Porjavitev

tema je zaklenjena

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

22. jun 2012 13:19

Deschanel je napisal/a:

Tule se najbolj strinjam z Mygrace!

Jejhata ženske, nehajte se mučit na soncu zaradi nekaj blesavih komplimentov. In jesti ne vem kakšne kemikalije, s katerimi vas zasipavajo na raznih džambotih. Pa kaj vam res izgleda shujšana, viseča, zažgana, z botoksom nafilana (asociacija na prazničnega purana), za piko na i s kričečo roza šminko poudarjena platinasto-ščetinasta bjonda res ženska, s katere veje kakršnakoli modrost? Po moje je zaradi razno-raznega cmarjenja,  kvazi ugajanja nekako promašila bistvo. Pa še sponzorji so jo pustili na cedilu (posledično se ves moški živelj konvertira v pra..). In to nujno podeduje tudi hčerka. Pa še kdo. Ostane torej prozac ipd. Pa zagrenjenost in sovražnost. Če že prej ni fasala raka zaradi česa drugega.

Da se razumemo. Ne govorim o urejenosti in zdravi zagorelosti. Ne pa v ničemer pretiravati. Če bi bledoličen, uporabi to kot svojo prednost. Če imaš kratke noge in kakšen kilogram viška (take in podobne pomanjkljivosti si po 25. že lahko priznaš), pač ne oblečeš kavbojk za najstnice do polovice zadnjice in zašmiranih kroksic. Potem pa gledaš te uboge ženščine po plažah, skurjene zgoraj brez, pa ne moreš mimo tega, da se ti ne bi zasmilila. Po možnosti medtem zanemarjen (zaradi šuške to ni moteče) dec uživa v senci s pivičko v roki. Pliz, no. Ravnovesje punce!

Jaz osebno brez zaščitnega faktorja ne grem na sonce. Pa med enajsto in tam do štirih popoldne poskušam biti v senci. Imejte se vendar rade.



Deschanel

 

 

+ Adicija k zgornjem postu: za žive dokaze na 2eh nogah, o tem, kako si koža vse zapomni in zapiše pa pojdite v teh toplih dnevih malo čez zahodno mejo do obale, ni treba daleč, tam kje za morje proti Miramaru, pa si malo poglejte italijanske gospe cca. 45+, ki so verjetno celo življenje hvatale sončne žarke in se trudile dobit zagorelo polt, da bodo ja lepe . Sedaj, toliko in toliko let kasneje pa ajme bože...

Viva Meier

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

23. jun 2012 14:57

Viva, to sem pa že videla v živo in res ne veš a bi se jokal ali smejal. Najhuje mi je pa to, da mlade italijanke sploh ne dojamejo, da bodo čez 20 let zgledale enako kot njihove mame.

Sama sem tudi bolj 'sneguljčica' Od kar pomnem, sem bila ne glede na faktorje čez poletje le v dveh izvedbah: beli ali rdeči. Par let nazaj sem začela jemat vitaminčke z več železa, pit več vode, morje pa sem med 10-17 uro preživela pod borovci. Ni 100 senca kot pod streho, vses le prodre majčkeno sončnih žarkov. Seveda sem se mazala a le na nekaj ur. Domov sem prišla s kar nekaj barve, ne temne a ni bil več jogurt. Opeklo pa me ni. Tko da se bom od zdaj naprej držala tega, vsaj zame očitno deluje.

Če te tako zelo moti, lahko uporabiš samoporjavitveno kremo, baje niso slabe. Upoštevaj pa, da to ni ogorena koža in da te bo vseeno opeklo na soncu. Lepe počitnice ti želim.

OlivaB

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

24. jun 2012 21:07

No, da se še jaz javim, ki trenutno preživljam vroče sončne dneve na lepem hrvaškem otoku. Sem sorte, ki raje misli na prihodnost kot na trenutno stanje, zato se brez potrebe ne izpostavljam soncu. Pa svetlopolta gor ali dol.

Ni samo moje mnenje, da pretirano sončenje škodi koži. Tudi razni preparati za samoprjavitev škodujejo, predvsem tisti iz trgovine, ki zagotavljajo hitro porjavitev. Eni ljudje si še predstavljajo ne, koliko strupa si vtirajo v kožo. Pa solarij tudi ni tako nedolžen, kot se govori o njem.

 

Se popolnoma strinjam z večino kulinarik, biti zagorel ni "IN". Dandanes še posebej ne.

yulchi

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

25. jun 2012 13:11

Viva Meier je napisal/a:

 

+ Adicija k zgornjem postu: za žive dokaze na 2eh nogah, o tem, kako si koža vse zapomni in zapiše pa pojdite v teh toplih dnevih malo čez zahodno mejo do obale, ni treba daleč, tam kje za morje proti Miramaru, pa si malo poglejte italijanske gospe cca. 45+, ki so verjetno celo življenje hvatale sončne žarke in se trudile dobit zagorelo polt, da bodo ja lepe . Sedaj, toliko in toliko let kasneje pa ajme bože...



Viva Meier

Tole pa takoj potrdim. Če je le bilo vreme tapravo poletno smo se pred leti z majhnima otrokoma večkrat odpravili v Nebrežino ali Sesljan že konec maja, junija pa sploh. NIkoli nismo prišli tja pred peto uro, predvsem zaradi neznosne gneče na plaži - zamimivo, ko smo mi prihajali dol, se je velika večina ljudi oblačila in odhajala domov. Pa ne zaradi tega, ker bi se ob petih popoldan morje čudežno shladilo, sonce ni imelo več "taprave moči" za praženje in tistim, ki se na morje hodijo izključno sončit, se je verjetno zdelo premalo žgoče.

Na teh plažah vidiš čez dan v vodi večinoma otroke, kakšne starejše plavalce in nemške upokojence, ki pridejo uživat v predsezonski ponudbi. Italijanska mladina ter gospe in gospodje (presenetljivo, koliko moških se tudi intenzivno sonči tam dol) pa se v največji vročini izključno sonči in v morje niti ne stopi. Za osvežitev jim služijo nekakšne pršilke, mislim, da imajo eni napolnjene z vodo, drugi pa s kakim ojlem za sončenje. Vmes pa tipkajo in telefonirajo s prenosnimi telefoni. Če se na Sesljanski plaži znajdeš opoldan, vidiš pod tistih nekaj dreves stisnjene mamice z otročki, ostala "raja" pa se neumorno obrača za soncem kot čevapčiči na ražnju. Toliko dobesedno "zapečenih" ljudi še nisen videla na kupu.

Da ne govorim o tem, da veliko italijanskih uslužbencev v trgovinah med opoldanskim odmorom za kosilo tiste najbolj vroče ure izkoristi za hiter skok z vespo do plaže in intenzivno "hvatanje boje".

 

Posledice takega sončenja pa je lepo (grdo, na žalost) videti na gospeh in gospodih, če si privoščiš večerni sprehod ob obali ali kavico kje v mestu. Kot pravi Viva Meier, 45, 50-letne gospe, do potankosti "spedenane", ovešene z nakitom in močno naličene znajo biti v obraz in dekolte drobno zgubane kot njihove dvajset in več let stare vrstnice.

Na nobenem dalmatinskem otoku nisem videla domačinov, da bi se pražili zunaj, ko je sonce visoko (da bi se pražili na plaži pa sploh ne). Zunaj se dela zgodaj zjutraj in proti večeru, čez dan se ljudje zadržijejo v hladu svojih hiš.

Kako da vse osveščanje o škodljivosti pretiranega sončenja ne doseže mojih zahodnih sosedov, pa mi ni jasno.

Mojca

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

25. jun 2012 15:50

mamaF, doseže že, doseže, a kaj, ko nečimrnost zmaga nad razumom

lp

mzm

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

25. jun 2012 16:02

Jaz sem letos kar lepo porjavela, a ti zaupam recept zakaj? Pojdi na kakšno kmetijo, kadar je košnja takrat imajo tam akcijo 3 v enem... Savna + fitness + solarij. Jaz sem letos to naredila  (sicer nisem zapravila veliko za bencin ali kar koli drugega, ker sem doma iz kmetije) in verjemi rezultati so čudežni, vsi me sprašujejo če sem bila v toplicah ali na morju. Aja pa ne pozabi na dober faktor 30+ ker boš kljub temu dobro rjava.

Drugače pa nimam pojma kako lažje priti do porjavitve, se mi zdi da je veliko odvisno tudi od tega kakšno kožo imaš, jaz na primer zlahka porjavim, sestra pa vedno postane samo rdeča ker je bolj "bela".


Sporočilo je spremenil(a) tamalaursa dne 25. 2012 17:33

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

25. jun 2012 20:36

Menda ni zdrave rjave kože. Le da je koža, pridobljena na polju, travniku, skoraj gotovo nepredvidena, saj ne poznam kmetovalcev obeh spolov, ki bi se pred delom zavarovali s kremo, z visokim zaščitnim faktorjem.

Gledam delavce v gradbeništvu, brez majc, v hudi vročini, še vode nimajo, kaj šele kako primerno kremo. In ker poznam predpise, vem, da tisto, čemusr smo včasih rekli varstvo pri delu ( in sem naredila republišli izpit za to področje in sem lahko vodja skuže za tako dejavnost), delodajalcem ni nihče odredil, da morajo poskrbeti za varovanje pred opeklinami, dehidracijo in da delovni inšpektor ne bo trnil, če bo revež prekopaval cesto, brez majice, pri 40 st, ki puhtijo iz asfalta, opekline pa ga sploh ne brigajo.

Moja mama je zelo temne polti, njena otroka sva tako, srednje, njena vnukinja pa je tako bela, da so rekli v porodnišnici, da ne pomnejo, kdaj se je pri nih rodil tako svetlopolk otrok. Ko je na počitnicah na deželi, zadnje čase pa je zaradi okoliščin kar pogosto, se vrne  v prestolnico z zdravo kmečko barvo. Nekajkrat že tečem z  njo s faktorjem 30, kar naprej pa ne gre.

Se spominte revolucije z reklamo Vsaka ima svoj faktor ? ( Ežoj, ne, ti ne!)

F r i n a

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

25. jun 2012 20:44

Saj vem, da ni zdrave rjave kože ampak kot si rekla, se temu na deželi težko izognemo. Jaz sem tiste dni ko sem bila več na travniku uporabljala faktor 30 na vsake (približno) pol ure. Pa tudi na splošno me (hvala bogu) ne opeče. 

 

Se pa tudi jaz spomnim tiste vsaka ima svoj faktor :)). 

Maxi25  

član od: 12.5.2011

sporočila: 195

26. jun 2012 9:35

Težava, da postaneš gubast je v bistvu še minimalna. Ne bom solila pemti glede sončenja, ker ni smisla. To mora vsak pri sebi dojeti. Bi bilo pa zanimivo videti moj hrbet - kaj se zgodi, ko se narava poigra, sploh sonce in pristaneš potem večkrat pod nožem. Ne vem kaj je lepše, biti bel, ali imeti na tone brazgotin od operacij, kjer so mi odstranjevali kožo, znamenja in še kaj. Še danes se borim proti temu in imam vsako leto pregled pri dermatologu in vrag, vsako leto najdejo nekaj.

 

Jaz bom samo to rekla, če si v senci na morju, te ravno tako osmodi. Nič bat. Sončni žarki pridejo čez in dobiš barvo. Bel ne ostaneš. Sploh, če greš kaj v vodo, kjer se sonce odbija kot pri steklu in te 2x huje cvre.

 

V glavnm, sonce ni ok. Tako kot ni ok cigaret, droga in pretirana doza alkohola.

Maxi25

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. jun 2012 9:55

Maxi25 je napisal/a:

V glavnm, sonce ni ok. Tako kot ni ok cigaret, droga in pretirana doza alkohola.
Maxi25

Tako črno bel pa svet vseeno ni.

Sonce je nujno, količina je pa ključna. Zanimivo, po tvoje sonce ni OK, nepretirana doza alkohola pa je. Če dobro pomislimo, naša vrsta živi ves čas tudi na soncu, pa smo še tu.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti