Rudolph 24kitchen

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

23. maj 2014 0:49

Bravooooo! Čestitke uspešni prekmurski navezi, tebi, Sweetness Bakery pa še posebej! 

Super reportaža in krasne fotografije (abstraktni nadevi gibanice so TOP)!

 

 

Mojca

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

23. maj 2014 8:42

mamaF, rada fotografiram vmesna stanja, ker si ljudje lažje predstavljajo kaj pomeni politi. Ker lahko je žlica "toliko" ali TOLIKO. Slika pa pove več :)) 

:)

Sweetness Bakery

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. maj 2014 9:18

Imam samo vprašanje glede krhkega testa:

"Najprej nas je poučil, kako se pravilno naredi krhko testo. Moko vsipamo na pult, naredimo jamico in v sredino damo jajce, sladkor, cimet, na lističe narezano maslo in sol."

 

Kaj ni pravo krhko testo zgolj moka, mrzlo maslo, sol in malo vode?

 

Drugače pa +1 za blog. Je fajn~



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 23. 2014 09:40

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. maj 2014 10:34

Kolikor vem, gre v krhko testo tudi jajce, čeprav ni nujno. Jaz dam sicer samo rumenjak, ne dam pa vode.

mamamia

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. maj 2014 10:50

Ja, tudi sama navadno dodam rumenjak, vendar pa naj bi bilo tisto res aventično (ameriško oz. hrustljavo) krhko testo, ki ga srečaš v ameriških jabolčnih pitah, sestavljeno zgolj iz omenjenih štirih sestavin.

(meni za enkrat sicer bolj ustreza z rumenjakom in sladkorjem, ker mi hrustljavega še ni uspelo narediti)

 

Life is war against boredom~

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

23. maj 2014 13:10

MiriBon, celo jajce je dal, ne samo rumenjak. Brez vode. Saj bi prilepila fotko kot dokaz, pa ne znam. Se zdaj spomnim, da sem kolegici še namignila, da bi lahko jajce zaradi lepše fotke obrnili, da ne bi na lupini bil tako žig viden. :))

V bistvu ni bila jama, ampak je bila moko daleč okrog ostalih sestavin vsipana. Vse sestavine je veleposlanik najprej pregnetel in šele potem sta vgnetla moko. 


Jaz tudi delam s celimi jajci in brez vode in je testo fantastično. 


Sweetness Bakery

Sporočilo je spremenil(a) Sweetness Bakery dne 23. 2014 13:13

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

27. maj 2014 10:46

Samo upam, da gibanica ne bo končala v taki izvedbi kot orehova potica.

trac

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. maj 2014 14:46

trac je napisal/a:

Samo upam, da gibanica ne bo končala v taki izvedbi kot orehova potica.



trac

 

Popolnoma enako sem tudi jaz razmišljala. Kako bo kaj izpadla prekmurska gibanica. 

Krhka testa prihajajo v več izvedbah. Raznorazna sladka, iz katerega so se (oz. se še) včasih delale jabolčne pite. Vsaj doma so vedno delali take, da je bilo za 2 do 3 ali več cm  testa in potem posipana jabolka gor, pa še kaka mreža iz testa čez. V bazi jih je za en bataljon, sadne pite delam pa res samo take, da so "obrnjene na glavo": VELIKO sadja in minimalno testa. Sladko krhko testo delam samo še v stilu Torta z malinami in pinjolami od Tete Torte, ker je testa res zelo malo. Sezona za to se je že začela: http://www.kulinarika.net/recepti/6222/sladice/torta-z- 

Če imate fige, predlagam mojo pito s figami.

Potem je še testo, ki je samo iz moke, masla in soli. Dodajanje jajc/rumenjakov je neporebno, če znaš testo pravilno pripraviti. Vodo dodajaš po žlicah, najbolj krasno se pripravi v multipraktiku. Tega testa se ne sme preveč gnesti, ker se sicer maslo preveč inkorporira z moko oz. pravilno zgneteno testo izgleda ne-zgneteno. Testo mora zavito v folijo počivat v hladilniku kako uro. Potem se ga razvalja, polni in peče. Koščki masla med moko naredijo testo krhko (podobno kot pri listnatem testu). Če je testo preveč zgneteno, dobiš nekaj, precej trdega. Uporabno je tako za sladke kot za slane pite. Dokler nisem odvandrala , tega testa res nisem poznala in sem se ga naučila sama pripravit. Zdaj ga kar kupim in imam na zalogi v zmrzovalniku. 

 

 

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

27. maj 2014 16:14

To tazadnje testo je nujno!!! Pate brisee obozujem! In res moraj nujno biti notri lise masla. Uporabno je tudi za pito tipa galette vendar je res da mora biti testo tanko ker nima sladkorja. Pri teh pitah je poanta v nadevu in plastovitosti testa. Na hitro mora boti zgneteno tudi zato, da se gluten ne razvlece ker ta pa naredi vsako nekvaseno testo zanic. Od biskvitov dalje.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

27. maj 2014 16:17

Aja pa rudolfa ne prevec resno vzeti. roko na srce se meni zdi da kaj prevec ne obvlada. Sploh ko pride do kuhanja. s tako izjavo se sicer zamerim 7/8 slovenije ki ha obozuje. Saj ne recem, stric je prijazen in simpaticen, ampak da bi bil nek ideal za kuhanje, pa dalec od tega. Marsikatero stvar znate napraviti same boljse! Zna pa lepo organsko okrasiti torte da izgledajo zelo mamljive in slastne

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti