Nekaj besed o rio de janeiru

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. feb 2013 1:00

Ja, kot rečeno danes spet v nabavo razglednic. Ugotovim, da je praznik tudi danes, vendar večina trgovin dela. Najdem kiosk s lepo izbiro razglednic, ene pol ure zbiram, katere, pol se nekaj spomnem in se grem nekje usedet, da mal porazmislim: saj se prejemniki med sabo ne poznajo, lahko so razglednice enake, torej, grem nazaj zbirat, katero razglednico izbrat za vse. Čez ene pol ure ( ali kaj podobnega) se odločim. Ura je nekje okrog enih, jaz se odločim za obisk botaničnega vrta. Tale tukaj ( botanični vrt ) šteje med najboljše botanične vrtove ( tropske ) na svetu. Velik je nevem kolk hektarjev in seveda je iluzija, da bi vse to videl, pa niti ne zanima me kaj prida. Rad bi vsekakor videl kavo, kakav in tisto drevo ki daje gumo, sem prepričan, da to imajo tukaj. Odpeljem se z metrojem do zadnje postaje, zdi se mi, da ni treba komplicirat, lahko je vse peš, do vrta je po oceni cca 30 - 45 min, izpadlo je cela ura, mal nerodno, je zelo vroče,jaz klobuka nimam ( saj veste, da me ne prepoznajo ), sence pa tudi ni ne vem kolk, sreča paje, da so prodajalci piva in vode lepo razporejeni, sprehod je prijeten duž obale lagune Rodrigo de Freitas. Pri vrtu serprajz: danes ne dela. V vodiču Lonely planet piše, da dela vse dneve v letu, razen za božič in prvi dan novega leta. Pol pa človek začne mal premišljevat ( pa ne preveč intenzivno, itrak je vroče, da kakšna celica ne pregori ), namreč, a je boljše potovat s turistično agencijo ali sam. Pri agenciji te niti ne stane kaj več, imaš pa vse urejeno, ni nobenega serprajza. Oni poskrbijo za vse, za prevoz, za to kdaj si lačen, kdaj te bo tišalo na stranišče, kdaj boš zaspan, vse so prej preverili, vse dela. S turistično agencijo, v istem času vidiš precej več. Vendar se meni vseen moja varianta bolj dopade, sem prepričan, da veliko bolj doživim deželu na svoj način ..........................

Nazaj grede, spet peš, do copacabane, tam vsepovsod gužve, veliko cest zaprtih za promet, vsepovsod neko ropotanje, migajo z ritkami................ pojem kuhano koruzo in se počasi odpravim do postaje metroa. Termometer na plaži kaže 36 stopinj, seveda sem zaskrbljen, a bom tole zdržal, pa se mal pomatram  ( uf, uf....... ) in zdržim.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. feb 2013 1:57

pa še kakšna slikica:

a kdo ve kako se po portugalsko reče odrezati? Na zgornji sliki, na tem mestu, jaz za vsak slučaj grem na drugo stran ceste. Tako je videti poštni nabiralnik;

in tako tel. govorilnica:

tako pa gužva:

in policija zraven:

Sprehod po omenjeni laguni, na levem hribu je kip Krista:

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. feb 2013 2:09

A je tole iz Portoroža?

pred mene zleti ptič:

z

zdelo se mi je, da vpraša: a veš kateri sem ptič? Jaz odgovorim, verjetno vran ( saj veste, egzotična dežela, tudi vrani morajo bit nekaj podobnega - egzotični ). Zdelo se mi je, da sem slišal ***bi se:

vsepovsod gužva:

plaža Copacabana danes okrog štirih:

in, nek turist je kuhano koruzo:

 

ežoj

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

13. feb 2013 8:49

Hja, tole zadnjo slikico gledam. A, ko plešeš, pa vseeno nadeneš klobuk?

zeta

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

13. feb 2013 9:10

Super te je brat Ežoj....

Vrtejbenka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

13. feb 2013 9:20

Ohhh, res krasno jutranje branje

Blanchy

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

13. feb 2013 10:21

Ampak Ežoj, a ne bo niti enega ta pravega teleščka ?? Ker, kot se mi zdi se ti potovanje izteka in je možnosti iz dneva v dan manj ....

hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. feb 2013 12:06

Ma, hedonist, nič ne bo, cirkus tukaj je končan ( v torek zvečer ) in mene ni bilo zravn. Bil sem v ponedeljk zvečer, ustrajal do devete ure in pol zapustil prizorišče, ne da bi kaj videl, razen čakajočih » udeležencev na cesti, naredil par posnetkov, pa se nič ne vidi, kajti, bil sem v gneči, ki se je premikala in je vse neostro. Ma tukaj s karnevalom je drugače, kot si mi ( no vsaj ) predstavljamo: ni to neskončna » parada » prsatih lepotic, ki migajo z ritjo v ritmih sambe, to je ( se mi zdi ) predstava za turiste, odvija se na nekem prizorišču, ki mu rečejo » sambadrom ». Vstopnice za to so v prodaji nekaj mesecev pred karnevalom, pokupijo jih lokalne tur. Agencije in razni preprodajalci, ki potem, za časa karnevala to drago prodajajo ( se mi zdi cca 200 – 300 $ ). Pri meni je stvar v tem, da jaz tega cirkusa, vse te gužve in hrupa sploh ne prenesem. Če bi me zanimalo, bi tudi dal tist denar, tako, se mi zdi brez veze. KO sem planiral tole potovanje, sem si mal mislil, da izberem čas ko ni karneval, pa sem se vseen odločil, kot sem se, čeprav sem komaj našel prenočišče, pa še to po 3 do petkratni ceni ( za tist teden karnevala ). Pravzaprav večina dogajanj ( ki jim rečejo karneval ) je v nekakšnih uličnih zabavah, ki se vrstijo po celem mestu, so nekakšne fešte, rekel bi posameznih » kvartov ». Ponavadi so nekakšni muzikanti v živopisnih oblačilih, večkrat nekakšni plesalci (( nič kaj oh in sploh ). Muzika je ( v središču dogajanja ) tolk naglas, da ti vse dobesedno zveni v glavi, vsi se neki prerivajo, vsepovsod okoli so prodajalci » vsega i svačega », predvsem piva, pa kaj za pod zob se dobi, cene niso sploh navite, so take normalne. Posebej so znane te » fešte » na Copacabani in Ipanemi ( tam jih je več hkrati, bil tam in videl, pa ne pozno. Pridejo tudi domačini, včasih vidiš kako staro mamo, pripeljala vnuko, ali celo družino, lokalni fantje se mi zdi hodijo skos okoli teh fešt. Nekaj juh je tudi našemljenih, pa ne preveč, večinoma niso.................

Bodoči, da se pije pivo, zelo opitih ni videti, bruhanja tudi ne, stranske ulice ( itak ) smrdijo po scalnici, veliko je seveda odpadkov po tleh, ki pa se sicer čistijo pa ne dovolj.

V hostlu sta ( poleg ostalih ) dva američana ( fant pa punca ) in en par iz Buenos Airesa, ki so prišli sam na in zaradi karnevala. Zjutraj ( no to je v našem hostlu po zajtrku okrog enajstih ) gredo na plažo, menjavajo, le, da je večinoma Copacabana ali Ipanema, in so zvečer na teh zabavah, sploh jim na misel ni prišlo, da bi šli na sambadrom ( no vsj američanom ne, z njimi sem več v stikih.

No, tako vse skupaj jaz vidim in razumem, vsekakor, za časa karnevala Rio diha drugače, in je ( čeprav te ( tako kot mene ) ne zanima ) vseen vredno ogleda.

Pa na sploh: Rio je eno najlepših mest, ki sem jih videl ( verjetno kar najlepše ).

Pri nam bi nekje mogli naredit mega gasilsko veselico, ki naj traja nekaj dni, naredit fajn reklamo ( sicer bi se itak hitro razvedlo ) pa se te njihove karnevalske veselice kar skrijejo.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. feb 2013 12:33

A ja, še to:

Sedaj sem končno prišel na svoj račun, glede temperatur. Po dnevi, se mi zdi, da je čez 30 stopinj in je res ( prijetno ) toplo ( podobno kot v Zadru sredi avgusta o poldnevu, ko se ves tist kamen razbeli le za enih pet stopinj je tukaj topleje ). To je videti tudi tako, na podzemni, če klima ne dela: sediš čist pri miru in od tebe kaplja............

Včeraj prebil zelo prijeten dan v botaničnem vrtu. Ne, nisem videl kavin grm, niti uno drevo, ki daje gumo, niti kakav. Na vhodu en možakar mi je povedal, kje naj bi bila kava, pa je ni, ni niti na nekem seznamu, ravno tako ni » ruber tree » ( onega za gumo ), kakav pa naj bi bil, jaz ga pa nisem našel.

Včeraj sem tudi zanalašč slabše jedel za zajtrk, da bi pol nekje kaj pojedel, mislil sem kar v botaničnem vrtu. Izpadlo je tako, da se v botaničnem vrtu ni dobilo nič pametnega ( ocvrta jajca in sendviči ), tam se bil do šestih, pol se nekje vsedem da neki pojem ( vsepovsod je strašanska gužva ) čakam skor pol ure, nobeden me niti pogleda ne, v bližnji samopostrežbi kupim neko ( portugalsko ) konzervo ribe...................

Polovica poti (časovno ) se je iztekla, v Riu sem še danes, jutri odhajam naprej ( in se čez nekaj dni spet vrnem ). Prihodnjo noč bom prespal še tukaj v hostlu, naslednjo pa na avtobusu, vožnja traja 20 ur ...................

ežoj

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

14. feb 2013 12:59

Srečno vožnjo ! Najbrž ne bi povedal kam, kaj ?

(morbit tam sreča japonskega turista, očitno se je le ta izognil karnevalu)

lp

 

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti