastavis cas, ne cas kuhanja ampak tocen cas. Tako kot na tvoji rocni ali stenski uri. Nima nobene povezave z delovanjem pecice. Tako kot imas lahko na stedilniku uro in/ali pa stoparico. Ce se enkrat ponovim, clock je za dejanski cas. Stoparica, ki jo lahko izkoristis kadar ne kuhas v mikrovalovku pa je time. Vsaj na moji pecici tako deluje. Makaronov ne kuham v mikrovalovki, ampak klasicno na stedilniku. Ker pa obicajno pozabim koliko casa jih ze kuham, se mi radi razkuhajo, razen ce uporabim stoparico. Kadar kaj segrevam v mikrovalovki, uporabljam tipko Cook, za odmrzovanje pa Defrost, ostalih pa nimam. Kadar MVP deluje to slisis in vidis, v pecici sveti lucka, kroznik se vrti in pecica brni, sicer pa ne. Ko si segrevala vodo, si slisala ventilator, ki brni ali ne? Ce si, poskusi z daljsim casom. 1/2 skodelice vode naj bi zavrelo v 1 1/2 do 2 1/2 minute. Vse tole ti razlagam bolj po spominu, tako da bom morala doma se enkrat pogledat, kaj res se pise na tipkah, da ti ne bom kaj narobe razlagala. Tudi znamke pecice se ne spomnim. Upam pa, da ti je vseeno v pomoc. Lep pozdrav, R.

neznan uporabnik

2. apr 2002 14:32

Lepa hvala za odgovore. Tudi ta vikend sem veselo uporabljala MV pečico in sicer zopet le za pogrevanje hrane in po standardni (meni poznani) metodi. Torej : Tipka Time, nato 2 min in start. Tortelini so se lepo segreli, prav tako tudi pohan piščanec in jota. Torej tipka Time pri meni ni samo štoparica, saj pečica brni, lučka sveti, krožnik se vrti in hrana se segreje. OK. Ko bom odtaljevala kruh, bom poskusila s tipko Defrost. Kaj pa, če hočem samo malce suh dva dni star kruh pomladit - uporabim najbrž le segrevanje. A ja, ni mi znano, kako naj vem, kakšna moč mikrovalov deluje, če pa nimam nikjer napisano?? Kako naj to naštelam? larisa

Ina  

član od: 20.11.2001

sporočila: 58

2. apr 2002 15:22

Jaz tudi za "pomlajevanje" kruha uporabim tipko za odmrzovanje - seveda pa manj časa. Če naštelam na gretje, je kruh še bolj trd kot takrat, ko sem ga dala notr.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

2. apr 2002 16:03

Imas na pecici kaksno tipko na kateri pise "power lewel"? S tako obicajno nastavis jakost. 10 pomeni 100% moc valov, 9 = 90%, 8 = 80% in tako dalje... Kako vidis s kaksno jakostjo dela? Pri moji pecici, ko ta deluje in se cas odsteva, na desni strani sveti mala stevilka deset. Bodi previdna pri gretju starega kruh, ko sem jaz enkrat pomlajevala pita bread, je bil tako trd, da bi ga lahko uporabila za kroznike. Jaz sem ga takrat pomlajevala tako, da sem ga zavila v mokro papirnato brisaco, verjetno pa bi pomagalo, ce bi ga dala se v vrecko, ker bi tako vlaga ostala. pozdrav, R.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

2. apr 2002 20:53

Obljubila sem, da bom pogledala v knjigo za nasvete in tule so. (The Classic 1000 Microwave Recipes; avtorica: Sonia Allison). Mikrovalovi lahko penetrirajo le 2,5 cm globoko v hrano v vseh smereh, zato so plitve posode boljse kot globoke, razene kadar pripravljamo kolace, ki narastejo, saj le-ti potrebujejo potrebni prostor. Okrogle posode so najboljse, sledijo ovalne. V kvadratnih oz. Pravokotnih se hrana vcasih ne segreje enakomerno, posebej na vogalih ne. Kuhanje je tudi bolj ucinkovito, ce debele kose obrnemo proti zunanjemu robu posode in hrane ne nagrmadimo na kup. Mesanje tudi pripomore k enakomerni razporeditvi toplote. Cel krompir in podobno hrano (npr jabolka…) razporedimo na kroznik ali posodo v votlem trikotniku, kvadratu ali krogu (na sredi ni nicesar) Ce je pecica starejsi model, brez vrtljivega pladnja, hrano med kuhanjem veckrat zasukamo. Priporocljivo je, da hrana po kuhanju nekaj casa pociva, da se toplota enakomerno razporedi. Predvsem veliki kosi (npr. puran) so lahko na zunanji strani prevec, v notranjosti pa premalo kuhani. Bolje je tudi, ce premalo kuhano hrano vrnemo v pecico za kratek cas, kot da ze v zacetku nastavimo daljsi cas, saj ze nekaj sekund lahko pomeni veliko razliko. (npr. prekipelo mleko ali stopljeno maslo namesto zmehcanega – moje prve izkusnje). Ker sol otrdi meso solimo na sredi kuhanja ali na koncu, ostale zacimbe pa lahko dodamo ze na zacetku. Delovanje pecice na prazno (brez hrane ali tekocine) lahko skrajsa njeno zivljensko dobo, zato v primerih ko segrevamo manjse kolicine npr 1-2 zlicki mascobe, postavimo v pecico skodelico vode. Strinjam se z Ino , da je potrebno kar probat. Ina, kaksne so kaj tvoje izkusnje? Ali v mikrovalovki tudi kuhas ali pa jo uporabljas samo za samo za odtajevanje in pogrevanje? Ce imas kak preizkusen recept se priporocam, Lep pozdrav, R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti