Kvašeni kuhani štruklji

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

tema odprta - 2. jun 2004 7:59 | ogledi: 20.004 | odgovori: 14

Včeraj sem na Tolminskem jedla res dobre kvašene štruklje, ki so bili polnjeni z lešniki oz. orehi. Prvič sem jedla kaj takšnega in bila navdušena! Pozna mogoče kdo to okusno jed? Se priporočam za recept!

LP, Stanka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. jun 2004 8:22

Stanka, moja mami jih je delala in še vedno jih vsaj enkrat tedensko. Brez natančnega recepta. Narediš dobro kvašeno testo (kot za potico), vzhajaš (ni treba toliko kot za potico), razvaljaš, namažeš s katerikolim nadevom (skutni, orehovi, pehtranov), zaviješ, pa se malo vzhajaš in skuhaš. Zelo preprosto in dobro. Rabiš neko posodo za kuhanje štruklov, če te nimaš pa jih lahk zaviješ v cunjo, zavežeš in skuhaš. 20 minut približno, odvisno od debeline štrukla. Mjam, kako dobra je bila mamina kuhinja. Spomini ...

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

2. jun 2004 8:49

Tudi jaz imam odlično mnenje o kvašenih štrukljih, Kraševci jih pripravijo zares enkratno. Zanima pa me Mimika, kakšna je ta posoda za kuhanje šrukljev? Je to kakšna specialna posoda? LP, Alenka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. jun 2004 9:22

Poišči recept za t.i. kobariške štruklje, ne bo ti žal. So pregrešno dobri. Loni

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. jun 2004 10:47

Alenka, za kuhanje štrukljev se dobro obnese velike lonec, ki ima notra posebno mrežo oziroma lunjičasto stojalo. Takega ima moja teta. Dobila ga je za poročno darilo pred 40 leti. V njem kuha štruklje. Kakšni so modernejši piskri, nimam pojma. Naša mami jih kuha v kitajski bambusovi posodi. 8 let nazaj sem jo prinesla s Kitajske in od takrat naprej so štruklji in kruhovi cmoki še mnogo boljši kot prej. Imajo tak prijeten eksotičen okus po lesu. Je tudi zelo praktična reč, ker lahko sestavljaš po nadstropjih, odvisno koliko imaš za skuhat. Skratka, mami je največji pristaš kitajskega bambusovega soparnika in jo že sedaj skrbi, kje bo dobila novega, ko bo ta razpadel. Prej jih je kuhala zavite v cunjo. Tudi to je vredu, edino odvijati jih je malo težje, ker so vroči.

Natassa  

član od: 29.1.2003

sporočila: 97

2. jun 2004 14:59

Tudi Pečjak prodaja zamrznjene vzhajane orehove štruklje. Jaz jih pustim zunaj več kot svetuje Pečjak, nato pa nad soparo skuham. Meni so všeč. Natassa

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

2. jun 2004 19:47

Za kuhanje nad soparo sem v Merkurju kupila samo vložek, zloži in razpre se kot roža (pa še poceni je). Na ta način paše skoraj v vsak navaden lonec. Za štruklje ga dam v bolj široko kozico, da je večja površina pri bolj razprti "roži". No, vseeno to ni za večje količine, dva štruklja pa se krasno skuhata. Mimogrede: enako krasno se v manjši kozici na pari skuha pest brokolija in nekaj koleščkov korenčka, tega se mi prej ni dalo pacati v vodi, pa še hitro se je razkuhalo. Res priporočam vsakomur.

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

3. jun 2004 7:24

Ola ! Jaz ga tudi imam in je res super. Kupila pa sem ga v Avstriji in je bil skoraj za polovico cenejši. lp, Jacha

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. jun 2004 9:42

V Sparu stane nekaj čez 1000 SIT, jaz ga imam že precej časa. Loni

planinka  

član od: 7.5.2004

sporočila: 10

3. jun 2004 10:28

Živijo! Pri nas na Goriškem pa morajo biti po stari tradiciji štruklji na godovni dan vsakega družinskega člana. Jaz jih pripravljam takole: 70 dkg moke, 3 dcl mleka, 4 dkg kvasa, 1 žlica sladkorja, 6 dkg masla, 1 jajce, malo soli. Zamesimo testo (predhodno vzhajamo kvas) in pustimo, da vzhaja. Medtem napravim skutni nadev: 80 dkg skute, 3 cela jajca, malo sladke smetane, limonino lupino in sladkor po okusu - odvisno od kislosti skute. Na maslu preprazimo bolj na suho drobtinice, pripravimo si še cimet in namočene rozine. Ko je testo vzhajano, ga razdelimo na polovico, vsak kos razvaljamo, namažemo z nadevom in potrosimo z drobtinicami, rozinami in cimetom. Lahko dodamo tudi mlete orehe. Zvijemo kot potico in damo v suho, z drobtinicami potrošeno malo večjo kuhinjsko krpo. Štrukelj povežemo na rahlo (ker bo narastel ko bo vzhajal) z vrvico ali bombažem in pustimo, da vzhaja na obeh straneh (vmes obrnemo) pribl. 30 man.Kuhamo v slani vodi 20 min na eni strani, na drugi pa malo manj. Sestavin je za dva štruklja, dolga kot malo večja kuhinjska krpa. ( pribl. 33 koščkov) Iz izkušenj pa: bolj kot je testo bogato (več jajc) večja je verjetnost, da kuhan štrukelj upade; debelejši štrukelj prinaša s sabo več problemov, ker se mora kuhati več časa...Jaz štruklje kuham v zelo veliki posodi in v vodi, nekateri pa jih kuhajo tudi tako, da čez veliko posodo z vodo napnejo krpo in nonjo položijo štrukelj, da se kuha na sopari.V Italiji pa se dobijo posode za kuhanje štrukljev na sopari. Dober tek!

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

3. jun 2004 13:30

Fani ali ima tista posoda noge. Nekaj podobnega imam doma ( noge caa 3 cm). In koliko vode date v lonec. Oprostite nevednosti. Jaz to posodo uporabljam samo za blanširanje zelenjave. martina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti