Vazelinsko olje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 3. jan 2014 13:39 | ogledi: 4.841 | odgovori: 11

Strojček za rezanje rezancev mi je pričel grdo škripat.  V navodilih piše, da ga je treba mazati z vazelinskim oljem za živilske stroje.  Da ga ne bom preveč iskala bi prosila tiste, ki to poznate za nasvet, kje  v Ljubljani ali bližnji okolici se splača pogledat.  Na internetu sem ga že našla, a bi se zaradi poštnine spletnemu nakupu raje izognila.  Hvala!

Cila

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. jan 2014 14:25

Vprašaj v kaki lekarni za parafinsko olje, verjetno ga imajo tudi v kmetijskih zadrugah (se ga uporablja za tesnenje sodov), ampak tam so večja pakiranja. lp, proxima

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. jan 2014 14:59

Verjetno bi bilo mdobro tudi kostno olje. Včasih so ga v majhnih flaškah imeli v Lovcu, za puške mazat. Ne vem pa, če trgovina Lovec še obstaja. Ampak kaka tarcuna z lovskimi pripomočki pa mora biti. Ali pa vzemi olje za šivalne stroje mazat.

lp

cervus

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

3. jan 2014 15:29

V lekarni kupi parafinsko olje za v ušesa,so čisto majhne flaške,preverjeno deluje.

jesen

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

3. jan 2014 15:30

Jaz bi uporabila olivno olje. Vazelina je že dolgo več ali manj sintetična, po mojem mnenju uporabna samo za mazanje čevljev.

Parafinsko olje se uporablja za  zaščito vina v cisternah pred oksidacijo. V lesenih sodih se ne uporablja. Dobiš ga v vseh trgovinah za kmetijstvo.

Kostnega olja ne poznam, a puška je nekaj drugega kot rezanci.

Olivno olje pa lahko dodaš tudi testu za rezance in ne more narediti škode. Enako lahko uporabiš maslo ali mast. Lahko bi uporabila lanolin, a tega dobiš samo v lekarni (predrag zaradi enormnih marž) ali trgovini za čebelarje oz. naravni lekarni. Tu pa je problem  preveliko prakiranje, dobra stran pa, da ga lahko porabiš za naravno kremo za obraz in telo. In ko jo boš enkrat naredila, bo lanolin vedno na razpolago. Recepture najdeš na google.

jovita

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. jan 2014 15:48

Rastlinskih in živalskih maščob oziroma olj se nikoli ne uporablja za mazanje strojnih delov, ker oksidirajo. Parafinsko olje, vazelin in podobno so mineralna olja in ta so sintetična, odkar jih izdelujejo, v naravi pa ne obstajajo v čisti obliki. Tista, ki so food-grade ali so pripravljena za medicinske namene, ne vsebujejo toksičnih primesi, lahko jih mirno tudi poješ, samo se izločijo neprebavljena. lp, proxima

cveticamarjetica  

član od: 10.10.2013

sporočila: 21

3. jan 2014 18:17

Poglej v lekarni ali v trgovinah s kozmetiko, da ne delam reklame. Pred leti sem ga kupila v stiku in v tekočem stanju. Uporablja se tudi za mazanje gume pri hladilniku.

lp, cveticamarjetica

cveticamarjetica

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

3. jan 2014 20:23

Hvala vsem. 

Parafinsko olje imam doma (za mehčanje ušesnih čepkov). Proxima, če te prav razumem tudi na rezancih sled tega olja ne bo škodila?  (Mož mi je najprej predlagal naj pošpricam kar  z WD40Sploh pa sumim, da je bil nekdo preveč priden in je strojček temeljito opral z vodo , ker sedaj škriplje kot slabe  zavore pri kolesu)
Cila

 

PS. če bo kdo iskal, trgovina Lovec v Ljubljani je sedaj v BTC , nasproti GIGA Športa, mislim, da je to hala A.

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 03. 2014 20:26

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. jan 2014 7:53

Ne. Ravno tako, kot ti ne škodi, če poješ vazelin, s katerim si si namazal razpokane ustnice. Parafinsko olje je podobna stvar, samo v tekoči obliki. Če bi ga spil v makroskopskih količinah (deci ali več), bi verjetno fasal drisko, hujšega pa ne bi bilo. lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

4. jan 2014 9:04

Tako okje se uproablja tudi za šivalne in pletilne stroje stroje, torej ga v ustreznih trgvoinah tudi imajo.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti