Kruh brez pšenične moke

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

16. jul 2012 23:17

Alergična na živila iz družine trav? Jaz naj bi tudi bil (sicer blago) alergičen na trave, pa lahko mirno jem vsa žita.

Tanjika82, ne le, da je pira trava, pira je celo pšenica.

Ajda, mimogrede, ni trava (Poacea), ampak dresničevka (Polygonacea).

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

17. jul 2012 8:18

Pira vsebuje gluten, vendar pravijo, da se tudi gluteni v različnih žitih med seboj razlikujejo in, da nekateri povzročajo manj težav. Tisti, ki imajo celiakijo, pa se morajo tega vseeno izogibati!

 

Masy, če imaš probleme res vsemi žiti (verjetno ne samo zaradi glutena ampak tudi kakšnih beljakovin?), potem se boš morala zateči k sojini, čičerikini, kostanjevi, kokosovi, tapiokini, krompirjevi, konopljini ... moki, vendar najprej res preveri, katere od teh smeš. Sedaj se že marsikaj dobi pri nas, pa tudi na internetu je mogoče najti precej receptov. Tule sem izbrskala enega s kostanjevo in čičerikino moko (http://www.ednevnik.si/entry.php?w=alenkar&e_id=), je pa bolj kot en kolač, ker se pripravlja s pecilnim praškom.

trac

masy  

član od: 19.8.2010

sporočila: 28

17. jul 2012 9:06

Najlepša vam hvala vsem res hvala... ja na žalost morem biti brez ker se mi mora koža pozdraviti kajti šele potem lahko grem na testiranja tako da moram poskusiti nekako tako ne tudi pire ne smem... imam kremo ki mi sicer malo pomaga a vendar se mi ne zaceli dovolj. 

 

Za prvič bom poskusila kokosov kru, me pa zanima če se v BIO TOPU dobi tudi čičerikina in kostanjeva moka?

 

Maša

masy

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. jul 2012 9:49

masy je napisal/a:

Pozdravljeni

 

Sama imam težavo namreč pred 14 dnevi sem izvedela da sem najverjetneje alergična na vsa živila iz družine trav (pšeniča, rž, prosa, ajda, riž,...itd.) zato me zanima če ima kdorkoli podobne težave in kakšen kruh si lahko spečem poleg kokosovega katerega imam namen poskusiti v prihodnje saj mi kaj drugega ne preostane. 

 

Če ima kdo kakšen recept za kakršno koli jed bom zelo hvaležna.

 

Lp, Maša



masy

 

Zakaj pa potrebujes kruh? Da si naredis sendvic? Jaz bi na tvojem mestu enostavno stisnila zobe in bila brez kruha in ostalih jedi toliko casa da se ti koza pozdravi. Saj je izbor primerne hrane velik.

Kaj pa koruza? Npr. http://www.zenska.si/recepti/predjedi-prigrizki/re

V receptu za kokosov kruh lahko kokos nadomestis s kaksnimi drugimi orescki.

 

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 9:54

Čičerikina ja, kostanjeva ne. Slednja je nasploh hudirjevo draga (pod 20 €/kg je ne dobiš).

Z vsemi neglutenskimi mokami kruha v običajnem smislu (vzhajan hlebec kvašenega testa) ne moreš speči. Niti zamesiti, pravzaprav.

Je pa npr. vzhajan "kruh" iz čičerike zelo dober, če zamešaš tako v bistvu tekoče testo, ga potem vliješ v primerne modelčke in skuhaš nad soparo. Rahel, puhast, okusen in - kruhast. Na pečico v tem primeru raje pozabi.

Pri tem niti ni treba imeti čičerikine (ali katere koli druge) moke - lahko začneš kar iz zrnja, ki ga čez noč namočiš, zjutraj pa z minimalno količino vode (mleka, sirotke, kefirja ipd.) zmelješ v blenderju in dodaš kvas (v primeru kefirja niti ni treba). Čez dan pustiš vzhajat in popoldne/zvečer skuhaš "kruh".

Tak postopek je zelo blizu temu, kar se dela na jugu Indije (sicer pretežno iz riže, a tudi iz marsičesa drugega) in se imenuje "idli". Če namesto kuhanja na sopari testo vliješ v ponev in spečeš neke vrste palačinke, dobiš pa "dosa".

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 9:59

rebecca je napisal/a:

Kaj pa koruza? Npr. http://www.zenska.si/recepti/predjedi-prigrizki/re

Koruza je žito, torej trava.

rebecca je napisal/a:

V receptu za kokosov kruh lahko kokos nadomestis s kaksnimi drugimi orescki.

Ne bo držalo; kokosova moka (za razliko od kokosovih kosmičev) je razmaščena, gre namreč za ostanek kokosa po ekstrakciji kokosovega mleka (kosmiči pa so le zmlet posušen, sicer pa neobdelan kokos), zato je njihova sestava približno 20 % beljakovin in 12 % maščob (kosmiči: 7 % beljakovin in 66 % maščob - podobno pa tudi ostali oreški, +-10 %).

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 17. 2012 10:03

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. jul 2012 10:32

666 je napisal/a:

rebecca je napisal/a:

Kaj pa koruza? Npr. http://www.zenska.si/recepti/predjedi-prigrizki/re

Koruza je žito, torej trava.

rebecca je napisal/a:

V receptu za kokosov kruh lahko kokos nadomestis s kaksnimi drugimi orescki.

Ne bo držalo; kokosova moka (za razliko od kokosovih kosmičev) je razmaščena, gre namreč za ostanek kokosa po ekstrakciji kokosovega mleka (kosmiči pa so le zmlet posušen, sicer pa neobdelan kokos), zato je njihova sestava približno 20 % beljakovin in 12 % maščob (kosmiči: 7 % beljakovin in 66 % maščob - podobno pa tudi ostali oreški, +-10 %).



Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 17. 2012 10:03

 

za koruzo nisem vedela da se uvrsca med zita ,

menjavo kokosa z orescki sem predlagala na podlagi recepta - kvazi biskvit brez sladkorja, po analogiji s pecivom.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

masy  

član od: 19.8.2010

sporočila: 28

17. jul 2012 11:04

JA saj ni problem stisnem zobe in zdržim brez kruha ampak se mi pa tu in tam tudi zlušta kakšne marmelade ki sem jo vajena jesti na kruhu zato me malo muči in da ne bom za zajttrk jedla vedno sadje in jogurt pa podobne stvari. 

 

Najprej bom poskusila kokosov kruh in morda kdo ve če bi lahko v njega tako kot v drug kruh umešala semena(sončnice, bučnice, lan, sezam). 

Sicer pa hvala za vse informacije.

masy

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 11:41

rebecca je napisal/a:

menjavo kokosa z orescki sem predlagala na podlagi recepta - kvazi biskvit brez sladkorja, po analogiji s pecivom.

Saj ni nič narobe , samo pojasniti sem hotel, da prehranska vrednost ni enaka - kokosova moka vsebuje manj maščobe in več beljakovin kot kaki mleti oreški, in to je pač treba upoštevati pri sestavi jedilnika.

Sem pač tiste vrste človek, ki ga večina hitro označi za pametnjakoviča, ampak moj namen je zmeraj dober... 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti