Maslo na vrhu čokoladne torte

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

7. jan 2013 23:22

Robbus, saj tole testo ni biskvit, ampak krhko teto, zato je popolnoma normalno, da je trdo, krhko in ne "mehko penasto", kot so biskviti. Nič nisi naredil narobe pri testu, vse je tako, kot je bilo mišljeno v receptu

Kar pogumno naprej, v nove kuharske zmage!

P.S. Za primerjavo si poglej, kako izgleda recept za običajno čokoladno oz. kakavovo biskvitno testo, boš takoj opazil razliko v sestavinah in postopku

 

http://www.kulinarika.net/recepti/12619/sladice/cokolad

 

Mojca

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

8. jan 2013 0:05

Krhko testo je trdo, če je preveč zgneteno. Jaz se ga skoraj ne dotikam, v multipraktiku naredim drobtine moke in mrzlega masla, nato dodajam žlice hladne vode, da se sprime v kepo. Potem ne gnetem več. Pita ima krhko testo, ne biskvita. (pustimo zdaj pita burek, pita kruh in tiste biskvitne, ki ne vem zakaj se imenujejo pite)

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

8. jan 2013 0:59

Bannanna ampak mrzlo maslo in moka se nikakor nočeta sprijeti v maso, če ju dobro ne zgneteš :( Kako to misliš, narediš drobtine v multipraktiku? Ko sem jaz mrzlo maslo in moko gnetel, je nastala neka čudna gmota, ki je lep strukturo dobila šele z dodajanjem vode... Vendar sem veliko gnetel. Kako naj brez gnetenja naredim testo?

Robbus

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

8. jan 2013 5:00

S temle krhkim testom ima veliko ljudi težave. Pravzaprav moraš hladno maslo v multipraktiku ali pa s temle pripomočkom kar se da malo mšati z moko. Pa jajce lahko prišparaš, ga prav nič ne rabiš. 

Poglej tale video: http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/pie-crust Pod videom je recept, če ti Alton prehitro govori.

 

Da se je maslo nabralo na vrhu, je po moje še vedno kriva previsoka temperatura čokoladne mase.

 

Če jo boš še kdaj delal ti predlagam, da za nadev skoraj zavreš smetano in maslo. Odmakneš z ognja, dodaš nasekljano čokolado in mešaš, doler se čokolada ne raztopi. Pod nobenim pogojem ne smeš dati čokoladno maso nazaj na ogenj. Na koncu dodaš rum ali kako drugo žganje, če vam je všeč, lahko smetani dodaš žličko ali dve instant kave.

Recept v knjigi je zelo slabo napisan, ni čudno, da ti "torta" ni ratala. :)

In to nikakor ni torta, ampak pita.  

 

 @bannanna, mislim da v slovenščini ni prevoda za "pita bread". Angleški "pie" = slovensko "pita". Ravno zaradi te zmešnjave sem imenovala moj recept za "pita bread" čarobni kruhki. 

 



Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 08. 2013 05:57

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. jan 2013 9:21

Robbus je napisal/a:

Bannanna ampak mrzlo maslo in moka se nikakor nočeta sprijeti v maso, če ju dobro ne zgneteš :( Kako to misliš, narediš drobtine v multipraktiku? Ko sem jaz mrzlo maslo in moko gnetel, je nastala neka čudna gmota, ki je lep strukturo dobila šele z dodajanjem vode... Vendar sem veliko gnetel. Kako naj brez gnetenja naredim testo?



Robbus

 

Jaz sem se tudi s tem nekaj časa ubadala in mi je šlo na živce, ko je šel puter v eno smer, moka v drugo, vse skupaj pa nikakor ni šlo v maso. Moko je neslo po celi kuhinjji.... auč.

In potem sem zamenjala tehnologijo in recepturo in sem začela takole: vzamem 2/3 masla in 1/3 sladke smetane (itak je smetana predhodnica masla, ne?), to segrejem, da se maslo razpusti, odstavim, v lonec potem dodajam moko in nekaj časa mešam in potem šele v zadnji fazi, ko kuhalnica ne zmore več, pregnetem maso in naredim lepo kroglo, pustim, da se stvar shladi, ohlajeno kroglo v folijo, potem še za minimalno eno popoldne v hladilnik.....in nastane super krhko testo.

 

Vendelina jr.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

8. jan 2013 9:49

Zame je najboljše krhko testo za pito že malo listnato. Ključ do tega so koščki masla med plastmi. To se dobi le tako, da maso čimmanj gneteš. In dobiš tole http://3.bp.blogspot.com/-ZGbQHLR0CkY/UGLF_tOKrII/AAAA NJAM! To se da le s kockami mrzlega masla. Delam kot v vanjinem linku. In gotovo je prej kot v eni minuti! In se prav ne splača poskusit nobenega drugega recepta in tehnike za pito, ker ta enostavno najbolj deluje.

Robbus iz masla in moke narediš med rokami ali v multipraktiku (ali s tistim sekljalnikom testa, ki ga pri nas ne prodajajo) le drobtine, ki jih nato z dodajanjem hladne vode povežeš. 

Slikovni prikaz je tukaj, ker meni video ne dela http://www.marthastewart.com/856210/how-make-pie-crust/@center/859093/everyday-foods-easiest-thanksgiving#205395

 

 

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. jan 2013 9:50

se strinjam z Vanjo - recept je slabo napisan ali preveden. Po moje je v receptu prevec moke - jaz bi uporabila samo 100g.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

8. jan 2013 15:03

Razmerje maslo-moka sta v receptu čisto OK. Ne vem, kaj rumenjak dela zraven pri tem testu.

Uporabljam ga za sladke in slane pite že dve in pol desetletji (mejdun, me to naredi staro  ). Delam ga samo z maslom.

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 08. 2013 18:27

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

11. jan 2013 9:03

bannanna je napisal/a:

Robbus iz masla in moke narediš med rokami ali v multipraktiku (ali s tistim sekljalnikom testa, ki ga pri nas ne prodajajo) le drobtine, ki jih nato z dodajanjem hladne vode povežeš. 


Bannanna a torej drobtine z vodo zgolj povežem v kepo, brez da zmesim testo? Pa se bo potem tako maso dalo razvaljat in nastavit v pekač?

Robbus

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

11. jan 2013 9:58

Točno tako Robbus. Seveda se bo dalo razvaljat( no v primeru da dodaš preveč vode bo lepljivo).Ne pozabi, vse sestavine morajo biti zelo hladne. Multipraktik ti je tukaj res v pomoč, ker ti testa ne segreva, kar se zgodi če uporabiš roke. Ko nastanejo drobtinice dodaš približno žlico vode in samo še za par sekund poženeš multipraktik, da nastane kepa.

Valjati je zelo praktično med dvema listoma peki papirja.

Če imaš pa res take pomisleke, naredi četrtinsko maso v malem sekljalniku in daj pečt, da vidiš ali ti je rezultat všeč.

Vesnuska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti