Kateri vok?

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

23. feb 2005 13:57

PUNCE ,en konkreten "hitri "recept iz voka prosim. lp Marta

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

23. feb 2005 14:45

Hojla, hvala za razlago vsem. Sedaj me je začela zadeva res zanimati, ker se oba z možem nagibava k zdravi prehrani, torej čimveč zelenjave, minimalno rdečega mesa, ne predolgo kuhana ali kako drugače toplotno "obdelovana" hrana. Bi vas pa prosila za še kaj več informacij. Potrebujem seveda osnovne recepte z enostavnimi sestavinami za začetek - nisem iz Ljubljane - ter seveda vaše izkušnje, kako ste ostali začeli kuhati z vokom. Hvala in LP, potencialna vokovka župca

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

23. feb 2005 14:58

Meso - piščančje prsa ali svinjino (najraje file ali ribico) zelo na tanko narežem in mariniram s sojino omako. V vroč vok dam malo olja, ko se segreje vok postrani obračam, tako, da se naoljijo stene in vržem notri meso in mešam. Če ga je večja količina, raje dvakrat, zato, da hitro zakrkne in se opeče. Stresem ga na krožnik in dam v vok nariban ingver in na manjše kose narezano zelenjavo - lahko papriko, korenje, zeleno, brokoli, čebulo, por,česen, pač kombiniraš, kar ti paše. Če se prijemlje, dodam malo vode in za par minut pokrijem. Ko se zelenjava malo zmehča, ostati mora čvrsta, dodam meso, premešam in zalijem z mešanico pol l vode, v katero sem dala približno pol dl sojine omake in eno zvrhano žlico gustina. Poizkusim, če je dosti slano, solim, pokuham samo toliko, da se omaka malo zgosti. Mogoče se sliši veliko tekočine, samo pri nas imajo vsi radi veliko omake.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. feb 2005 19:14

Kot je rekla Veri, vok naj bi čim težji. Pomembno je tudi, da moramo najprej segreti vok in šele ko se iz njega začne kaditi, vlijemo maščobo (tako se hrana ne bo prijemala). Na hitro opečemo meso, narezano na trakove, nenehno mešamo (super je, če meso prej mariniramo v sojini omaki; jaz si običjano to naredim zvečer, da se čez noč prepoji, in drug dan je potem še manj dela). Ko meso porjavi, ga damo na toplo, na vroče olje pa stresemo čebulo, narezano na širše polmesece, sesekljan česen in potresemo z ingverjem (brez skrbi, nobenega tujega okusa ne da ta začimba, če je seveda ne uporabimo preveč - za štiri osebe na primer čajno žličko, pa bo ok). Malo premešamo in dodamo ostalo narezano zelenjavo, kar pač imamo - por, papriko (za oko je lepo, če sta rdeča in zelena), bučke, cvetačo, grah, korenje (tega zrežemo na tanke rezance), vodni kostanj, bambusove vršičke, sojine kačke. Potem dodamo še meso, dobro premešamo in dodamo še malo sojine omake, če jed ni dovolj slana. Kitajci ne uporabljajo soli, jaz pa tudi ne, ker zelenjava potem uplahne. Če želimo več omake - ta je dobrodošla, če postrežemo k jedi kuhan bel riž - si pripravimo mešanico ostrigine omake, sojine omake in malo vode ter razmešamo z žlico jedilnega škorba ali riževe moke. To zlijemo v vok tik preden ugasnemo ogenj. In jed je gotova. Mimogrede, ostrigina omaka nima nam tujega okusa, da pa kitajskim jedem tisto pravo noto. Dodelava vsake jedi pa je seveda odvisna od okusa posameznika. Grem pa zdaj pobrskat še za kak čisto enostaven recept. Aja, če zgoraj opisani jedi dodamo še rezance ali riž, dobimo toliko bolj nasitno jed. Mora pa biti riž v tem primeru skuhan toliko prej, da ga v vok dajemo popolnoma hladnega, enako je z rezanci. Pošljem kasneje nekaj receptov tajksih in burmanskih uličnih kuharjev. Pa še ena pomembna prednost voka - tako kot brat od Veri je tudi moj sin začel jesti zelenjavo takrat, ko sem jo prvič pripravila v voku. Pa jaz tudi. Pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. feb 2005 19:48

Če smo že pri voku: da ne bomo govorili samo jedeh, ki jih jemo z vilico, prilagam še eno jed, nekakšno enolončnico, ki nas je navduševala na Tajskem (in jo zdaj delamo doma, ob koncu zabave, namesto golaževe ali kisle juhe). Preprosta za pripravo, poseben okus pa ji da kokosov mleko. Potrebujemo - za štiri osebe: - žlico olja - žličko rdeče curry paste, lahko pa to tudi izpustimo - 50 dag sočne svinjine, narezane na kocke - dva dl kokosovega mleka - konzervo koruze - skodelico graška - žlico ribje omake - dve čajni žlički rjavega sladkorja (brez strahu, jed ni nič sladkasta) - naribana lupina limete V voku segrejemo olje in dodamo curry pasto. Če delamo brez paste, v maščobi takoj dobro opečemo meso, da je lepo rjavo. Dodamo kosovo mleko in skodelico (1/4 litra) vode in pustimo, da vse skupaj zavre. Vok vmes malo potresemo, potem znižamo t emepraturo in kuhamo četrt ure. Dodamo grašek in koruzo, po petih minutah potem še ribjo omako, sladkor in lupino limete. Tajci temu dodajo še sveže liste svoje bazilike, a če te začimbe nimate sveže, je bolje, da ne uporabite nč drugega. Jed postrežemo s parjenim rižem (ali pa tudi brez tega, sploh če ni glavna jed). Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. feb 2005 7:16

Moja sojina omaka za skoraj vse jedi v voku. Delam tako, kot je zgoraj opisano. Ko sta meso in zelenjava opečeni, jih dam nazaj v vok, obilno potresem z zmletim ingverjem in nato prelijem z omako. Za omako zmešam malo hladne vode z žlicko moke (ali gustina), dodam sojino omako (in ostrigovo omako, če jo imam), pol žličke sladkorja, žlico kisa. Prevrem, dodam žlico sezamovega olja in stresem na krožnik. POsujem s sezamovimi semeni.

Clek  

član od: 17.1.2005

sporočila: 33

24. feb 2005 9:06

Tudi sama sem kupila vok pri Tefalovi akciji, ki jo ima Mercator ampak, ko sem zdaj prebirala vašo pošto sem ugotovila, da ga čez litoželezni vok ni. Zaenkrat še nisem nič prakticirala te kuhinje ampak vaše ideje in recepti so me navdušili tako, da bom šla zdaj v nabavo pravega voka. Clek

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. feb 2005 9:43

Tefalovega sem tudi jaz kupila, ampak tisto ni vok, nima prave oblike, je fajn ponev in jo bom tako uporabljala, ampak vok je pa nekaj drugega:) lahko probate tale dva recepta, ki sta oba za vok: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4482 http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4483 Spodnji je moj prirejen zgornji, za tiste, ki nimamo vedno vseh potrebnih sestavin doma, pa bi vseeno radi nekaj ala-kitajskega jedli. Okus se je nam zdel neverjetno podoben, čeprav pol sestavin nisem imela originalnih. Ner se ustrašit liste sestavin, vsaj za prirejenega imaste večino gotovo že doma! Če boste probale, povejte, kako se vam zdi, ok? Bom v prihodnjih dneh še kakega dala gor. Veri

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

24. feb 2005 20:48

hojla, hvala za recepte. Ja, Veri, kljub opozorilu so sestavine teh tvojih receptov naredile name velik vtis. Recepte si pridno shranjujem in tudi tale tva tvoja si bom, da jih poizkusim, ko kupim vok. Zanimivo, da nihče ne naredi v voku kaj iz kakšne ribice. Ali pač? LP, župca

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

25. feb 2005 7:17

Res ste fejst punce ,hvala vam za recepte in nasvete . LP Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti