Kruh brez pšenične moke

masy  

član od: 19.8.2010

sporočila: 28

17. jul 2012 11:44

666 je napisal/a:

rebecca je napisal/a:

menjavo kokosa z orescki sem predlagala na podlagi recepta - kvazi biskvit brez sladkorja, po analogiji s pecivom.

Saj ni nič narobe , samo pojasniti sem hotel, da prehranska vrednost ni enaka - kokosova moka vsebuje manj maščobe in več beljakovin kot kaki mleti oreški, in to je pač treba upoštevati pri sestavi jedilnika.

Sem pač tiste vrste človek, ki ga večina hitro označi za pametnjakoviča, ampak moj namen je zmeraj dober... 



 

Hvala sama te nimam za pametjakoviča ker očitno veliko veš o teh zadevah zato sem ti zelo hvaležna ;)

masy

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jul 2012 12:43

666 je napisal/a:

Čičerikina ja, kostanjeva ne. Slednja je nasploh hudirjevo draga (pod 20 €/kg je ne dobiš).

 

Kostanjevo moko prodajajo v večini trgovin za bivšo mejo po 2 - 5 evrov. Za bistveno manj kot 20 evrov je naprodaj tudi na spletu.

http://alimentazione.twenga.it/farina-di-castagna.html

 

 

nola

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. jul 2012 12:46

  ne, saj je kar prav da opozoris. Pod imenom kokosova moka kupujem kosmice. V receptu od masy je pa bo res moka (sem jo nasla tudi v Kalcku)

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

17. jul 2012 15:21

masy,

če si zaželim marmelade, si spečem ajdove palačinke. Meni so fine.

Kar se pa tiče koruzne moke: iz same koruze se klasičnega kruha ne da speči, delajo pa Srbkinje in Bosanke iz nje v pekaču "koruzo" in "projo". Fino je v glavnem le prvi, morda še drugi dan. Ni za marmelado, je kar močno-mogoče paše bolj z mesom ali enolončnicami... Pobrskaj za recepti.

Ti pa priporočam čiiiiiiiiiiiiiiiiiiimveč surove zelenjave-sicer koristno pri mnogih zadevah, tudi proti celulitu... 

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

17. jul 2012 15:22

Kaj pa imaš na koži, če ni skrivnost?

 

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. jul 2012 19:25

Ajda prav gotovo ni iz skupine žit (čeprav je ajdova moka pogosto onesnažena s pšenično). Jaz bi se tudi najprej polotila ajdovih palačink z marmelado  Zdi se mi, da med brezglutenskimi izdelki npr. v Kalčku dobiš tudi  ajdove "kartončke", z marmelado bi morda bili celo okusni.

Tudi kvinoja in amarant sta iz druge zgodbe (ne za kruh, ampak za druge dobrote).

 

Pa koruza, riž in proso so tudi precej daleč od pšenice, tako da jih večina alergikov na pšenico prenaša (raje kot pa piro). Če diagnoza še ni čvrsta, vsekakor poskusi - potem se ti pa itak odpre cel asortiman brezglutenskih izdelkov.

Nasja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 21:05

nola je napisal/a:

Kostanjevo moko prodajajo v večini trgovin za bivšo mejo po 2 - 5 evrov. Za bistveno manj kot 20 evrov je naprodaj tudi na spletu.

http://alimentazione.twenga.it/farina-di-castagna.html

Sicer sem iz Ljubljane, ampak - a te lahko objamem? Hvala za namig.

 

Nasja je napisal/a:

Ajda prav gotovo ni iz skupine žit (čeprav je ajdova moka pogosto onesnažena s pšenično). Jaz bi se tudi najprej polotila ajdovih palačink z marmelado Zdi se mi, da med brezglutenskimi izdelki npr. v Kalčku dobiš tudi ajdove "kartončke", z marmelado bi morda bili celo okusni.

Tudi kvinoja in amarant sta iz druge zgodbe (ne za kruh, ampak za druge dobrote).

Pa koruza, riž in proso so tudi precej daleč od pšenice, tako da jih večina alergikov na pšenico prenaša (raje kot pa piro). Če diagnoza še ni čvrsta, vsekakor poskusi - potem se ti pa itak odpre cel asortiman brezglutenskih izdelkov.

Dajmo zdaj nekaj razčistiti: alergija na pšenico ≠ alergija na gluten ≠ alergija na trave!!!1

Kdor je alergičen na pšenico, ne sme pšenice, lahko ječmen, lahko riž.

Kdor je alergičen na gluten, ne sme pšenice, ne sme ječmena, lahko riž.

Kdor je alergičen na trave, ne sme pšenice, ne sme ječmena, ne sme riža.

Tudi simptomi so različni!

Trave so sledeče:

1) pšenica, pira, ječmen, rž in oves - naštete vsebujejo gluten

2) proso, koruza, riž, sirek - ne vsebujejo lastnega glutena

"Žitarice", torej zrnje, ki botanično ne sodi med trave, pa je:

1 Čičerika, leča, mung, soja, fižol, bob, grah, adzuki... - naštete so stročnice

2) Ajda, amarant (drugo ime: ščir), kinua (napačen zapis: *kvinoja), kokos, kostanj...

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. jul 2012 21:45

Al' prav se piše kinua al' kvinoja,

se šola novočŕkarjov srdita

z ljudmi prepira starega kopita;

kdo njih pa pravo trdi, to se praša.

(Prešeren za 21. stoletje)

 

Mi je pa všeč poimenovanje "ščir", samo ne vem, če bi  ga v naših trgovinah dobila pod tem imenom... A za mung in adzuki pa nimamo slovenske ustreznice?

 

Sicer pa pohvale za nazoren prikaz.

Do popolnosti  za vse zainteresirane dodajam samo še

alergija na pšenico ≠ alergija na gluten  ≠ celiakija.

(pri celiakiji gre za drugačen(avto)imunski proces kot pa pri alergijskih reakcijah).



Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 17. 2012 21:55

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. jul 2012 21:51

Aja, a lahko pričakujemo kakšen bolj natančen recept za "kruh" iz čičerike?

Za tiste lenobe, ki ne maramo eksperimentiranja s količinami...

Hvala

Nasja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. jul 2012 21:55

Nasja je napisal/a:

Mi je pa všeč poimenovanje "ščir", samo ne vem, če bi  ga v naših trgovinah dobila pod tem imenom... A za mung in adzuki pa nimamo slovenske ustreznice?

 

Ščir je stara slovenska beseda in uradno pomenovanje vrst iz rodu Amaranthus, ki jih je v Sloveniji vsako leto več, saj so vse vrste prišle od drugod (in še prihajajo), nekaj iz južne Evrope, ostale iz Severne Amerike. Večina je nadležnih plevelov na njivah, sploh pa vsi ščiri rastejo na drugotnih rastiščih, v naravi jih pred prihodom z ljudmi ni bilo. No, nekaj vrst je tudi okrasnih rastlin.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti