Božični jedilnik

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

1. dec 2004 12:38

Ja, tudi pri nas se držimo teh "pravil" za Božič in Novo leto. Kokoš res jejte samo na Božič! Če se jo kdo "drzne" jesti na novoletno noč še tole: baje pri svojem brskanju in prskanju s kremplji vso bogastvo odnese... LP, Stanka

Zara-Marisa  

član od: 12.6.2003

sporočila: 351

1. dec 2004 18:19

Avokado z rakci 3 avokadi 20 dag (oluščenih) repkov - kozice/mini škampi ... 10 dag majoneze peteršilj česen sol lahko tudi malo limoninega sok (za bolj kiselkast okus) Avokada prerežemo na polovice in razkoščičimo. Z žlico odluščimo meso in ga narežemo na kocke. Dodamo kuhane rakove zadke, majonezo, sesekljan peteršilj in česen, solimo ter narahlo premešamo. S to zmesjo napolnimo avokadove lupine. (1 oseba naj bi pojedla pol nadevanega avokada) *** Božič s sestro Vendelino in mojstrom Goljatom. Vale-Novak, 1997

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. dec 2004 19:51

Ja, prekmurka ima prav glede piščanca in svinje in zakaj ju jesti ob božično-novoletnih praznikih. Za aperitiv je penina, glede hrane pa mi prisegamo na tradicijo: pečen puran, polnjen z jabolki in suhim sadjem, zraven glazirani kostanji, malo mlincev, ajdove kaše in rdečega zelja, za povrh pa reform torta (narejena vsaj dva dni prej, da se prepoji, pa še panike ni na božični večer). Pa nekaj kozarčkov dobrega vina. Pred tem pa seveda odpiranje daril, ki jih dedek mraz pusti pod smrečico. mamamia

Lucy  

član od: 7.2.2002

sporočila: 80

3. dec 2004 12:40

Predvidoma bo pri nas: Predjed: rukola s parmezanom, olivnim oljem in balzamičnim kisom Juha: verjetno gobova (jo vsi obožujemo) Glavna jed: Polnjen piščanec, mlinci, francoska solata, zelena solata, testeninska solata z dimljenim lososom Sladica: Potratna potica. Sicer pa ne smemo pozabiti na dobro vino, ki se mora prilegati hrani.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. dec 2004 13:41

Kljub temu, da pri nas mesa ne jemo pa poznam stare sege in navade in to kar pravi Prekmurka je res. Te dni se ne je aviacija ampak pujski. Sicer pa se z jedilnikom se ne ubadam. Bo pa sigurno kaj dobrega. lp Vesna Vesna Milek Recko

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

3. dec 2004 19:11

prav imaš Marta. tako moraš na starega leta dan pojesti kurji krempelj, da staro pustiš za seboj in na Novega leta dan svinjski rilec, da greš naprej... Puskusila enkrat in nikoli več... ni bilo preveč ..hkm... užitno in lepo... lp juhica

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

4. dec 2004 11:13

Jaz pa vedno za Božično večerjo pripravim nekaj iz divjačine. Ponavadi skuham srnin golaž s kruhovimi cmoki in brusnično marmelado, ali pa srnine medaljone v omaki s sirovo polento, brusnično marmelado v dušeni hruški. Zelo dobra je tudi pečenka (srne-mlade ali pa mlad divji pujsek) z dodatkom veliko zelenjave, ki se duši poleg pečenke, zraven pa kakšen krompir ali pa riž, ter motovilec ali solata. Seveda pa ne sme manjkati sladica, navada je da moramo imeti potico in domače piškote, spečem pa tudi torto (sadno z jogurtovo kremo ali pa čokoladno). Lejčy

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

22. dec 2004 13:18

Jaz pa razmišljam o polnjenih puranjih roladicah, samo ne vem, če bom jih lahko ocvrla . Verjetno bo bolje naredit zrezke. A ima kdo kaj več izkušenj in s čim vse ste jih polnili? Kaj naj postrežem zraven? Definitivno francoska solata bo! Mora bit, ker jo v večina obožuje! Razmišljala sem tudi, da bi zraven spekla nekaj krompirjevih kroketov. Zdaj mi manjka samo še tisto malo priloge. Prosim za pomoč! Tudi glede izbire juhe. Slaščic bo več kot dovolj. Lp, Rožica. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

22. dec 2004 15:12

Rožica za juho ti predlagam bučno- krompirjevo kremno, s kruhovimi kockami, ki je malce lažja, da bo šlo ostalo lažje dol.Lahko namesto rumene buče vzameš tudi por, ki da lep pikanten priokus. Zakaj ne bi mogla ocvreti roladic - le to poskrbi da bodo puranji zrezki tanki in ne preveliki, da se bo vse lepo prepeklo. Roladico zviješ, zapneš z zobotrebcem in paniraš kot običajne zrezke. Lahko pa jih samo prepogneš na pol, in spneš pa paniraš, če te skrbi zavijanje. O polnjenju ruladic poglej post z naslovom Mesne rulade. Francoska solata bo prima priloga, lahko dodaš še kako kuhano cvetačo in brokoli, prelito z lahko tatarsko ali jogurtovo omako, ali pa testeninsko s popečeno zelenjavo. Dobre bi bile tudi popečene bučke in melancani z čisto malo česna in olivnega olja (lahko pripraviš v naprej da malce odstoji in se je kot hladno prilogo) Ali pa, ker boš meso pekla na štedilniku, lahko že v naprej pripraviš zelenjavno lazanjo v pečici in jo daš zraven za prilogo (samo tu francoska solata malo pade iz konteksta). V tem primeru bi jaz dala zraven še veliko skledo mešane solate. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

22. dec 2004 15:19

Eh toliko imam opravka s soljenjem pameti drugim, da svojega jedilnika nisem napisala. Ne vem kako sicer tole paše v kontekst pujsov in aviacije, ampak jaz že nekaj let za božič pečem zajca. Takega z veliko dobre file, za prilogo pa rdeče zelje. In v kontekstu zajca zraven zeljnato solato. Juho spustimo, ker je to večerja in bo že tako preveč vsega. Za sladico pa letos planiram nekaj iz kvašenega listnatega testa (Pečjak), nadevano z vaniljevo skutno kremo in suhimi, v vinu namočenimi marelicami, ki so mi ostale kot stranski proizvod pri izdelavi novoletnih daril. Kaj bo pa ratalo je pa seveda druga stvar. Na božični dan nas na kosilo vedno povabi tašča, ki se vedno skrajno potrudi, tako da peko potice z veseljem preskočim (jo namreč obožujem in če bi jo pekla še jaz doma, bi imela sto kil po praznikih). Kaj čmo če je pa volja bolj švoh, meso pa itak... saj veste. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti