Božična večerja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

13. dec 2004 12:23

Če se komu ljubi packat za božično večerjo - jed je res super, čeprav zahteva nekaj časa za pripravo. Namreč, puranji file v listnatem testu. Fileje solimo in popramo ter opečemo na maslu. Tataraski biftek (računamo dve zvrhani žlici na en file) zmešamo s kislo smetano (dve čajni žlički za en file) in s tem namažemo fileje po obeh straneh. Listnato testo narežemo na primerno velikost in zavijemo vsak file posebej, nekajkrat prebodemo z vilicami ter pečemo v pečici, najbolje na pekaču, obloženem s peki papirjem, dvajset minut na 200 stopinjah (ali na 180, če je pečica na vroč zrak). Zraven serviramo baby korenje in grašek, dušeno na pari in potreseno z baziliko. Ali pa kako drugače, kakor imamo zelenjavo radi. Mamamia mamamia

janmasa  

član od: 12.12.2003

sporočila: 78

13. dec 2004 18:57

Asja! Me veseli, da je zadeva uspela. lp, Masa

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

13. dec 2004 20:50

Karmen tvoja ideja ni slaba, pa ne za božično večerjo, ampak za silvestrovo, ker delam do poznega in vse lahko dokončam na brzake. Všeč mi je da počaka še do naslednjega dne....................Ni lepšega kot nekaj prigriznit ob gledanju Dunajskega koncerta in kasneje smučarskih skokov. Mamamia to je pa vsak filejček mišljen posebej? Lumpica

bejči  

član od: 3.7.2003

sporočila: 12

14. dec 2004 8:14

Lahko narediš tudi večji kos puranjih prsi in jih spečeš. Sem že delala tako, da sem imela dva večja kosa, ki sem jih popekla in nato poleg dodatkov oblekla v testo. Bilo je super. lp Rahela

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

14. dec 2004 9:41

Pri nas doma pa imamo, kot vsako leto, za bozicno vecerjo foundi. Meso je izkljucno pljucna pecenka, pecemo pa tudi zelenjavo (npr. cvetaca, sampinjoni, bucke..). Zame, ki vse pripravljam, je to zelo enostavno, zato se malo bolj posvetim omakam.Tako moj bozicni predvecer ni posvecen kuhanju, pa tudi bozicna vecerja pri nas pomeni predvsem druzenje, saj tak" foundi lahko traja tudi 3 ure in vec. julia

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

14. dec 2004 10:26

JULIA , nam prosim podrebneje zaupaš pripravo mesa ,omak .... Hvala za prijaznost ! LP Marta

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

14. dec 2004 10:59

Draga Prekmurka, saj pravzaprav ni kaksne posebne priprave. Obicajno kupim eno celo pljucno pecenko (to je najboljsi del govejega mesa, ga uporabljamo tudi za tatar biftek ali pecen biftek..to pisem zato, ker sem ze dozivela, da je nekdo mislil, da je pljucna pecenka iz pljuc ), za dve osebi je dovolj cca pol kg. Meso narezem na kose ali kocke velikosti kot za golaz, prelijem z olivnim oljem in dam v hladilnik do uporabe. Ga nic ne zacinim, ker ga kasneje pomakamo v omake. Zelenjavo samo ocistim in narezem na manjse koscke (kot meso). V moji dolgoletni praksi so bili sampinjoni odlicni. Odvisno od okusa. To je vse. Potrebujes se spirit za kuhanje, ki se dobi v lekarni. Ker zivim na Irskem, ne vem, ce se v Sloveniji dobi zele za foundi (to je nekaksen zele, ki se namesto spirita nabrizga v gorilnik). Pa saj je vseeno, vazno, da gori... Meso ali zelenjavo nabadamo na foundi vilice in pecemo v posodi za foundi, v kateri je ze vroce olje. Jaz uporabljam samo olivno olje.Ce imamo radi manj peceno (rare ali medium, pac pecemo manj casa). Peceno namakamo v omakice, ki so v majhnih posodicah okoli foundija. Ojej, skoraj sem pozabila na omake: to je tako individualno in uporabis lahko vse mogoce sestavine in domisljijo. Vse je dobro. Mogoce samo za primer: nekaj zlic kisle smetane, pol manj jogurta in nariban hren. Ali tatar omaka (majoneza in nasekljane zacimbe) ali salsa (paradiznik, paprika, cesen, cebula-zmleto) ali sojina omaka s sladkim cilijem in limonino travo. Vem, da se v Merkatorju dobi precej zacimb in dodatkov. Mislim, da je najbolje, da vsak kreira omakice po svojem okusu in sestavinah, ki jih ima (senf, rdeca paprika, avokado...). Lepo je tudi, ce so omakice razlicnih barv, ker, saj ves, zelodcni in drugi sokovi komaj cakajo, da jim posljemo informacijo, kaj prihaja... Upam, da sem ti pomagala. Ce se bos odlocila za bozicni vecer pripraviti foundi, bos videla, kako razbremenjena bos (kar se kuhanja tice) in kako bodo vsi uzivali v pripravi in peki za mizo. Lp v prelepo Prekmurje - pa tudi vsem ostalim v najlepsi dezelici. julia

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

14. dec 2004 11:15

Mamamia živjo! Ali bi bil tudi piščančji file primeren za v listnato testo, kajti naši imajo raje piščanca kot purana. Kaj misliš ali zraven pašejo tudi kakšne omakce, tudi take kot jih je omenila Julia? Lejčy

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

14. dec 2004 15:57

DRAGA JULIA , hvala za tvojo prijaznost ,če sem bom odločila za foundi ,ti bom sporočila kako smo se imeli . TEBI IN TVOJIM želim vse dobro in lep pozdrav na Irsko. Marta

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

14. dec 2004 19:31

Lejčy, jaz uporabim tudi piščančje meso za v listnasto testo. Fileje najprej na hitro popečem v ponvi, posebej prepražim šampinjone. Razvaljano listnato testo zrežem na večje kvadrate, na vsakega dam piščančji ali puranji file, nanj šampinjone, čez preganem testo in stisnem robove. Premažem z jajcem in spečem.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti