Odvoz smeti

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. jun 2016 19:16

rdkapica je napisal/a:
Bom kar v tej temi nadaljevala z informacijo, ki me je malo presenetila in se z njo popolnoma ne strinjam ... ampak če je dovoljeno, potem je dovoljeno:

V starejši številki (dobro leto nazaj) strokovne revije sem zasledila zapis v zvezi z biološkimi odpadki: "Pri ljubljanski Snagi so nam povedali, da odlaganje navadnih plastičnih vrečk v biološke zabojnike sicer ni prepovedano, a zagotovo ni zaželeno". Tudi na njihovi spletni strani navadne plastične vrečke niso naštete med odpadki, ki jih ne smemo odlagati v zabojnike z rjavim pokrovom

http://www.snaga.si/locevanje-odpadkov/organski-b

 

rdkapica

Točno piše, da so dovoljene le bio razgradljive vrečke. Nerazgradljive bi se v koščkih potem znašle v vrečah s kompostom.

Zase lahko rečem, da sem vesela, da odpadke sploh odvažajo. Če s prodajo še kaj zaslužijo, še dobro. Vsa organizacija, mašinerija, zaposleni in za to potrebne zgradbe niso zastonj. Če bi morali plačati še to, bi bila po mojem laičnem gledanju položnica vsaj 3x višja.

Veliko bolj me moti to, da je že vsak najmanjši vijak v trgovini pakiran v posebno, večinoma nepotrebno veliko, embalažo. 

Cila

cotkan  

član od: 7.6.2016

sporočila: 26

12. jul 2016 10:00

Z ločajajevanjem odpadkov smo postali honorarni sodelavci komunale, samo se vprašam kdaj se bo odbitek mojega honorarja poznal na položnci.

cotkan

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

12. jul 2016 10:08

Saj se pozna..na večji položnici. 

Life is war against boredom~

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. jul 2016 11:28

cotkan je napisal/a:
Z ločajajevanjem odpadkov smo postali honorarni sodelavci komunale, samo se vprašam kdaj se bo odbitek mojega honorarja poznal na položnci.

cotkan

Lahko pa gledaš tudi takole: eni od vedno ločujemo bio odpadke od ostalih, ker imamo kompostnike. In če imaš malo smeti, imaš malo dela z ločevanjem. Tudi v tej eri ovojnin, plastike,......se da, če se malo potrudiš.

Lahko pa seveda vse prevališ na pleča drugih oz, jamraš.................

rimljanka

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

12. jul 2016 11:40

cotkan je napisal/a:
Z ločajajevanjem odpadkov smo postali honorarni sodelavci komunale, samo se vprašam kdaj se bo odbitek mojega honorarja poznal na položnci.

cotkan

To je pač en pogled. V bistvu je pa potrebno tako malo truda, da 'pomagamo' zmanjšati količino smeti. In pri nas v Ljubljani že dve leti zapored nismo en mesec plačali nič, ker se je z ločevanjem odpadkov zmanjšala količina odpadkov, ki niso ta reciklažo.

trac

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. jul 2016 11:40

cotkan je napisal/a:
Z ločajajevanjem odpadkov smo postali honorarni sodelavci komunale, samo se vprašam kdaj se bo odbitek mojega honorarja poznal na položnci.

cotkan

 Lahko pa bi bil pribitek na položnici, če ne bi ločeval. Navsezadnje smeti tudi pridelujemo, kajne?

Se strinjam, da bi lahko komunalci marsikaj bolje in ceneje počeli, ampak tako preprosto pa tudi ni.

 

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. jul 2016 11:47

cotkan je napisal/a:
Z ločajajevanjem odpadkov smo postali honorarni sodelavci komunale, samo se vprašam kdaj se bo odbitek mojega honorarja poznal na položnci.

cotkan

Če odpadkov ne boš proizvajal, ne boš imel z njimi nič dela. Se pravi, da je vse posledica tvojega ravnanja. 

Da se pri položnicah premalo pozna (mimogrede: Snaga Lj. je prav zaradi vestnega ločevanja opazno znižala znesek na decembrski položnici), so (ste) precej krivi občani sami! 

Namreč:

-odvoz plastike, stekla in papirja je brezplačen - stroške pokrijejo s prodajo surovin

-odvoz preostalih odpadkov se plača. Manj, ko ljudje ločujejo, več kontejnerjev rabijo za preostale odpadke, večja je položnica. Na moji položnici je točno napisano, koliko in kako velike kontejnerje imamo in kakšen delež odpade na naše gospodinjstvo. Imamo približno enako število posebnih kontejnerjev za ločene odpadke in črnih za mešane.  Matematična logika: če ne bi ločevali, bi bil na položnici še enkrat višji znesek. 

Namesto, kritikantstva se raje vsak po svojih močeh potrudimo tudi za red v okolici, ne samo v svojem stanovanju. 

Nasploh me jezi miselnost, da morajo za vse izven mojega praga poskrbeti drugi. K sreči živim v podeželskem naselju, kjer še vlada miselnost, da je hvalevredno za lastno  udobje in spodoben izgled kraja kaj postoriti tudi na skupni lastnini. 

Cila

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

12. jul 2016 14:56

Moja pripomba, razjezilo me je zelo.Imamo otok za več vrst odpadkov. Seveda ločujemo.Zadnjič pride kesonar odpeljat kartonsko embalažo, slučajno sem pogledala skozi okno in kaj vidim,lepo poleg kartonov oni zmečejo noter še plastenke.Ej res sem bila jezna ko ris,mi ločujemo pol pa oni vse skupaj.Žal sem bila prepozna za pofotkat,da bi imela dokaz.

dari

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

12. jul 2016 15:16

Cila je napisal/a:

Če odpadkov ne boš proizvajal, ne boš imel z njimi nič dela. Se pravi, da je vse posledica tvojega ravnanja. 

 

Cila

Točno tako. Zadnjič sem na radiu FM4 poslušala prispevek o družini, ki proizvede skoraj nič oz.zanemarljivo malo smeti in se pri tem ravnajo po konceptu Zero-Waste (www.zerowastehome.com). Življenjski stil ki definitivno pije vodo, po mojem skromnem mnenju in če bi slehernik od navedenega upošteval vsaj eno postavko, bi bili že na dobri poti.

 

svenska

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

13. jul 2016 6:14

No, srečni vi v Ljubljani, ki vam zmanjšajo položnice. Nam jih še nikoli niso, še več, se mi zdi, da si vsako leto namislijo kaj novega, npr. voda, ki teče po strehi... V 10 letih sem s 26€ prišla na 49€, (za isto št. oseb).

Res je pa treba odplačati novo čistilno napravo....

To, kar piše Dari, pa opazujem jaz z okna že dolgo, ...

Kot sem v prejšnjih postih že pisala, sem velika  (in dosledna) zagovornica ločevanja. Pa se včasih tudi počutim kor honorarka.

marjja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti